„Поздравяваме България за стабилността на държавните финанси. Можем само да се учим от българския опит”. Това заяви финансовият министър на Германия Кристиан Линднер след среща с вицепремиерът и финансов министър Асен Василев, която се проведе в София.
„Имахме много добра дискусия с г-н Линднер", каза от своя страна Василев. По думите му тя е била фокусирана върху няколко теми. „Първата беше свързана с възможността на Германия да подпомогне нашите усилия на ГКПП „Капитан Андреево” с персонал от германските митници. Втората беше свързана с възможността България да се присъедини към еврозоната ня 1 януари 2024 г. и подкрепата на нашите колеги в тази посока”, посочи той.
„Обсъдихме и споразумението между двете страни за подпомагане на развитието на двете администрации с фокус върху процедурите, свързани с обществени поръчки. Говорихме и за възможността за Агенцията против пране на пари и Европейската прокуратура да имат засилени правомощия и да са в държава, която има много силна политика в тази област, каквато е Германия", отбеляза Асен Василев.
Той отбеляза, че страната ни изключително много цени подкрепата на Германия, както конкретно по теми от двустранната област, така и нашето взаимодействие в Съвета на Европа и в европейските институции. „Там работим доста усилено по няколко теми, които сме поставили заедно. Това са възможността за общо закупуване на енергийни източници и по-специфично газ, както и общ европейски отговор при евентуален недостиг на храни, който се очертава в световен план”, уточни Василев.
От своя страна Линднер благодари за обмяната на опит и подчерта, че двете държави винаги имат общи стратегически цели и перспективи, които заедно се опитват да постигнат.
„Изключително съм впечатлен от постиженията на българската страна по отношение на модернизацията на държавната администрация и включването й в европейските процеси, свързани с предстоящото включване в еврозоната. Оценяваме и борбата на българските власти с корупцията и те винаги може да разчитат на нашата подкрепа в тази насока”, каза Кристиан Линднер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Христо Радичев: Турция може да се превърне в алтернатива на китайските електронни търговци
Unilever преструктурира бизнеса си в сделка за 45 млрд. долара
Ще остави ли Тръмп уран в Иран?
Бивш посланик на САЩ в НАТО: В наш интерес е да работим със съюзниците
SOFIX е сред най-засегнатите индекси в ЦИЕ от разпродажбите на пазарите през март
Войната в Иран е лоша за инфлацията, но е още по-опасна за икономическия растеж
КЗП стартира Великденска кампания срещу необоснованите цени
МВР предлага отнемане на контролни точки за превишаване на средната скорост
Пеевски: Цените галопират с бездействието на служебното "Сорос правителство"
Млада шофьорка от Враца влиза два пъти в ареста заради наркотици
Страхотни новини за Норвегия и Арсенал
Жената на Сеск Фабрегас - Даниела Семаан
И легендата Дел Пиеро оплю Италия
Националка на България мачка в Египет
Спортът по телевизията днес, 2 април
Шокиращ трансфер разтърсва Първа лига! Лудогорец отмъква перлата на ЦСКА без пари
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
„Сцената на изборите“: „Директно“ тръгва из страната, за да покаже проблемите на хората извън София
Модерната екранизация на „Брулени хълмове“ може да се гледа във Видеотеката на А1 ТВ
Изберете си шарено яйце и вижте какво важно събитие ви очаква през април
Питка за Цветница
Утре над Черноморието ще бъде предимно облачно
Труден сезон очакват оранжерийните производители у нас
Спипаха молдовец с хиляди кутии контрабандни цигари край Дуранкулак
Председателят на ОбС-Варна поиска от кмета информация за значими разходи на общината
Вълканов: Пазарът на храните е по-скоро спокоен
НСИ започва анкета, за да разбере как живеят хората във варненско
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия
Супервулкан в Япония се пробужда: Учени засякоха ново натрупване на магма
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната