Заложниците на "Хамас" са с български произход. Техните баби и дядовци са живели в България, след което са заминали за Израел. Г-жа Йотова много добре знае, че всичко, което трябваше и можеше да бъде направено – вече е направено. Съдействаме максимално на израелските власти, за да могат да преговарят и да търсят възможности за позитивно развитие на ситуацията. Така премиерът Николай Денков коментира въпроса за вицепрезидента Йотова, която попита вчера, дали заложниците с български произход имат и български паспорти.
Той подчерта, че не е знаел преди две седмици за български заложници, когато в медиите се появи такава информация. Тогава нямахме подобни данни. Но междувременно се появиха. Това беше и причината с г-жа Габриел да заминем за Израел", категоричен е Денков, цитиран от Нова тв.
Премиерът коментира и въпроса с искането да бъде освободен шефът на ДАНС Пламен Тончев.
"Мисля, че позициите бяха ясно казани. Изпратил съм мотивирано писмо до президента, което трябва вече да е качено на сайта на МС. В него има законови мотиви, защо има проблем с председателя на ДАНС. Колкото по-бързо бъде решен този казус, толкова по-добре", подчерта Денков. И допълни: "Това, което мога да направя, е да спазвам закона. В същото време е ясно, че отговорността за националната сигурност е на правителството и лично моя. Затова се надявам президентът да разбере, че позицията му е незащитима в момента".
На въпрос какво ще правят след края на следващата година, когато ротацията на премиерското място изрече, той посочи: "Надявам се, че ще се стигне до ротацията, защото имаме програма, която трябва да изпълним. Дали ще стана премиер зависи от това дали има ясно разписани приоритети – повишаване качеството на живот и преодоляване на демографската криза в България. Ако успеем да поставим тези приоритети ясно на масата, аз имам идея как могат да бъдат решени. Тези идеи трябва да бъдат прехвърлени в управленска програма за 2025-2026 г. Тогава с удоволствие бих се включил отново", посочи той.
Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел обяви в понеделник, че има двама българи сред заложниците на "Хамас". Добави, че ще има повече детайли, когато има повече информация, за да не се застрашава тяхното спасяване.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Nasdaq отчете четвърта поредна сесия на червено въпреки подкрепата от Micron
Мариана Трифонова: Европа преценява тона си с Китай
Ще изнасяме ли пшеница за Китай
Проектът на Бюджет 2026 влиза за разглеждане в Министерския съвет на 1 юли
Кадър на деня за 25 юни
Берлин: Русия няма да спечели тази война
Времето днес, 26 юни: Слънчев предиобед, летни бури и градушки следобед
Хороскоп за 26 юни 2026 г.: Важни решения и възможности за развитие за зодиите
Луна в Стрелец: 3 зодии, за които всичко се нарежда на 26 юни 2026 г.
Бягство на хладно и уикенд туризъм: Накъде пътува Европа през лятото на 2026 г.
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 26 юни
Мачовете по телевизията днес, 26 юни
Еквадор обърна Германия и май излезе от групата
Кот д'Ивоар подчини и изхвърли симпатичния отбор на Кюрасао от Мондиал 2026
ПО МИНУТИ: Еквадор - Германия 2:1
ПО МИНУТИ: Кюрасао - Кот д'Ивоар 0:2
Нумерологична прогноза за 26 юни
Италиански кекс Ciambella с праскови
Дневен хороскоп за 26 юни, петък
5 модела бански за всеки тип тяло
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
Марс преминава в Близнаци на 28 юни: Постигаме успехи, но внимаваме и за заблуди
България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
Европейците се страхуват да харчат пари и това вреди на икономиката
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Марсоходът на НАСА откри вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание