Не мисля, че заместник-министър Красимир Живков ще остане на поста си, прогнозира вицепремиерът Томислав Дончев във връзка с ареста на заместник-министъра на околната среда.
"Има ли съмнение по отношение на някой от висшата власт – той трябва да бъде отстранен", подчерта Дончев в интервю пред БНР и продължи: "Щом има данни за извършени престъпления, били те и от висши държавни чиновници, трябва да бъдат взети мерки".
На въпрос от коя квота е Живков в Министерството на околната страна и водите, Дончев отговори, че не знае, но беше категоричен, че не е инсталиран от бизнеса като заместник-министър, а е предложен от някоя от политическите сили."Ако държавата оказва подкрепа на някой вид бизнес, това се прави по уредения в закона ред, т.е. предоставя се безвъзмездно финансиране, променя се законодателството, но друга държавна подкрепа не съществува и не би трябвало да съществува, това е нерегламентирана подкрепа", коментира Дончев по повод съмненията за подкрепа на Живков към бизнеса с отпадъци у нас.
Вицепремиерът изказа предположение, че скоро ще чуем и позицията на премиера Бойко Борисов по казуса.
Томислав Дончев коментира и спора за данъците и данъчния модел като подчерта, че е несправедливо хората, които получават по-големи приходи, да бъдат наказвани за това. "Те и в режим на плосък данък плащат повече", заяви Дончев и посочи, че според него няма нужда от промяна на данъчния модел.
"В годините назад тази система, с някои леки корекции, е доказала, че работи. В благоприятни години стимулира икономическия растеж и чуждестранните инвестиции. Има максима, че "ако нещо работи, не го пипай". Според мен тук експерименти не трябва да бъдат правени", категоричен беше вицепремиерът.
Решението за намаляване на ДДС за ресторантьорите Дончев определи като "спорно" и взето след много спорове.
"Аз бях против, защото дава шанс за рестартиране на дебата за промяна на данъчната система и лавинообразни искове за диференцирани ставки по ДДС за различни видове стоки и браншове", обясни той и уточни, че това е временна мярка за подпомагане на ресторантьорския бизнес.
Вицепремиерът бе категоричен още, че мярката "60 на 40" работи.
"Това го доказва интересът към нея. Тази мярка ще работи толкова, колкото е необходимо. На първо време - до месец септември, защото подозираме, че икономическите трудности след пандемията тепърва предстоят", каза Дончев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Сенатът на САЩ утвърди Кевин Уорш за член на Управителния съвет на Фед
Кадър на деня за 12 май
Политическите сътресения във Великобритания потопиха европейските пазари
SOFIX се повишава за седма поредна сесия
Как Иран заобикаля американската блокада на Ормузкия проток
България има по-голям интерес от конкурентна Европа, отколкото от нови европейски данъци
Централна емисия
Централна емисия
ГЕРБ стяга редиците в партията в цялата страна
Извънредно! Перес обяви голяма, но неочаквана новина
Кошмарна новина за Арсенал в битката за титлата
Лаутаро: Мотото на този Интер е - "победа"
Дзакани: Бих дал един пръст, за да спечелим купата утре!
Черно море заля Локо Пд и гледа към баража за Европа
Съпругата на капитана на Левски обяви щастлива новина + СНИМКИ
Езикова школа Престиж: Лятото започва с английски, игри и нови приятелства
Sean Paul излиза на Vidas Art Arena с Rise Jamaica на 15 май 2026
5 зодии привличат пари и любов до 18 май 2026
Практикер стартира „Майсторска супер седмица“ с до -50% на хиляди продукти
Как да настроим удобен график на прахосмукачката робот
Париж през май: директни полети от Варна с „България Еър“ с изключителен комфорт
Черноморският регион трябва да стане реален приоритет на ЕС
Главно добричлии и шуменци са новите варненци
Черно море победи Локо Пловдив в директен сблъсък за място на баража за Европа
Излъчиха първенците по стрийтбол за V-VII клас от „Ученическа купа Варна 2026“
Увеличават се сватбите във Варненско
БАБХ призовава овощарите да не изчакват крайния срок за заверка на декларациите
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?
Вселената се разкрива: Разчетоха изгубена 2000-годишна звездна карта
Тектоничен разлом заплашва да разцепи Африка: Учени откриха първите признаци
Слънцето изпрати огнен „поздрав“ към Земята: Задава се магнитна буря
Мястото на Земята с почти извънземен пейзаж