Министерският съвет реши да признае независимостта на Косово под международно наблюдение, съобщиха от правителствената информационна служба.
Ще бъдат установени дипломатически отношения на ниво посолство.
В сряда страната ни, заедно с Унгария и Хърватия, излезе с обща декларация във връзка с предстоящите национални решения по признаването на независимостта на Косово.
В нея се съобщава, че за трите държави е от първостепенна важност да се осигури в максимална степен стабилността в Югоизточна Европа.
Към момента 17 страни-членки на ЕС са признали независимостта на Косово и са установили дипломатически отношения, България е 18-ата страна.
„Логично е България да бъде в тази група страни, които поемат своя ангажимент към ситуацията там. Решението не трябва да бъде изненада за никого“, каза на пресконференция министър-председателят Сергей Станишев.
Премиерът припомни, че министър Ивайло Калфин редовно е информирал парламента за развитието на ситуацията.
„Това е добър регионален подход и положителен знак за нашите въшни партньори“, каза още Станишев.
Според него „Планът Ахтисаари“ за Косово гарантира запазване на правата на малцинствата.
„Още след обявяването на независимостта на Косово ЕС свика спешно заседание на външните министри, на което България обяви своята позиция“, посочи премиерът ни.
По думите му българските власти са били изключително активни в диалога между Сърбия и косовските власти през последните години.
Според премиера естествено е тези дни и в следващите седмици реакцията на Сърбия да бъде по-остра, имайки предвид и предизборната ситуация.
"Ако бъдем откровени и обективни, няма нито един момент, в който да се предприеме подобно действие и да се смята, че това е най-подходящият момент", каза Станишев.
По думите му неизбежно е да има политическа реакция от страна на Република Сърбия, защото темата Косово е изключително чувствителна за всеки сръбски гражданин.
Външният министър Ивайло Калфин пък обяви, че България няма намерение да изтегля посланика си от Белград.
„България ще продължи да бъде готова да работи активно за развитие на добросъседските отношения и за придвижването на Сърбия по пътя към ЕС.
В отговор на въпрос кога е възможно да бъде изпратен посланик в Косово министър Калфин каза, че страната има дипломатическо бюро там, което работи от 2004 г., и че ще бъде повишен неговият ранг.
„Ще преценим кога ще изпратим посланик“,каза министърът.

Украинският президент избра достойнството и рискува да загуби ключовия си партньор САЩ
Виктория Миткова, изпълнителен директор на Investor Media Group, е гост на Bloomberg New Economy Forum 2025
Бизнес активността в САЩ нараства с най-бързия темп за последните четири месеца
Акциите на Ubisoft се търгуват отново след пауза заради отложените резултати
Коментарите на Уилямс от Фед за лихвите окриляват индексите на Wall Street*
Уилямс от Фед вижда възможност за намаляване на лихвите в „близко бъдеще“
Зеленски избира: Мир с териториални отстъпки или продължаваща война
Благомир Коцев ще бъде преместен в затвора във Варна
Ремонти и промени в движението по магистралите "Струма" и "Марица"
Нов златен шанс за България да участва на Световно първенство
Официално! Лудогорец има нов треньор
Голяма радост в ЦСКА
„Орлетата“ и Фратрия се занулиха
Веласкес даде голямо обещание за Левски
Алкарас разкри основната си цел
Какви промени ви носи новата 2026 според датата на раждане
МЕГА Черен петък от VITAGOLD! Отстъпки, които не са за изпускане!
Бързи трикове за подреждане на дома
5 зодии с късмет в любовта в последната седмица на ноември
Пет месеца преди концерта си в София, Ерос Рамацоти с премиера на нов албум
3 протеинови рецепти с пилешко за около 20 минути
Какво време ни очаква през уикенда?
Съдия Даскалова разпореди: Коцев да бъде преведен във Варненския затвор
Спипаха двама с дрога във Варна
Изграждат втори бункер в Онкоболницата във Варна
На 24 и 25 ноември ремонтират част от Аспаруховия мост
Депутатите приеха Бюджет 2026 на първо четене
Морските костенурки притежават мистериозна суперсила
Алтернатива на SLS: Blue Origin ще създаде по-мощна версия на ракетата New Glenn
Ракетата на Илън Мъск постави рекорд по изстрелвания от космодрума във Флорида
Слънчева буря сви щита на Земята – стана пет пъти по-малък от нормалното
Целувките не са човешко „изобретение“
До 2100 г. лятото в Европа може да стане по-дълго с 42 дни