Мексико отказва да приема български туристи. За това сигнализираха от Обединение "Бъдеще за туризма" до Министерството на туризма, външно министерство, посолството на България в Мексико, както и почетния консул на Мексико у нас, съобщава БНР.
От началото на октомври 25 организирани туристи, които са разполагали с всички необходими документи в Мексико, а също и закупен туристически пакет, веднага след приземяването на самолета им в Канкун са били върнати обратно.
Димитър Балтов, който е в управлението на един от големите туроператори у нас, обясни, че местните власти прибират избирателно около 10-15 души от всеки полет, като очевидно се таргетират лица от Източна Европа и от бившите съветски републики, принудително ги вкарват в отделна стая, взимат им телефоните и паспортите без обяснение, държат се грубо и говорят само на испански.
Доколкото клиентите могат да разберат какво се случва, те им казват, че нямат платена резервация в Мексико за настаняване и че са потенциални емигранти, посочи той.От обединение "Бъдеще за туризъм" съобщават, че багажът на някои от върнатите обратно туристи е изгубен и не е възстановен. Те настояват за решителна намеса на българските дипломати.
"Те всъщност ни преразказват и ни препращат писмо от имиграционните власти на Мексико и причината, която се дава - те не са представили достатъчно убедителни доказателства, че имат платена резервация в Мексико, обясняват от сдружението. Според тях това е абсолютно бланкетен отговор.
Почетният ни консул в Мексико Пенчо Ралчев посочи, че мексиканските власти не дават информация по случая. Той отбеляза, че в единия от случаите е имало несъответствие в имената на личните документи и тези, вписани в туристическия ваучерРалчев увери, че е съдействал на гражданите, които са се обърнали към него.
От Министерството на туризма потвърдиха, че са запознати с казуса и заедно с Министерството на външните работи извършват проверка.

В. Христакиева: Все повече работодатели инвестират в екипите си с грижа за психичното здраве
Иран намекна, че може да започне да таксува корабите, минаващи през Ормузкия проток
Завършването на Националната детска болница може да се отложи за 2035 г.
Производствените цени в Германия отчетоха най-бърз ръст от три години през май
Santander застана начело по пазарна капитализация в Испания, измествайки собственика на Zara
Русия изненада със скромно понижение на лихвите въпреки забавянето на инфлацията
Трудностите приключват за 3 зодии на 20 юни 2026
Околийски: Хазартната индустрия намира вратички за реклама, въпреки пълната забрана
Земята е под влияние на магнитни бури до 21 юни
Засилен контрол по пътищата: МВР хвана близо 190 пияни и 60 дрогирани шофьори за седмица
В "Денят ON AIR" на 18 юни от 19:15: Ще решат ли ценовите различия мерките на правителството?
Иран се жалва на ФИФА заради САЩ
Арда купи нападател от Левски
Юве напира за ас на ПСЖ
Бивш национал е свободен агент
Бивш отбор на Стоичков прилапва Левандовски, ще му дава 10 млн. долара годишно
Национал на България се завръща в Хърватия
Лош късмет ли е, ако змия пресече пътя ви?
Трапезата на Еньовден
Къде да пътуваш според зодията си: Перфектната почивка за всеки знак
10 плажни маникюра, с които ще впечатлите всички
Таро карти за юли за всяка зодия
10 рецепти за лятното слънцестоене на 21 юни
Наградиха призьорите в турнира по водно спасяване
Уволненият шеф на кадастъра във Варна жали освобождаването си в съда
Дронове удариха два кораба в Черно море
Ултиматум: US самолетите да напуснат Летище София до 30 юни
Коцев преведе парите на Окръжна и АГ болница
Португалец акостира на "Коритото"
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита
В марсиански метеорит откриха камък, какъвто не се среща на Червената планета
ЕКА изстреля нова конфигурация на „Ариана 6“ с рекорден товар