“Обяснението ми до този момент за липсата на разсекретяването на документите е в сферата на технологичното време, което е необходимо за осъществяването на процедурата, а не в наличие на противопоставяне или нежелание да бъде изпълнен законът”, допълни тя.
“В ДКСИ няма никакви документи, установяващи участието на Държавна сигурност и КГБ в покушението над папата”, каза още Маркова. По думите й няма как тези документи да са постъпили в тази комисия, след като естеството на работата й е различно от онова, което е имала по закон комисията на Методи Андреев.
“Ние не сме получили достъп до информацията в оригинал, допълни Маркова в отговор на въпрос дали знае за стаята на Комисията "Андреев", която в момента е запечатана и в нея се съхранява кореспонденция с бившите архиви на ЩАЗИ.
"Ние сме длъжни да изпълним решението на съда и доколкото няма ново, различно решение, към момента фактите са такива. Преди ново съдебно решение или ново решение на Народното събрание, в тази стая не може да се влезе”, добави Маркова.
“До този момент нашата комисия не е била сезирана официално от никакви органи, нито български, нито чуждестранни”, заяви Маркова в отговор на въпрос дали в архивите на ДС се съдържат всички документи на Първо Главно управление и на други служби за периода 1980-1985 г. и дали най-важните документи не са унищожени.
“При нас няма директни доказателства за българско или съветско участие в атентата срещу папата”, каза Криситиян Бос, говорител на комисията, разследваща архива на бившата ЩАЗИ, в интервю за бТВ.
“Не зная дали италианските служби не разполагат с някакви допълнителни материали”, поясни той в отговор на въпрос дали има индиректни такива доказателства за българско участие в опита за покушение срещу главата на Римокатолическата църква от 13 май 1981 г.
“Възможно е изследователи и журналисти да дойдат в Германия и да подадат заявление, за да погледнат досиетата”, каза Бос в отговор на въпрос дали комисията би могла да предостави на българската страна документите, които вече са представени на Комисията "Андреев".
“Българската комиисия подаде такова заявление през 2002 г.”, уточни Бос. “През 1994 г. един италиански следовател подаде заявление до федералното правителство и искаше документи от архива на ЩАЗИ”, заяви той в отговор на въпрос дали това, което е получила Комисията "Андреев" през 2002 г. е същото, което са получили италианските следователи през 1996 г.
“Не познавам Държавната комисия по сигурността на информацията, но е възможно всяка една служба да подава такива заявления, за да поиска отново тези документи”, добави Бос. Той посочи, че подобни документи са изпращани два пъти до България - до Комисията "Андреев" и до Българската национална телевизия.
“Тази следа е била зададена от българските тайни служби”, каза Бос в отговор на въпрос дали ЩАЗИ е автор на обвиненията за следата, която сочи ЦРУ за виновник за организирането на атентата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.