Главно мюфтийство на Мюсюлманско изповедание в Република България остро осъжда извършените терористични актове срещу джамиите в Новозеландския град Крайстчърч на 15 март 2019г., при които загинаха повече от 50 души по време на петъчна молитва. Това се посочва в декларация на мюсюлманското вероизповедание по повод терористичния акт в Нова Зеландия днес.
"Неприемливи и дълбоко укорими са актовете на насилие, насочени срещу невинни хора, независимо от религиозните, етническите и културни различия. Тези брутални актове нанасят неизлечими рани на човешката цивилизация и компрометират стремежа за мирно съжителство", се посочва в декларацията.
"Още веднъж станахме свидетели на тежко престъпление, подбудено от омраза и ксенофобия. Говоренето на ангро от политиците за извличане на политически дивиденти, използването на езика на омразата и откритите призиви за разединение на обществото от отделни крайнодесни или крайнолеви организации в последните 10-15 години ето че, си дават плодовете", се посочва още в декларацията.
В нея пише още, че огромна тежест пада върху средствата за масова информация, обществениците и интелектуалците, които оформят общественото мнение. Отбелязва се, че за съжаление, провалът е във всички направления по отношение на хуманизма и човешките права.
"Апелът ни е главно към медиите - да не прибягват към разпространение, публикация или допускане на говорене, подбуждащо омраза към религиозните общности, малцинствата и към всички хора като цяло. От манифеста на терориста от Крайстчърч разбираме, че силно е повлиян от Балканите и Европа, а ние всички знаем, че Балканите са буре с барут", пише още в декларацията на мюсюлманското вероизповедание.
В декларацията се допълва, че "с оглед на това, ние, живеещите, векове наред в тези земи сме длъжни да запазим добрия тон, съвместното съжителство и мира на света за нашите деца и бъдещите поколения".
Омразата, враждебното отношение, оправдаването на ненавистта, расизмът, ксенофобията, антисемитизмът, ислямофобията или други видове омраза, подхранват предразсъдъците и води до тежки последствия, се заявява в декларацията. В нея пише още, че "политическата и медийна пропаганда, основана на омраза и расизъм провокира насилие срещу определени хора и за съжаление винаги се намират такива, които да се влияят от това".
Мюсюлманско изповедание поднася най-искрените си съболезнования на семействата на загиналите и пожелава бързо възстановяване на ранените. Изразява солидарност и съчувствие към всички мюсюлмани в Нова Зеландия и се моли за силно търпение. (БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Социалният министър няма да допусне запазване на минималната заплата на сегаашното ниво
Украйна подложи Москва на масирана атака с 600 дрона
Акция на седмицата: „Фонд за недвижими имоти България“ АДСИЦ
Наративът на Тръмп за „златния век“ се проваля в средата на мандата
Кадър на деня за 15 август
Руската блокада на Черно море срина износа на зърно от Украйна в разгара на жътвата
Ефремова обеща актуализиране на пенсиите и минималната заплата да расте всяка година
Милена Иванова: Продавахме България с цената, а не с таланта си – това свърши
Земетресение с магнитуд 6,1 по Рихтер е регистрирано край Вануату
Здравословното хранене се възпитава, личният пример е ключов
12 души загинаха при катастрофа с полски автобус в Унгария (+СНИМКИ)
Моуриньо поиска още две попълнения в Реал Мадрид
Джамал Мусиала колабира по време на мач на Байерн, ясно е състоянието му
Христо Янев готви сериозни промени в ЦСКА
Марко Груич с големи амбиции в Левски: Искам титлата и Шампионската лига
Добри новини за Ливърпул, Баркола вече струва с 20 милиона по-малко
Заместникът на Родри при Гражданите идва от Лил
5 насекоми, които са полезни за градината
Седмична таро прогноза за 17 - 23 август
Късмет за 3 зодии в седмицата от 17 до 23 август 2026
10 признака, че отлагате щастието си - и как да спрете
4 сутрешни напитки за бърз метаболизъм
Нискокалорично пиле със спанак и лек кремообразен сос
Отити при децата през лятото – рискови групи, профилактика и клинични особености
УМБАЛ „Лозенец“ представя преживелищни подходи в психотерапията
Билки-репеленти срещу насекоми
Първа двойна трансплантация у нас: Лекари от ВМА присадиха черен дроб и бъбрек
МЗ намали заплатите на директорите на държавни болници
ББА поиска анализ и обществен дебат преди административната реформа в здравната система
Ето къде няма вода във Варна днес
"Ние, потребителите": "Синият флаг" на плажа не означава съвършенство
"Прогресивна България" с районна структура във "Владислав Варненчик"
Испански изтребител F-18 свали дрон, навлязъл в румънското въздушно пространство от Молдова
Най-големият английски туроператор вече продава за "Евровизия" - стая в 5-звезден хотел е 170 евро
Любопитно: Проучване показа къде има най-много столетници у нас