Общо 534 000 души ще получат добавка за Великден, тя ще бъде изплатена от Националния осигурителен институт на 26 април, за да може да си ги получат хората за празниците. Това съобщи в предаването "Защо, господин министър?" по bTV служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов.
Беше взето решение от Народното събрание на всички лица, които получават пенсии под линията на бедност от 526 лв. да се изплатят по 100 лв., припомни той.
"Когато има подобен критерий като тези 526 лв., винаги има хора, които са близко до него и не получават добавки. Народното събрание реши да се дадат само на най-бедните и най-уязвимите, за тях те са и най-важни, защото наистина ще им помогнат", каза още Ивайло Иванов.
Бонусите не трябва да се обвързват с пенсионната система, те се изплащат от Националния осигурителен институт, но това е изцяло политическо решение – дали да се предостави такава сума, коментира служебният министър на труда и социалната политика. Те не почиват нито на приноса на лицата в осигурителната система, нито на някакви други критерии. Те почиват на решението, което се взема, отбеляза той.
"Принципната ми позиция е, че когато се изплащат подобни бонуси, те не трябва да попадат в пенсиите и по този начин да се влияе на пенсионната система и осигурителната система на държавата", каза Ивайло Иванов. Когато те се изплащат отделно, както сега – само технически се използва базата данни на Националния осигурителен институт, не са свързани с осигурителната система и не влияят на пенсията", обясни той.
Не мисля, че подобно изплащане би повлияло на хората, все пак изборите са след два месеца – това е прекалено дълъг срок, за да повлияе на решенията им, отбеляза служебният министър в отговор на въпрос дали даването на добавки е свързано с предизборната кампания, пише БТА.
В момента се прави анализ, за да се огледа първият стълб на пенсионната система, анализът се прави от Министерството на труда и социалната политика, Министерство на финансите, Националния осигурителен институт, за да може да се види, където има пропуски, каза Ивайло Иванов.
"Налага се да са прегледат нещата на първо място заради демографската картина в страната. Не само в България, но и в цяла Европа, демографската картина е доста сложна, тъй като имаме по-дълга продължителност на човешкия живот и по-дълго се изплащат пенсии, а също така все по-малко хора са заети, за да внасят тези осигуровки и те да покриват разходите за това", отбеляза той.
Ивайло Иванов посочи още, че служебното правителство може да изготви анализа, но не може да направи цялата промяна. Ако се налага такава, тя трябва да мине през парламента, заяви той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Парламентът забрани промени в структурата на "Български енергиен холдинг"
Безос търси 100 млрд. долара за налагане на изкуствения интелект в производството
Д. Георгиев: Пазарът на акции у нас поскъпна твърде бързо и е нормално да видим корекция
Прогноза за времето: Температурите остават ниски, дъжд ще вали в следващите дни
20 март е свързан със силата на водата - лечебни свойства и ритуали за късмет
Хороскоп за 20 март: Спокойствие и признание за някои от зодиите
Рецепта за Благовещение: Риба с ориз и зеленчуци
Умора от срещите: Как да възстановим радостта от запознанствата
Спортът по телевизията днес, 20 март
Олимпиакос се поизмъчи, но се справи с Баскония
Белгиец надви Григор Димитров на Мастърса в Маями
Мачовете по телевизията днес, 20 март
Секси певица се показа с Меси в леглото + СНИМКИ
Милица Дабович
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Катерина Иванова: Основният симптом при жените с ендометриоза, е изключително болезнена менструация
Вкусна рецепта с риба за Благовещение
Тест с карти: Какво ще се промени в живота ви до една година?
Защо употребяваните коли в САЩ са в пъти по-eвтини, отколкото в Европа?
Община Варна участва в работна среща на туристическия сектор в Белоградчик
Гимназисти от Варна гледаха интервю с жена, осъдена за разпространение на дрога
НАП Варна участва във форум "Кариери" 2026 на Икономическия университет
Вълна от проблеми за шофьорите на дизел
Лудогорец "удави" Спартак на "Коритото"
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер
Защо НАСА отложи извеждането на ракетата за мисията „Артемис II“