Президентът Румен Радев призова депутатите преди да изговорят първите си думи от парламентарната трибуна да осмислят мисията, която българите ни възложиха.
„Надеждите към новия парламент са огромни, а залогът съдбовен. За първи път в рамките на година формираме трето НС. Предишните два парламента живяха кратко и не успяха в основното – да формират устойчиво мнозинство и да излъчат кабинет.“, каза той.
Според него обществото още търси изход от корекционното статукво, но то вече каза – Не на превзетата държава.
„Време е за национален консенсус, който да съдържа важи приоритети, които да бъдат свободата, справедливостта и законността. Тези ценности са предосновни за благоденствието и модернизацията на България.
На първо място ни е нужен политически консенсус на реформаторските сили от реформаторско и социално управление. От него зависи да имаме правителство и съдбата на политическата ни система , която не може да понесе поредни предсрочни избори. От него зависими и съдбата на хората, които очакват решения за преодоляването на кризата“, каза президентът.
„Самата мисия на НС се гради около консенсусът за народовластието. В България протичат дълбоки обществени процеси по възстановяване на демокрация и държавността и вие сте призваните да вдъхнете нов живот на парламентарния контрол, да създадете условия за възраждане на свободното слово като гарант на плурализма, да усъвършенствате изборния процес“, каза Радев.
Според него загубата на доверието в политическата каса пролича от отдръпването от урните през тазгодишния изборен маратон.
„Не можем повече да допуснем пилее на историческо време нито. Важният консенсус е този за законността и справедливостта и ако искаме този парламент да е траен и успееш, трябва да върне в русото на закона. Важна задача е премахването на прокурорския чадър и това е ключът към бъдещето и ако НС не успее да постигне промени в прокуратурата, то много скоро миналото ще потърси политически реванш под прикритието на този чадър“, предупреди президентът.
Според него не по-малко важен консенсус е този около икономическата и социалната политика.
Радев призова депутатите да обсаждат и бюджета за следващата година на служеното правителство. Той настоя и външната политика да бъде оставена в ръцете на дипломати от кариерата.
Нужни са законодателни промени за Плана на възстановяване и развитие на ЕС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Седмичните молби за обезщетения при безработица в САЩ се увеличават умерено
Didi се завърна към печалба след две поредни тримесечия на червено
Украйна тайно преговаря за ракети за Patriot и доставки може да има от неочаквани места
Банкер: С по-високи лихви по депозитите малките банки привличат вниманието на потребителите
Ще загърбят ли европейците банковите депозити, за да прегърнат търговията с акции?
Най-дълбоката подводна мина в света може да даде преимущество на САЩ и Япония срещу Китай
Кувейт осуети атентат на "Ислямска държава", трима души са задържани
Пулев: Предотвратихме дефицит на горива и шоков скок на цените
НАП и КЗП с близо 38 000 проверки и глоби за 3,2 млн. евро
Обедна емисия
Кметицата на Трайково отива на съд за купуване на гласове на изборите на 19 април
Да, той наистина е Нулио Веласкес – Левски не знае как се губи с него в Шампионската лига
Европейското първенство по волейбол за жени 2026 идва в ефира на MAX Sport и MAX One
Моуриньо: На Реал Мадрид ще му бъде много трудно
Мечтата на Левски придобива плътност: АЕК не е нищо особено!
ЦСКА се прероди и вече е на гребена на вълната
Трус на "Герена": Сангаре е аут от Левски
Навици, които спестяват часове всяка седмица
Венера е във Везни: 5 зодии с повече щастие и късмет до 10 септември 2026
Трапезата за Голяма Богородица
Пай с праскови за Голяма Богородица
Владо Пенев искал да играе Джаро в "Под прикритие"
С помощта на ИИ се създадоха бактериофаги срещу резистентни бактерии
Здравеопазването с най-голям ръст на наетите с близо 10,8 хил. души за година; Кои области имат най-много лекари и кои най-малко
Нова родилна зала с басейн отваря врати в МБАЛ - Шумен
Безплатни консултации за профилактика на рака на гърдата в София
Транзиторна глобална амнезия – внезапната загуба на памет, която отминава за часове
АПАЗ: Закриването на Съвета по цени крие риск от забавен достъп до нови терапии
Йорданова: Управленската програма е с логото на „Прогресивна България", а не с държавния герб
Пулев: Вече няма риск от шоково поскъпване на цените на горивата на дребно
Не снаряд, а кух предмет плава в морето край Тюленово, не е опасен
Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
За три месеца във Варненска област са издадени разрешителни за строеж на 202 жилищни сгради
Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година