Вицепремиерът и военен министър Красамир Каракачанов настоя, че кабинетът няма никаква вина за сделката с ЧЕЗ, а премиерт с право е бесен, защото опозицията използва скандала, за да трупа дивиденти.
"Вчера в мое присъствие той (Бойко Борисов – бел.ред.) разговаря с чешкия премиер с молба за информация, част от която оповести на брифинга в парламента. Всички знаят, включително и БСП, че този проблем се случва заради празноти в Закона за енергетиката", настоя Каракачанов.
По думите му проблемът е, че при продажбата на подобно стратегическо дружество, каквото е ЧЕЗ, няма никакви механизми да се намесва държавата.
"Пропускът е в законодателството. Възложил съм на Искрен Веселинов, който беше първи председател на комисията за контрол в КЕВР, да изработи текстове в Закона за енергетиката, които да дадат правомощия на КЕВР да проверява такива стратегически сделки по време на самата процедура и да ги одобрява. В момента държавата може да преследва самата фирма, но не и сделката", обясни лидерът на ВМРО.
Според него ако законът не бъде променен, сделката не може да бъде спряна. В момента КЕВР не може да развали сделката.
"Аз имам съмнение дали тази сделка е проведена по европейските стандарти - прозрачност и равнопоставеност на участниците. Това може да го направи чешката държава", каза Каракачанов пред Нова тв.
"Нападките срещу премиера е част от работата на опозицията. На един човек му личи когато е откровен, познавам Борисов кога е откровен и директен. Когато се осъществяваше тази сделка от Царското правителство, обществото скочи, че това е далавера. Ние от ВМРО обяснявахме, че цената на тока ще скочи над 40-50%, а тя скочи над 100%. 2005 г. БСП спечелиха изборите точно с обещанието, че ще развалят приватизационните сделки", припомни вицепремиерът.
Той беше категоричен: "Криворазбраното крайнолиберално мислене, че всичко е частно и всеки може да прави каквото иска, аз не го споделям. Държавата има своите стратегически интереси, енергетиката е на първо място и не може в Закона за енергетиката държавата да остане без контролен механизъм. Държавата не трябва да позволява подобни неща като тази сделка да се случват".
Относно оставката на министъра на енергетиката Теменужка Петкова Каракачанов заяви, че ако от данните след проверките на институциите се окаже, че тя няма участие в сделката, той няма да подкрепи оставката само защото тя се е познавала с Гинка Върбакова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
БСК: Управляващите трябва да търсят разумен подход за овладяване на цените
Путин ще пътува към Китай, разчитайки на повече козове след срещите на Тръмп и Си
Светът прави завой по отношение на ядрената енергия
Парите за Световното по футбол на ФИФА набъбнаха до почти 900 млн. долара. Кой какво ще вземе?
Американските петролни гиганти печелят от скъпия петрол, но не разширяват добивите си
САЩ засега не удължават дерогациите за руския петрол в открито море
От офис до дом на колела: Българска двойка превърна ван в мечта на път
Лавина от реакции след победата на Дара: Звезди и артисти я засипаха с емоции
3 китайски зодии с повратен момент на 18 май 2026
Сълзи и емоции като "Лято 1994": Дара отвя Израел с 516 точки (ОБЗОР)
Чудо! Саката призна превъзходството на Левски и срама за ЦСКА!
Всеки ден е празник, щом си от Отбора на народа!
И Стоичков куфее: Цял свят пее Бангаранга!
Какъв ЦСКА? Май се задава хегемония на Левски!
ЦСКА на Янев не става за големи мачове
17-годишен българин е резерва за Милан днес! + СНИМКА
Посрещаме DARA на летище "Васил Левски" след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
От почти отказала се до историческа победа: DARA и нейният урок по сила и кураж
Седмичен хороскоп за 18 – 24 май: Ракът да внимава с парите
DARA след успеха на „Евровизия“: Това е за всички артисти в България, аз съм тук за вас!
Седмична таро прогноза за 18 – 24 май
Исторически триумф: DARA и България спечелиха „Евровизия 2026“!
Радев заминава на посещение в Германия
Николай Кауфман спечели полумаратона във Варна
Преглеждат безплатно за Деня на артериалната хипертония във Варна
Вирусолог: Няма опасност от епидемия или пандемия от хантавирус
Олимпик завършва девети в дебютния си сезон в Трета лига
Кметът на Бургас поиска домакинството на "Евровизия"
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации