Трябва да се прави ясно разграничение какво е партия и какво парламентарна група. Както виждаме - все още се поддържа сплотеност на парламентарните групи. Това тепърва ще го видим. Никой все още не е казал и какъв е резултатът от заседанието на "Величие", те все пак са се опитали да вземат групово решение. Там има единици, които се разграничават. Това каза политологът проф. Румяна Коларова в студиото на "България сутрин".
“Докато при "Величие" думата "партия" е доста условна, там може да говорим за парламентарна група. Засега "Има такъв народ" се държат по-стабилно, но когато става въпрос за ПП-ДБ, там има различни визии за това накъде трябва да върви. Виждате Радан Кънев, който казва, че трябва да се тръгне в съвсем различна посока", добави проф. Коларова.
Коларова е на мнение, че в ДПС не може да се твърди, че "нещо доминира отгоре". При тях партийните процеси в момента са най-интересни. В партията е имало достатъчно трусове и разцепления през годините. Днешните събития обаче поставят под въпрос авторитета на почетния председател Ахмед Доган.
“Очевидно е, че има конфликт между двамата, ако се позовем на думите на Аталай от тази сутрин и изказването на Пеевски, че Доган е посъветвал депутатите на ДПС да не гласуват за проектокабинета "Желязков". Докато Пеевски заявява, че ще има такава подкрепа", коментира политологът доц. Милен Любенов.
"От днешния ден ще зависи как ще се развият процесите в партията. ДПС има много ясна идентичност, която е изградена на базата на определени ценности, които стоят в основата на това обединение. Пеевски остава едно външно тяло за партията, не мисля, че той би спечелил тази война, ако се говори за конфликт между него и Доган. Има два сценария - или партията да се разцепи, или Пеевски да бъде изключен от партията", подчерта доц. Любенов за Bulgaria ON AIR.
Доц. Любенов не изрази надежда, че днес ще се гласува правителство. Той коментира трусовете в ДПС и това, че постепенно партията се е превърнала във "фирма".
"Аталай днес е достигнал до този извод, но той твърди. Пеевски е водещ фактор в ДПС повече от 10 години. Той беше създаден от тези хора, които сега част от тях се разграничават от него. ДПС имаше водеща роля за членството на България в НАТО и ЕС, но тя постепенно се превърна в бизнес формация. Ако тя успее да се изчисти, тогава ДПС ще има важно място в българския политически живот. Но виждаме, че партията има репутационен проблем", добави доц. Милен Любенов.
Коларова допълни, че ДПС е затворена партия. Доц. Любенов пък определи “Величие” като “партия-фантом”. Те са в парламента заради ниската избирателна активност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Орчел от UniCredit вижда възможност за споразумение за поглъщането на Commerzbank
Либералната партия на Бразилия номинира сина на Жаир Болсонаро за кандидат-президент
Eurostar стартира директна линия Лондон-Антверпен в средата на декември
Ат. Пеканов: Средствата за въглищните региони са осигурени, но в по-малък размер
Защо Украйна взе на мушка "руския Amazon" Wildberries?
Испания започва да дразни останалата част от Европа
Швейцарецът, който превърна България в градина: Историята на Люсиен Шевалас
Шофьори рискуват живота си, преминавайки по опасен мост в Гърция
Български находища могат да осигурят газа на Европа за век, според инж. Иван Лишков
Кой е Георги Мамарчев - човекът зад Велчовата завера и борецът за свободна България
Пожар избухна в местност край Луковит
ЦСКА 1948 с важна новина за реванша със Спартак Търнава
Ландо Норис с първа победа през сезона
В Крайова развъртяха метлата след срамната загуба
Байерн привлича национал на Сенегал
Джеко подписва нов договор с Шалке
Нападател и защитник преподписват с Интер
Дневен хороскоп за 27 юли, понеделник
Седмичен хороскоп за 27 юли - 2 август 2026
Скандинавският интериор – минимализъм и топлина (практични идеи)
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Знаци от вселената, че скоро ще срещнете нова любов
Бърза салата с кисело мляко и краставица
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Испанският премиер е силно притеснен заради пожарите
ЮНЕСКО включи планината Олимп в Списъка на световното наследство
Хороскоп за 27 юли 2026
Властите в Германия: Атентатът срещу Прайд парада в Берлин е ислямистки
Временно променят разписанието на няколко автобусни линии във Варна
Предупреждават за опасно време в понеделник и вторник