IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Чужденци от ЕС да могат да участват в местните избори от 2007 г.

За да участват в изборите, чужденците от държава-членка на ЕС ще трябва да притежават и разрешение за постоянно или продължително пребиваване

Чужденци от ЕС да могат да участват в местните избори от 2007 г.

От 2007 г. право да избират общински съветници и кметове в България ще имат и чужденците от държава-членка на Европейския съюз, които към датата на насрочване на изборите, съответно датата на обнародване на решението за създаване на нова община или кметство, са навършили 18 години. Това предвижда проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за местните избори.

За да участват в изборите, чужденците от държава-членка на ЕС ще трябва да притежават и разрешение за постоянно или продължително пребиваване на територията на съответната община, да не са лишени от правото да избират в държавата по произход или в друга държава-членка на ЕС, включително и България, да не изтърпяват наказание "лишаване от свобода", както и с писмено заявление пред съответния кмет да са заявили желанието си да упражнят правото си да гласуват. Заявлението ще се депозира най-късно 40 дни преди изборния ден.

Същите условия ще важат и по отношение на правото чужденците да бъдат избирани за съветници. Ще могат да се кандидатират съответно онези от тях, които не са лишени от това право в държавата-членка по произход или в друга държава-членка на ЕС.

В проекта се предлага за кметове в България да се издигат само български граждани. По подобен начин е уреден въпросът във всички новоприети държави и в повечето стари държави-членки на ЕС.

Избирателните списъци ще се състоят от две части: "А" и "Б". В Частта "А" ще се вписват по азбучен ред имената на избирателя, гражданин на България, единният граждански номер, постоянният адрес или заявеният от него настоящ адрес, когато той не съвпада с постоянния адрес, видът и номерът на документа за самоличност. В частта "Б" ще се вписват въз основа на заявленията данните на избирателите, граждани на други държави-членки на Европейския съюз.

Данните от депозираните заявления на чужденците ще бъдат изпращани незабавно в Централната избирателна комисия за местните избори от кмета на общината. При отказ да бъдат включени в избирателните списъци, кметът ще ги уведомява писмено в срок до 30 дни преди изборния ден, като отказът ще може да се обжалва.

Списъците с кандидатурите, издигнати за местните избори, ще се изпращат до компетентните органи на държавите-членки чрез Министерството на външните работи.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Политика
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата