Ще стане ли България привлекателна за инвестиции?
Оптимист съм за нашия регион, защото той се развива с по-бързи стъпки, отколкото другите страни членки на ЕС. Ние сме в процес на догонване и нивото на инвестициите е по-ниско от това на останалите страни. Този оптимизъм е леко подтиснат от пандемията Ковид. Трябва да подчертаем, че върховенството на закона и независимите институции са много важен фактор, който дава база за привличане на инвестиции. В националната сметка, като дял от БВП у нас, инвестициите са паднали с двуцифрен темп. Това беше резултат от Ковид кризата. Това заяви в "Денят ON AIR" финансистът Борис Петров.
И добави, че това не се наблюдава за първи път.
"Подобно беше и през 2009 г., но тогава удари определени сектори и въпреки мерките, които взе правителството, не бяха достатъчни, за да компенсират спада в националните инвестиции", каза още той пред Bulgaria ON AIR.
Петров изрази надежда, че ако има стабилно правителство, бизнес средата ще се подобри.
"Бизнес средата е също в процес на подобряване на доверието. Надявам се, че преходът към стабилно правителство ще бъде бърз и това ще даде възможност на инвеститорите да усетят един по-дълъг хоризонт в своите планове. Важно е след тези избори да има едно редовно правителство, което би възвърнало доверието сред инвеститорите. Надявам се след изборите и независимите регулатори да дадат увереност на инвеститорите", подчерта той.
Гостът в студиото коментира и думите на Кристалина Георгиева, че до дни МВФ пуска нов инструмент в размер $650 млрд. долара.
"Тя визира увеличението на квотата на Международния валутен фонд. Това са резервите на страните членки в Международния валутния фонд. За държава като България вероятно няма да се наложи да взима пари от този резерв. Ние можем да разчитаме на Плана за възстановяване, където има достатъчно средства. Старият план се нуждаеше от едно пренасочване на инвестициите от публичния към частния сектор. Частният сектор е този, който ефективно създава растежа в икономиката и именно там трябва да се инвестира", категоричен е събеседникът на Ганиела Ангелова.
Петров подчерта, че през есента бихме могли да се възползваме от авансовите вноски по Плана за възстановяване.
Относно актуализацията на бюджета той отбеляза, че големият проблем е в разходната част.
"Бюджетният дефицит не мисля, че се нуждае от корекция. В момента той е от порядъка на 4 - 4,5%, не е необходимо да се променя. По-големият проблем е разходната част на бюджета", посочи експертът.
Гледайте целия разговор във видеото.

Конкурсът за иновации INNOVISION AWARDS 2026 въвежда 4 нови категории, вече приема кандидатури
OpenAI спира видео генератора Sora
Всички нови жилища във Великобритания вече трябва да са със слънчеви панели и термопомпи
„Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не преминава в съзнание за личен риск
Надеждите за деескалация на конфликта в Близкия изток окрилиха азиатските пазари
Златните резерви на Русия достигнаха 4-годишен минимум
Третото издание на KWU SENSHI Световна купа за аматьори предстои през юли във Варна
Виолина Доцева разказва лична любовна история с песента "Гордостта"
Очакват ли се силни магнитни бури скоро и как влияят на хората
Войната на пътя: Инфраструктурата ни убива хора, но и шофьорите имат голяма вина
Тежка катастрофа блокира пътя Асеновград - Бачково
Йоги подкрепи Нагелсман: Кимих трябва да е десен бек на Бундестима
Този път Шифрин се изложи със 17-о място в Лилехамер
3-то издание на KWU SENSHI Световна купа за аматьори предстои през юли във Варна
Само Тиери Анри е над Салах във Висшата лига
Голям шамар за Арсенал по пътя към титлата!
Абсурдно е да няма премия за световен рекорд в плуването!
Хитовият турски сериал „Игра на съдбата“ тръгва премиерно от 1 април
Любовен хороскоп за април 2026
Какво се прави на Благовещение
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Илияна Йотова: ИИ без нашите букви и без нашите думи е само мъртва машина
Двама състезатели на "Черно море" ще плуват на Multination в Чехия
Радев: Целта на „Прогресивна България“ е да поправи ужасните последствия от сглобките
Андрей Гюров: Дори Пътна помощ протестира за това, че се краде, а не се ремонтира
Борисов: Ние нямаме неизпълнено обещание
Иран иска да преговаря не с Тръмп, а с Джей Ди Ванс
Първият космически кораб с ядрен двигател ще полети към Марс през 2028 г.
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция