Поради въведените противоепидемични мерки за опазване на здравето на хората за втора поредна година Денят на храбростта и празник на Българската армия – 6 май, няма да бъде отбелязан с традиционния военен парад в София.
През тази година се предвижда проявите по повод празника да включват водосвет на бойните знамена и знамената-светини, отдаване на почести в знак на признателност към паметта на загиналите за свободата и независимостта на България, както и демонстрации на способности от Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции в различни гарнизони в страната, заявиха от Министерство на отбраната.
По традиция в навечерието на празника – на 5 май, в столицата ще се проведе празничен концерт на Представителния ансамбъл на въоръжените сили и Гвардейския представителен духов оркестър.
С оглед на спазването на противоепидемичните мерки концертът ще се състои на откритата сцена на алеята на бележитите българи в парк „Борисова градина“. На 6 май водосветът на бойните знамена и знамената – светини ще се състои пред паметника на Незнайния воин в столицата.
В тържествения ритуал ще участват Гвардейският представителен духов оркестър и 7 представителни блока на Националната гвардейска част, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморските сили и Съвместното командване на специалните операции с близо 350 военнослужещи. След водосвета ще бъде почетена паметта на загиналите герои с поднасяне на венци пред паметника на Незнайния воин. При изпълнението на химна на Република България ще бъдат произведени 20 артилерийски салюта. Военнослужещите от представителните части ще преминат в тържествен марш, след което ще се проведат демонстрации на способности с различни типове самолети и вертолети на Военновъздушните и Военноморските сили.
В празничния ден военнослужещи от Българската армия ще представят бойни способности. Демонстрациите ще се проведат последователно в гарнизоните Казанлък, Пловдив, Варна и в Учебен център „Црънча“, съобщи БГНЕС.
В Казанлък, в района на 61-а механизирана бригада, военнослужещи ще демонстрират способности с бойната техника на въоръжение на Сухопътните войски. Ще бъдат представени бойни машини на пехотата, танкове Т-72, 122 мм самоходна гаубица „Гвоздика“, минохвъргачка „Тунджа“, зенитно-ракетен комплекс „Оса“, бронирани леки автомобили с повишена проходимост „Мерцедес”, бронирани машини „Хамър”, бойни бронирани колесни машини „Commando select” и „Guardian” и др.
На Морската гара във Варна военнослужещите от ВМС ще покажат елементи от операция за опазване на морската сигурност, а в Учебния център „Црънча“ силите за специални операции ще демонстрират способности при провеждане на специално разузнаване и действия за обезвреждане на терористи. Ще бъдат изпълнени парашутни скокове от малка височина и инфилтрация по способа „Рапел“. Освен това се предвиждат и полети на бойната авиация в района на авиобаза „Граф Игнатиево“.
Пред сградата на Администрацията на президента в столицата ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Какво се случва с водените от петрола продажби на дълг?
Чиринчоне: Не вярвам войната с Иран да приключи с преговори
КФН даде зелена светлина на увеличението на капитала на "Смарт Органик"
Fordham: Смяна на режим с кампания по въздух не може да се направи
От юни тръгват директни пътнически влакове между България и Украйна
Приходите от петрол на Русия намаляват наполовина през март преди подкрепата от войната в Иран
Подвеждащи договори за мобилни услуги: КЗП разкри нарушения към възрастни хора
Янка Рупкина е изписана от болницата, но остава в сериозно състояние
Министър Адемов: Само за ден имаме три сигнала за натиск над избиратели
Директни влакове между България и Украйна тръгват от юни
Нова загуба за Григор Димитров
Звезда на Ман Юнайтед се изравни с Роналдо и Стиви Джи
Пеп Гуардиола иска Ман Сити да смачка Ливърпул
Арне Слот каза истината за Ливърпул и Мо Салах
ЦСКА го изгони, но той сега е пред сензационно назначение
ЦСКА или Лудогорец? Стана ясно кога ще е финалът за купата на България
Безплатни прожекции на детския филм "Случаят Тесла"
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Поверия за ангелската дата 4/4
Д-р Сергей Иванов: Накисвайте зеленчуците 15-20 минути с оцет или сода
Световна премиера на новия филм на Коста Каракашян „Те“ на Cinedans Festival в Амстердам
Община Варна обяви обществена поръчка за софтуерно обезпечаване на "Синя зона" за 2,5 млн. евро
МЗ иска осигуряване на безплатни ваксини за грип за деца от 6 месеца до 7 години
Адемов във Варна: Само за ден имаме три сигнала за натиск над избиратели чрез социалната система
През юни тръгват директни влакове от Киев до Варна
Тъжна вест! Отиде си Борис Стателов
МВнР призова българите в Кувейт да се евакуират от страната
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди