Няма контрол в Националната служба за охрана, никой не носи отговорност за службата. Това е мнението на бившия служител на НСО полковник Николай Марков. По думите му липсва граждански контрол, защото той е поверен на комисия в парламента.
"За последната година има ли един път да е изслушван началникът на НСО в комисията? За дейността на НСО той внася един доклад, който нищо не представлява на практика", обясни полковник Марков в студиото на "България сутрин".
Той каза още, че контрол по бюджета, по дейността и практиките в НСО не съществува. Бившият служител на Националната служба за охрана полковник Николай Марков подчерта още, че президентът Румен Радев е бил прав в изявлението си преди време, че НСО на практика е безконтролна служба.
Според полковник Марков началникът на НСО в оставка Ангел Антонов е бил незначителна фигура и външен за системата.
"Той няма компетентност по темата Национална служба за охрана и този вид сигурност, защото това не е относимо към работата в МВР", подчерта полковник Марков.
Той каза още, че Антонов е проблемен за самата служба, защото по негова вина там е създадена непоносима среда за работа.
Бившият служител на НСО попита също така как началникът на службата в оставка е назначен за консул, като срещу него тече проверка от прокуратурата.
Според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията началникът на НСО в оставка Ангел Антонов е бил компромис от 2013 год. и неговото време е изтекло.
"Такива смени в НСО обикновено са с политически контекст", каза той пред Bulgaria ON AIR. Безлов подчерта още, че при избора на началник на НСО трябва да има консенсос между президент и премиер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия не пести сили за превземането на Покровск, изпраща спецчасти и морски пехотинци
IPO-та за над 1 млрд. долара в САЩ изостават от частното финансиране тази година
Износът на Китай се свива през октомври заради търговското напрежение със САЩ
Gunvor оттегли офертата си за активите на "Лукойл"
Съдебно постановление принуждава Вашингтон да финансира изцяло хранителните помощи
Tesla ще направи от Мъск ... трилионер
Три китайски зодии привличат късмет и любов на 8 ноември
Бюджет 2026: Ще стигнат ли до консенсус властта и работодателите?
Важно за шофьорите в Гърция - кои камери записват нарушения и налагат глоби
ЦСКА с приятна задача преди Вечното дерби с Левски
Хитър ход: Левски ще заимства от хита в Шампионска лига
Готви ли Левски тотална разпродажба за милиони? Руснаци искат асове на "сините"
Сон: Трудно е, изнервени сме, но работим
Чочев: Добре, че на почивката губехме само с 0:1
Живондов каза защо Лудогорец яде бой в Унгария
5 храни, които да избягвате при гастрит
Нумерологична прогноза за 7 ноември
Таро карта за 7 ноември, петък
Дневен хороскоп за 7 ноември, петък
Венера преминава в Скорпион на 7 ноември – ние ставаме най-важни
Вино за повод: Кои са най-добрите червени вина за подарък?
Кристъл Палас с исторически успех в Лигата на конференциите
Лудогорец допусна поражение като гост на Ференцварош в Лига Европа
6 жертви след гонка в Бургас (ВИДЕО)
Влак ще свързва София със Скопие
Радев удостои посланика на Япония с орден
Зеленски и Желязков проведоха телефонен разговор
Японската орбитална мисия Akatsuki окончателно замлъкна
Нова боя за покриви отразява 97% от слънчевата светлина
Опровергана е една от основните теории за строежа на Вселената
Blue Origin обяви дата за втория полет на ракетата New Glenn
Очевидци твърдят, че зелено на цвят НЛО e прелетяло над Китай
На Земята започнаха силни магнитни бури