В деня, в който православната църква почита светите братя Кирил и Методий, турският посланик у нас Хасан Улусой призова българското правителство да въведе интензивно изучаване на турски език, включително и за българите, което щяло да гарантира още по-големи инвестиции у нас от комшиите.
Улусой е заедно с премиера Борисов, министъра на финансите Владислав Горанов, вицепремиера Томислав Дончев на откриването на специализиран завод за производството на каучукови, пластмасови и метални съединения за спирачните системи на световно известни автомобилни марки край Кърджали.
Думите на турския посланик никак не се харесаха на Борисов.
"Най-големият проблем, за който споделят инвеститорите, е липсата на квалификация и езиковата подготовка. В България всеки гражданин след българския език, е свободен да учи втори, трети и колкото желае езици. Не е моментът днес, при откриването на такъв завод да се влага негативен оттенък. Още повече не е работа на турския посланик да дава съвети за изучаването на втори езици и ще му потърся отговорност. Държавата се е произнесла много ясно по този въпрос", заяви премиерът.
Той изрази своето задоволство, че на мястото на голи поляни някога, сега има живот, който дава препитание на хората.
"Когато фактите говорят, можем да оставим другите. Когато има работа и високи доходи, не мислим за други глупости. Тук бяха поляни, сега има завод. Тук има хора, които още си спомнят Възродителния процес. Доколкото знам, средната работна заплата е 1500 лв., с 13-та и 14-та заплата. Все повече българи се връщат, защото в тези високотехнологични паркове трябва да работят и високо подготвени и трудолюбиви хора", каза Борисов.
Той допълни, че завод се строи и край Враца, който ще даде работа на 1000 души.
"Във Враца завода ще е на 75 000 кв. метра площ. Спомняте си инвестициите преди 15 години какво бяха. Парите изтичаха от България, сега всичко се прави тук. Интересът за инвестиции в България е огромен. 100 процента от това, което се произвежда, се изнася", коментира Борисов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Хотелиерският бизнес е притиснат от ускорената инфлация и през април
Манията около изкуствения интелект също подхранва инфлационния натиск
Светослав Точев: В последните месеци всичко е AI
Как влияе на инфлацията в САЩ новата категория "компютърен софтуер и аксесоари"
Първо Унгария, сега и Армения - влиянието на Владимир Путин в Европа се топи
OpenAI обмисля драстично понижение на цените за потребителите
Новата песен на Светла Иванова: "Думи две" носи лична емоция и естествена визия
Опит за убийство с нож в "Студентски град", задържаха бивш затворник
Световното първенство по футбол 2026 - експеримент на ФИФА, който ще ни донесе много емоции
300 ученици ще преживеят на живо тенис събитието на годината благодарение на Postbank и РУО - София-град
Разкриха лаборатория за производство на хормонални препарати в Пирдоп
Престиж! Наш национал е в Отбора на сезона в Германия!
Ясно е съотношението двигател - батерия във Формула 1 в бъдеще
Тур дьо Франс отново ще мине през... Пещера!
Ботев Пловдив уреди четири контроли
Световно първенство с 48 отбора: Германска легенда плюе по ФИФА
Канада трепери, ще започне Мондиал 2026 без ас на Байерн
6 билки и подправки, които са много богати на витамин C
6 зодии с много късмет до края на юни
300 ученици ще гледат на живо тенис събитието на годината благодарение на Postbank и РУО – София-град
10 лесни и вкусни рецепти за футболни мезета
Лято в маникюра (+Снимки)
PIXELS сервира специално преживяване преди първия сервис
Дванайсетокласниците във Варна са четвърти по оценки на матурата по БЕЛ
Тъжна вест! Почина DJ Steven
Дават над 40 млн. евро на общините да наемат безработни за борба с бедствията
Младеж сам даде на полицаи пликче с трева
България разширява сътрудничеството си с ключови пазари за туризма
Рецидивист, обрал възрастна жена във Варна, остава в ареста
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан
НАСА представи лунни модули за ключовата мисия „Артемида III“
Климатичните промени застрашават милиони домове в Лондон, Есекс и Кент
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти