Президентът Румен Радев готви служебно правителство със силно присъствие на бивши военни, пише “24 часа”. Правителството трябва да бъде назначено с указ на 11 май заедно с разпускането на парламента и назначаването на новата ЦИК.
Въпрос на баланс било да се намери най-добрият екип за трудната задача, коментира в неделя президентът. Служебният кабинет има малък мандат, а очакванията и отговорностите били огромни, обясни още Радев.
Служебният премиер ще е българин и мъж, отново заяви държавният глава и отказа да разкрие името му. Според неофициална информация начело на правителството ще застане бившият генерал, а сега президентски секретар Стефан Янев.
За поста се лансираше и името на бившия шеф на следствието Бойко Рашков. За него обаче оставало да оглави МВР.
А начело на Министерството на отбраната се очаква завръщането на Николай Цонев, който бе министър в тройната коалиция. Цонев бе съден и оправдан за дейността си като министър.
Социален министър пък ще е друг от бившите военни в екипа на президента - Гълъб Донев, който вече заемаше поста в първия служебен кабинет на Радев.
За правосъден министър вероятно ще посочи съветничката си по правните въпроси Иванка Иванова. До миналата година тя е била директор на правната програма на фондация “Институт Отворено общество – София”.
Близки до държавния глава твърдят, че финансов министър ще стане Асен Василев. През 2013 г. той бе назначен от президента Росен Плевнелиев за министър на икономиката, енергетиката и туризма в служебното правителство на Марин Райков. В момента води Харвардски курсове в в СУ.
Държавният глава май се е отказал да взема министри от БСП, след като досега нито бе свикан пленум на социалистите, нито бе пуснато решение на подпис за някого. Социалисти не могат да стават министри без разрешение на Националния съвет.
В предишното служебно правителство на Радев вицепремиер бе Деница Златева, като тогава участието ѝ не мина през никаква партийна санкция. По това време обаче тя бе близка до Нинова, а днес е част от вътрешната опозиция.
Запознати разкриха, че президентът е искал да покани Златева и в новия кабинет, но Нинова се ядосала, че той го прави, без да се допита до нея. Затова и на пленума на 1 май по настояване на лидерката бе прието решение, че “в случай на покана на членове на БСП за участие като министри в служебното правителство, съставено от президента Румен Радев, следва същите да уведомят ръководството на партията и да бъдат утвърдени от Националния съвет”. Радев е искал за министър на икономиката и Жельо Бойчев.
Според близки до президента Радев отново щял да повери земеделското министерство на проф. д-р Христо Бозуков, който заемаше същия пост и в кабинета “Герджиков”. Той е член на Градския съвет на БСП в Пловдив.
Очаква се обаче представители на БСП да влязат като зам.-министри в служебното правителство, тъй като няма партийна пречка за това - изискването на пленума е само за министри.
За здравен министър в служебния кабинет пък се очаква да бъде назначен бившият шеф на здравната каса Дечо Дечев. Той напусна поста в НЗОК след скандал с тогавашния министър на здравеопазването Кирил Ананиев заради лобистки текстове в полза на частните болници при плащанията от здравната каса. Според запознати той обаче не е казал окончателно “да” за поста. Слухове донесоха, че д-р Александър Симидчиев щял да смени проф. Костадин Ангелов. “Не са водени с мен такива разговори”, отсече депутатът от ДБ в интервю за Би Ти Ви.

Кадър на деня за 28 май
S&P 500 и Nasdaq затвориха с нови рекорди след възход в технологичния сектор
В бъдеще дълбоките технологии ще определят диетите и персонализираното хранене
Френската Mistral ще внедрява AI в производството чрез сделки с Airbus и BMW
Anthropic изпревари OpenAI като най-високо оценения стартъп за изкуствен интелект
Трикове да живеем стилно в малко пространство
Ретинол за тяло е новият хит в грижата за кожата
Късмет и финансови успехи за 4 зодии в началото на юни
Приеха новия правилник в НС: Без ваканция за депутатите по време на предизоборна кампания
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 29 май
Мачовете по телевизията днес, 29 май
Мондиал 2002: Бразилия надви Германия на финала и спечели пета титла
Фани Щолар
Цецо Найденов се изгаври с Турицов: Успех, Майсторе! Не я мисли онази дузпа…
Ще уволнят ли Христо Янев? ЦСКА влиза във възможен порочен кръг
Дневен хороскоп за 29 май, петък
3 зодии привличат късмет и пари след 1 юни 2026
5 забрани за Черешова задушница
Ендокринолог: Стомахът реагира при проблем с щитовидната жлеза
Рани, изгаряния и диабетно стъпало: кога е подходящ KAdermin спрей с антимикробна защита?
Изберете пеперуда и вижте какъв късмет ви очаква през юни
Няма публична статистика за имотите в "режим на търпимост" във Варна като на Баба Алино, но са хиляди
Списание "Ролинг стоун" за DARA: България има поп звезда, която е по-стойностна от италианските
От началото на годината бензинът е поскъпнал с близо 21%
ООН: Глобалните температури се очаква да достигнат рекордни нива до 2030 г.
С 6,7% намалява броят на пътувалите българи през първото тримесечие на 2026 г.
Тръмп заплашва всеки 11-ти човек на света
Колко висок е Еверест? Измерванията през годините и умишлените корекции
Virgin Galactic връща VSS Unity в небето за подготовка на пилоти
Минерален пръстен на Марс доказва съществуването на древен океан
Откриха нов гигантски вирус, който не се вписва в дървото на живота
Учени с тревожна прогноза: Човечеството може да намалее наполовина до 2064 г.
Слънцето може да „счупи“ светофарите: Как магнитните бури застрашават влаковете