Около 700 % е разликата между най-ниската и най-високата цена на лекарствата купувани от болниците, призна управителят на НЗОК д-р Дечо Дечев по време на изслушването си в ресорната комисия в парламента.
Според него трябва да се установи как се получава максималната висока цена в една болница, на която тя фактурира, при положение, че доставчикът я получава от производителя на 85 % по-ниска цена, отколкото продуктът е регистриран.
По закон обаче НЗОК не може да изисква информация от търговци на едро, а само от нейни договорни партньори, които са по националния рамков договор."Това са изпълнители на медицински дейности. Така че нямаме основание и няма как да поискаме тази информация", обясни д-р Дечо Дечев, цитиран от "Фокус.
"Информацията постъпи от засегнат производител на лекарство, който установява че при пълно съвпадение на броя на опаковките, които той е отпуснал за продажба на касата, е има драстично разминаване между сумите, които е получил той и сумите, които е заплатила НЗОК. Приложи финансови документи за това, откъдето се вижда, че продава на всички на една и съща цена, в края на краищата болниците, които са получатели на тази стока, отчитат различни цени. Разликата е в порядъка на около 700 % между най-ниската и най-високата", допълни д-р Дечев.
Управителят на НЗОК обърна внимание, че и петте регистрирани производители, присъстват с продукт с едно и също активно вещество, което е в една и съща форма, една и съща концентрация, т-е. всичко е абсолютно еднакво, абсолютно съвпадение в показание и противопоказание.
Той поясни, че днес са пристигнали две писма от засегнати лечебни заведения.
"Чувстващите се засегнати твърдят, че това е продукт, който е едва ли не е с изтекъл срок на годност, с лошо качество. За пример казват, че те купуват от един от тези петте производители, за който смятат, че е с най-доброто качество и поради тази причина го продават на касата на най-висока цена. Сега за тяхно съжаление се оказва, че този производител, който определят като най-качествен продукт и затова е с по-висока цена, продава на най-ниската цена на други болници. Т.е. най-ниската постигната цена е 117 лв. и е постигната на договаряне по ЗОП в лечебни заведения, които са длъжни да провеждат такъв. В същото време се отчита от определени лечебни заведения изцяло частни на максимално възможната, която е регистрирана в позитивния лекарствен списък на цена 1063 лв.", допълни още д-р Дечев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Близкия изток нарушава туризма и ще пренасочи пътуващите към Испания
Как може бързо да се възвърне инвестицията от соларни инсталации?
Азиатските борси отново потънаха на червено заради кризата с Иран
Великобритания забрани политическите дарения в криптовалута
Henkel придобива бранда за коса Olaplex в сделка за 1,4 млрд. долара
Зукърбърг, Елисън и Хуанг влизат в новия технологичен съвет на Тръмп
Магията между "Утре няма край" и сватбения обет на GINI и Агатангелос
"Зеленият ринг" в София става реалност, прехвърлят 32 държавни имота
Как държавите в Европа се справят с цените на горивата (ВИДЕО)
Експерти: AI прави магии в бизнеса, но служителите трябва да бъдат обучени
Йотова: Прошката е единственият път към траен мир и по-добро бъдеще
20 евро помощ за горивата: Как се кандидатства и кой може да я получи
Звезда на Лудогорец подписва с лидера в Гърция?
Идва ли краят на хегемонията на Лудогорец?
efbet представи реновирания си сайт с нов интерфейс, съдържание, функционалности и технологични предимства
България се вълнува от мача със Соломоновите острови
Намалиха влиянието на батерията за квалификацията в Япония
0 евро за ЦСКА: Европейски шампион прилапва Ето'о
Нумерологична прогноза за април 2026
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Ледени билкови кубчета – при торбички под очите и за сияйна кожа
8 храни и напитки с диуретичен ефект
Нумерологична прогноза за 26 март
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Горивата у нас поскъпват с между 3 и 5% през изминалата седмица
25 човека са пострадали във "войната" по пътищата за денонощие у нас
68 пожара са потушили огнеборците за денонощие в страната
Община Варна не може да намери здравен медиатор
От утре: Варна е младежка фолклорна столица на България
Акциите срещу купения вот в страната продължават
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда