Уважаваме нашето партньорство, но над него поставяме българския национален интерес. Засега не са налице условия за промяна в позицията ни за Република Северна Македония, това стана ясно след срещата на председателя на БСП Корнелия Нинова с премиера на Република Северна Македония Зоран Заев, състояла се по негово искане.
На срещата от страна на БСП е било заявено, че винаги са подкрепяли присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз. „Подкрепихме Договора за добросъседство, както и декларацията на българското Народно събрание. Приветстваме диалога на най-високо равнище, но не одобряваме езика на омразата, който съществува в Република Северна Македония към България, дискриминацията спрямо хора, които там се определят с българско самосъзнание, както и изкривяването на историческите факти и историческата истина“.
„Разбираме напълно, че към нас като партия очакванията са още по-големи, отколкото към другите партии, тъй като ние и Социалдемократическия съюз, който управлява в Република Северна Македония начело със Зоран Заев, сме сестрински партии и участваме в общите международни организации на социалистическите и социалдемократическите партии. Ние сме партньори, ние сме и приятели, уважаваме това приятелство и партньорство, но над него поставяме България и българския национален интерес. Затова заявихме, че нашата позиция остава непроменена. А тя е, че към този момент не са налице условия за даване на съгласие от страна на България за начало на преговори за членство на Република Северна Македония в Европейския съюз“, съобщиха от БСП.
„Заявихме, че оставаме отворени за диалог на всички равнища за търсене на решение на въпроса, тъй като принципната ни позиция е, че присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз е гаранция за региона и е възможност за неговото развитие“, е била изразената позиция на БСП.

Meta се споразумя да плати 16,7 млрд. долара по делото за пристрастяване на деца към социалните мрежи
"Празната година" на младежите в САЩ може да струва 95 хил. долара на някои родители
Антъни Бурдейн и Париж: Задължителните книги на седмицата
Дакелите - новият световен феномен
Шефът на ЦРУ дошъл в Москва за контакти с тайните служби, не да разговаря с Путин
Иран и Оман са се договорили за споделяне на приходите от Ормузкия проток
Рецепта за царска туршия в буркани - хрупкава и много вкусна
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Как да се върне доверието в съдебната система?
БАБХ потвърди огнище на антракс в Ловешко
БФС смени деня на мача "Ботев" (Пловдив) - "Левски"
Екшън преди АЕК – Левски: Шестима българи задържани с ножове в Гърция
Скандал! Роналдо вече се разсърди на Постекоглу (ВИДЕО)
Ад за Левски в Гърция. АЕК разпродаде стадиона си
Фенове на Локо Пловдив скочиха мощно на Христо Крушарски
Национал на Португалия напусна Байерн и подписа с Бенфика
Задава се скандал: БФС клекна пред Левски и посече Ботев Пловдив
Японска картофена салата
Едни от най-хубавите цитати на Доли Партън
Животът става по-хубав за 3 зодии до края на септември 2026
3 задължителни ястия за Секновение на 29 август
Тест: Дървото на желанията
Любовен хороскоп за септември 2026
От ИСУЛ: През лятото също циркулират УНГ инфекции и хремата не бива да се подценява
Безплатни прегледи на гърдите в УМБАЛ „Лозенец“ на 1, 2 и 3 септември
Подготовка преди тръгване на училище и някои хомеопатични решения
AI медицински устройства излизат на пазара без достатъчно доказателства за ефекта им върху пациентите
Как музиката въздейства върху мозъка и нервната система?
Хранителен режим при висок холестерол: какво да ядем и какво да ограничим?
Коста Стоянов: Общинска полиция пази незаконните дейности в „Баба Алино“
Обсъждат създаването на открита сцена за градска култура във Варна
Варненци се оплакват от пропуснати курсове на градския транспорт
МЗ: Пациентите не могат да бъдат задължавани да осигуряват кръводарители
Ездачи от цяла България се събират в Екопарк Варна за Купата на Софийския университет