Лидерът на БСП Корнелия Нинова обвини управляващите в лобизъм и корупция и риторично попита мнозинството дали ще продължи да краде и "в тази криза, която е заляла света, Европа и България".
"Всички търсят икономически растеж и социални услуги, за да си спасят, а вие дори и в този момент нямате свян", скочи тя. Повод за острата й критика станаха поправки в Закона за обществените поръчки, от чийто обхват обаче не влиза задължението на частните болници да провеждат търгове за лекарства.
Тя припомни, че през януари стана ясно, че НЗОК плаща 7 пъти по-висока цена на частните болници спрямо държавните и общинските за едно и също лекарство."През 2016 г. частните болници бяха освободени от задължението да провеждат търгове за лекарства по предложение на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов и така се стигна до положението да разберем в началото на тази година, че тази промяна е довела до тази гигантска несправедливост с общите ни пари", отсече Нинова.
Соцлидерката допълни, че ЕК започна процедура срещу България за нарушаване на Договора за функционирането на ЕС и е предупредила правителството, че трябва да се изравнят държаните и частните болници.
"И МС тази седмица прие такава поправка, което се вижда от стенограмата, но някъде по пътя между МС и НС поправката за частите болници изчезва от закона, а вие вчера гласувахте този закон като дадохте възможност да се плаща в пъти повече на частните болници", обвини тя управляващите.
Според нея те имат конституционен проблем, защото в основния закон пише, че държавната и частната собственост са равнопоставени.
"Имате и европейки проблем, защото ако не изпълните препоръките на ЕК, ще продължи наказателната процедура, а тя завършва с финансови санкции и ги плащаме всички български данъкоплатци", каза Нинова.
По думите й третият въпрос е за лобизма.
"Някой между сградата на МС и НС изтри текста в полза на частните интереси. Преди четири години казахме, че корупцията вече е заложена в закона и ето и последния ярък пример за това - през закона 7 пъти по-скъпо лекарство за частните болници", отсече соцлидерката и настоя правителството да поеме своята отговорност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Инвеститорите пренебрегнаха пазара на облигации и индексите в САЩ затвориха с ръстове
Nio привлича най-голямо внимание сред китайските марки от началото на годината
Унгария ще спре напълно АЕЦ "Пакш" през следващата седмица заради ниските нива на Дунав
Разходите на БНБ за надзор на банките са близо 21 млн. евро за миналата година
Китай одобри разширяване на ядрените си мощности за 25 млрд. долара
Тръмп губи доверие в преговорите с Иран и войната в Близкия изток може да се проточи
4 зодии привличат изобилие и късмет на 1 август
УЕФА спря продажбата на билети за ЦСКА - "Макаби"
Как да се предпазим от Западнонилската треска в Европа
Късна емисия
Рецепта за гювеч с пилешко и зеленчуци на фурна
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 1 август
Мачовете по телевизията днес, 1 август
Проблем за Макаби преди ЦСКА! УЕФА може да резне израелците
Любо Пенев със силни думи
Юве набира скорост! 2:0 над Ница
Грешка и автогол оформиха 1:1 между Славия и Локомотив София
Месечен хороскоп за август 2026
Таро карта за 1 август, събота - Магьосникът
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Дневен хороскоп за 1 август, събота
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Шоколадов мус с йогурт - вкусен десерт с 3 съставки
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Кои са най-опасните коли на пътя? Вижте какво показва ново проучване
ФК Аксаково приема Черноломец за контрола в събота
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари