Президентът Румен Радев призова депутатите преди да изговорят първите си думи от парламентарната трибуна да осмислят мисията, която българите ни възложиха.
„Надеждите към новия парламент са огромни, а залогът съдбовен. За първи път в рамките на година формираме трето НС. Предишните два парламента живяха кратко и не успяха в основното – да формират устойчиво мнозинство и да излъчат кабинет.“, каза той.
Според него обществото още търси изход от корекционното статукво, но то вече каза – Не на превзетата държава.
„Време е за национален консенсус, който да съдържа важи приоритети, които да бъдат свободата, справедливостта и законността. Тези ценности са предосновни за благоденствието и модернизацията на България.
На първо място ни е нужен политически консенсус на реформаторските сили от реформаторско и социално управление. От него зависи да имаме правителство и съдбата на политическата ни система , която не може да понесе поредни предсрочни избори. От него зависими и съдбата на хората, които очакват решения за преодоляването на кризата“, каза президентът.
„Самата мисия на НС се гради около консенсусът за народовластието. В България протичат дълбоки обществени процеси по възстановяване на демокрация и държавността и вие сте призваните да вдъхнете нов живот на парламентарния контрол, да създадете условия за възраждане на свободното слово като гарант на плурализма, да усъвършенствате изборния процес“, каза Радев.
Според него загубата на доверието в политическата каса пролича от отдръпването от урните през тазгодишния изборен маратон.
„Не можем повече да допуснем пилее на историческо време нито. Важният консенсус е този за законността и справедливостта и ако искаме този парламент да е траен и успееш, трябва да върне в русото на закона. Важна задача е премахването на прокурорския чадър и това е ключът към бъдещето и ако НС не успее да постигне промени в прокуратурата, то много скоро миналото ще потърси политически реванш под прикритието на този чадър“, предупреди президентът.
Според него не по-малко важен консенсус е този около икономическата и социалната политика.
Радев призова депутатите да обсаждат и бюджета за следващата година на служеното правителство. Той настоя и външната политика да бъде оставена в ръцете на дипломати от кариерата.
Нужни са законодателни промени за Плана на възстановяване и развитие на ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Глобите на ЕС за американски технологични гиганти надхвърлят 6 млрд. евро и това гневи Тръмп
Зеленски: Санкциите срещу Русия бяха смекчени, за да продаде активи на "Лукойл" в България и Румъния
Залогът за 270 млрд. долара на Си в Близкия изток ограничава подкрепата на Китай за Иран
Стефано Габана вече не е президент на Dolce & Gabbana, обмисля варианти за дела си
Китайският износ на електромобили достигна исторически връх през март
Цените на петрола нарастват заради нови удари срещу саудитски съоръжения*
Асен Василев: Проблемът с цените е сериозен, можем да вдигнем доходите
Тежък трафик в първия почивен ден за Великден, хиляди тръгнаха на път
По-скъпият Великден поизпразни количките на хората по магазините
Вярващи изпълниха църквите на Разпети петък, минават под плащаницата с молитва и смирение
Катастрофи затрудняват трафика в София към АМ "Тракия"
Байерн Мюнхен се мести през лятото в Азия
Паника на "Герена": Титлата на Левски не е сигурна
Екшън: Бесни фенове обърнаха колата на съдия
Още една легенда напуска Ливърпул
В Барса са бесни, подадоха жалба до УЕФА заради ШЛ
ФИФА назначи 52-ма съдии за Мондиал 2026
Боядисваме яйца и на Велика събота – 10 трика за красиви шарки
3 модела обувки, които са задължителни за пролет 2026
3 зодии с финансов успех в седмицата 13 – 19 април 2026
5 постни рецепти за Разпети петък
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
Зеленски обяви защо са облекчени санкциите ссрещу Русия, намеси България
Избори 26: Иззеха над 200 лични документа на починали хора в Монтанско
Вижте ВИДЕО с момента, в който мълния удря самолет край Варна
В градушката: Коли се озоваха в канавката, едната - по таван
Еврото остава стабилно в междубанковата търговия
Отбелязваме 47 години от полета на първия български космонавт
Нов екипаж от милиметрови червеи ще лети към МКС с важна мисия
Сателитни данни разкриват неочаквани факти за Земята
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро