Сотир Цацаров напуска председателското място в Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество след точно 46 дни, съобщават от "24 часа".
Изненадващият ход на бившия главен прокурор бе описан лично от него след молба за коментар от страна на медията на подготвяните от правосъдното министерство и група депутати законодателни промени, които ще доведат до разделяне на КПКОНПИ на два отделни органа. Един, който да разследва корупция и втори, който да се занимава с конфискация на незаконно придобитото имущество и конфликта на интереси. Макар че все още няма внесени конкретни текстове в парламента, темата придоби публичност след изявления на правосъдната министърка Надежда Йорданова и други политици.
"Ще коментирам декларираните намерения за законодателни промени следващата седмица, след като изпълня своето решение да подам оставка като председател на КПКОНПИ. Ще поискам да бъда освободен от тази длъжност, считано от 1 март, до когато ще внеса в Народното събрание годишния отчет за работата на Комисията. Фактите и цифрите в този отчет ще говорят повече от празните политическите декларации и обвинения. Разбира се, ще обявя ясно и мотивите за оставката си", гласи писменият отговор на бившия главен прокурор.
Малко повече от 2 години 55-годишният юрист ръководи комисията, която съсредоточава много власт и интереси в държавата. Сотир Цацаров встъпва като неин председател на 20 декември 2019 г., след като първият й шеф Пламен Георгиев подава оставка заради скандал с незаконно барбекю върху терасата на своя дом и заминава като консул във Валенсия.
Юридическата кариера на пловдивчанина Сотир Цацаров стартира през 1991 г., когато завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Преди пет години пред ученици от столични гимназии бившият главен прокурор признава, че като студент е искал да стане следовател, а не съдия или прокурор. И добавя убедено: "Професията избира човек, а не тя него".
След като се дипломира като юрист, Цацаров се връща в Пловдив и на 1 октомври 1992 г. е бил назначен като съдия в Асеновград. Остава там до 1998 г., когато си тръгва като председател на местния районен съд.
Между 1998 и 1999 г. е зам.-шеф на Пловдивския окръжен съд, а след това 14 години - до 2013 г., е негов председател.
През есента на 2012 г. е номиниран от 7 члена на Висшия съдебен съвет за главен прокурор. Освен него в процедурата участват Галина Тонева и Борислав Сарафов.
На 20 декември е избран за главен прокурор с 18 гласа "за". Президентът Росен Плевнелиев подписва указа за назначаването му още на следващия ден - 21 декември.
На 11 декември 2019 г . парламентът го избира за шеф на КПКОНПИ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street записа четвърта поредна положителна сесия преди паузата за Деня на благодарността
Кадър на деня за 26 ноември
Украйна постигна споразумение с МВФ за финансиране на стойност 8,2 млрд. долара
Investor Finance Forum 2025 (Галерия)
Спадът на запасите от сребро в Китай представлява нов риск за горещия пазар
Великобритания повиши данъчното бреме до нов следвоенен връх, за да заздрави финансите
Протеин на прах: Необходим ли ни е и на кого помага наистина?
Здравен съвет: Сменете маслото и олиото със зехтин и живейте по-дълго
Слави за протеста в София: ПП-ДБ са специални в наглостта си, позволено им е да бият и псуват
Три зодии с незабравим финал на годината
Късна емисия
Легендарен инженер става шеф на Астън Мартин от новия сезон
За 6 минути Аталанта смаза Айнтрахт във Франкфурт
Атлетико удари Интер в добавеното време
Везенков наниза 29, но Цървена Звезда подчини Олимпиакос
Нов резил за изтерзания Ливърпул! И ПСВ превзе „Анфийлд“
Кралят е Мбапе! Килиан наниза каре за 4:3 над Олимпиакос
Дневен хороскоп за 27 ноември, четвъртък
От табу до бизнес: историята на успеха на еротичен онлайн магазин и разширяването му в Европа
Изключителен финал на 2025 за 3 зодии
4 малки трика за разширяване на пространството в дома
Трапезата на Андреевден
Зимна мода: 5 пуловера, които ще владеят гардероба
Какво трябва да бъде нивото на маслото в двигателя
Обвиниха украинец, наръгал и убил младеж в Студентски град
22-ма пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Спипаха варненец, откраднал ел. тротинетка
Природният газ поевтинява с 4% през декември
Цените на горивата продължават да растат
Човечеството е открило 40 000 астероида
Озоновата дупка е значително по-малка – какво се случва?
Мисията ESCAPADE изпрати първите си снимки
Фиксиран е първият пряк сигнал от тъмната материя
Amazon пуска конкурент на Starlink
Магнитното поле на Земята издава зловещи звуци: Чуйте как „пее“ нашата планета