"Не забравяйте кой и за какво ви е изпратил тук". С тези думи се обърна най-възрастният народен представител Мика Зайкова от ИТН към новите депутати.
След края на речта й новите 240 положиха клетва.
Още в началото тя съобщи, че заседанието ще се предава пряко по БНТ и БНР, така ги моля за усмивки и за радост.
"Нека народът да види, че народните представители в 45-ото Народно събрание са хора с добро настроение и имат хумор. Датата на моето раждане ми даде привилегията да открия 45-ото Народно събрание и дано да съм добра орисница".
"Вече 1300 години на този горещ кръстопът българите се борят за нашата красива и прекрасна земя, за да има България и за да пребъде във вековете. Много от нашите предци са умирали с усмивка на уста за свободата на нашата страна и съм сигурна, че и съвременните българи биха жертвали живота си, за да я има България. България е минала през много битки и събития, но винаги е възкръсвала, защото мъдрият народ винаги е намирал правилния път към възкресението. И сега се намираме в съдбовно време. Ние сме в пандемия, икономическа и социална криза“, каза Зайкова.Според нея българите много пъти са казвали на политиците къде грешат.
"Българският народ много пъти е кавал истината дали на протести, дали на референдуми, дали на избори, но на 4 април ни изпрати тук с една единствена поръка – промяна, тази промяна, която ще извади България от всички последни места в ЕС. Всички искаме да видим, че не сме на последните места", коментира тя.
Мика Зайкова припомни, че България от 5 място по образованост вече е на 80.
"България е дала на света Паисий Хилендарски, Димчо Дебелянов, певци като Никола Гюзелев, Райна Кабаиванска, учени и изобретатели, които са работили във всички области на науката и никой от нас не иска нашите велики артисти и културни дейци да протягат ръка за пенсия“, каза тя.
"Ние тук наистина можем да направим нещо много важно независимо от това, че сме различни. Имаме една цел, а това е просперитет на България и нейното достойно място в европейското семейство", обобщи Мика Зайкова.

Отварянето на Ормузкия проток няма да изтрие икономическите щети
Румънският парламент отхвърли правителството на номинирания за премиер Адриан Вещя
Технологичният сектор повлече надолу S&P 500 в началото на седмицата
Кадър на деня за 22 юни
Lucid ще съкрати около 18% от работната си сила в САЩ
К. Йорданов: Волатилността в преговорите за Близкия изток ще продължи и на пазарите
Левски търси терени за нова база на академията
Христо Стоичков за Меси: Всички спорове са излишни! Аржентинецът вече е №1 по голове на световни първенства
Меси след дубъла срещу Австрия: Щастлив съм, вече сме на осминафиналите
Норвегия победи Сенегал с 3:2 и се класира за 1/16-финалите на Мондиал 2026
Мбапе с два гола при 3:0 над Ирак, Франция е на 1/16-финал на Световното първенство
Англия – Гана
Женски хороскоп за юли 2026
Нумерологична прогноза за 23 юни
Класически италиански брускети
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Честваме паметта на Света мъченица Агрипина Римска
"Политико": Подкрепата за Тръмп сред европейските му съюзници отслабва
Луда надпревара за голмайстор №1: Меси, Мбапе и Хааланд с по нови два гола
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения