Лидерите на държавите от Европейския съюз заседаваха до късно в Брюксел, но не постигнаха съгласие за това кой ще наследи Жан-Клод Юнкер като председател на Европейската комисия. Разговорите продължиха повече от 4 часа.
Лидерите обсъждаха и кой ще оглави другите ключови постове в Европейския парламент, Европейския съвет, Европейската централна банка и външната служба на ЕС. Консултациите продължават вече три седмици.
Суперсилите Франция и Германия не могат да постигнат компромис. В сянката на разпределението на топ позициите остават другите важни теми, свързани със стратегията за бъдещето на Европейския съюз, бюджета и климатичните промени.
Бившият заместник-външен министър на България Любомир Кючуков пък заяви в студиото на "Денят ON AIR", че по всяка вероятност ЕНП ще трябва да се раздели с някои постове.
"Тук става дума не за хора, които ще управляват, а за политики и това е разликата от всеки друг път. Това, че не се постигна споразумение, е естествено. Това е процес, който отчита много политически обстоятелсва - имаме коренно променена конфигурация в Европейския парламент, имаме променено съотношение и на проевропейското поле", посочи той пред Bulgaria ON AIR.
Кючуков каза още, че за пръв път от десетилетия Европа няма да се управлява от голяма коалиция между ЕНП и ПЕС, а става въпрос за поне още две партии, които ще участват в разпределението на основните постове. По думите му ЕНП по всяка вероятност ще трябва да се раздели с някои от позициите.
"Става дума за пет позиции и затова процесът е още по-сложен. Те се разглеждат в баланс. Ако се спази процедурата, която сега е в действие, се предполага, че ЕНП ще излъчи председател на ЕК, но сега шансовете това да е Вебер не са големи", подчерта още Любомир Кючуков.
Той обаче допълни, че целият баланс между политическите семейства, страните, лидерите и всичко останало, което влияе на него трябва да се намери до 10 дни, а спорът е на много нива.
Кючуков каза още, че очаква принципна договорка за постовете в европейските институции, която политическите семейства в Европейския парламент да постигнат.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

БНБ обяви възможностите за стаж в институцията
НАП е наложила глоби за 960 хил. евро заради необосновано повишение на цените
САЩ вече дават толкова малко на Украйна, че загубиха лостовете си за натиск върху Киев
Галина Захариева: Трябва да се използва потенциалът на лекарския асистент
Доналд Тръмп обмисля „сериозно“ да изкара САЩ от НАТО
Пазарите не вярват, че Ормузкият проток ще бъде отворен бързо дори конфликтът да приключи
Денков от трибуната в НС: Скоро ще пропаднете в Ада, където ви е мястото
НАП провери над 13 500 обекта за необосновано повишение на цените
Министър Христанов: Подаваме три сигнала в МВР за злоупотреби в "Напоителни системи"
Хванаха дрогиран и пиян шофьор с близо 6 промила алкохол на АМ "Струма"
Задържаха мъж, блъскал и скубал бременната си жена в София
НИМХ обяви оранжев код за проливни дъждове в пет области за четвъртък (+КАРТА)
Джордж Ръсел: В момента всичко се обърква само при мен
И Десподов със силни думи за Боби Михайлов
Новият собственик на Левски е водещ играч в цяла Европа!
Уайлдър или Чисора: Мнението на експерта
Гатузо готов да си тръгне, но не зависи само от него
Левски преследва нещо грандиозно
Пълнолуние във Везни на 2 април – енергия за успех
Италиански козунак със стафиди
Лунна диета за април
4 зодии получават това, което искат след пълнолунието на 2 април
Балканите дефилират като едно: „Balkan Open Door“ превърна София в международна сцена за мода
Ето кои са победителите в четвъртото издание на конкурса Solve for Tomorrow на Samsung България
Отиде си музиканта Кирил Ампов, баща на Графа
Спецакция във Варна за купуване на гласове: 10 души са задържани до момента
С 41 млн. евро разкриват близо 15 хиляди работни места за уязвими групи
Двама са с опасност за живота след катастрофа на пътя Русе-Варна
86 са жертвите на пътя у нас от началото на годината, а 1538 са ранени при катастрофи
Все по-често се краде от хранителни магазини във Варна
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето
Втори сателит на Starlink експлодира в орбита
Доказателство за божествен произход? Учени анализираха структурата на Библията
Розова Луна ще посрещне мисията Artemis II