В 16:00 ч. на 2 април в Розовата градина на Белия дом светът се промени. Обявяването от президента Тръмп на „реципрочни“ мита за 90 държави (включително пингвините от остров Хърд и островите Макдоналд, външна територия на Австралия) означаваше ако не окончателен край, то поне затъмнение на глобализацията и постави началото на нова ера, характеризираща се с несигурност, фрагментация и двустранни търговски сделки по условията на Америка.
В четвъртък беше обявена първата от тези сделки между САЩ и Обединеното кралство - споразумение, според което митата за износ на 100 000 автомобила от Обединеното кралство ще бъдат намалени от 27,5 % на 10 %, а митата за износ на стомана и алуминий от Обединеното кралство ще бъдат сведени до нула. В замяна САЩ получават достъп до пазара на Обединеното кралство за говеждо месо, етанол, химикали и други продукти. За Обединеното кралство сделката дойде по петите на търговското споразумение с Индия дни по-рано и на фона на очакванията за предстоящо ново споразумение с ЕС. Въпреки това тя оставя в сила универсалната тарифа на Тръмп от 10 % и означава, че Обединеното кралство вероятно все още ще бъде в по-лошо положение от преди по отношение на търговията със САЩ, пише за The Times сър Мартин Сорел, основател и изпълнителен председател на компанията за дигитална реклама и маркетинг S4 Capital.
От 2 април насам светът изпадна в смут - финансовите пазари се движат като на влакче в увеселителен парк, както политиците, така и предприятията (колкото по-координирани, толкова по-ефективни) се надпреварват да спечелят благоволението на Вашингтон, а широко разпространените очаквания са за по-нисък растеж и дори рецесия.
На фона на всичко това основното е несигурността. Никой не знае къде точно ще се приземят митата след 90-дневния мораториум.
В края на 90-те дни е безопасно да се каже, че растежът ще бъде по-бавен, а инфлацията и може би лихвените проценти ще бъдат по-високи, отколкото биха били в противен случай. Goldman Sachs прогнозира, че инфлацията, която преди това се движеше надолу към 2%, сега ще се повиши до над 3% в САЩ, докато печалбите ще намалеят. Компанията повиши вероятността за рецесия в САЩ от 35% на 45%, докато JP Morgan определя тази вероятност на 60%. Министерството на търговията заяви, че американската икономика се е свила с 0,3% през първите три месеца на годината , което е рязък спад след растеж от 2,4% през предходното тримесечие. Картината в Европа е малко по-различна, тъй като отклоняването на евтини китайски стоки от САЩ би могло да намали инфлацията в краткосрочен план.
Компаниите ще трябва внимателно да избират своите географски местоположения и това ще доведе до сериозно нарушаване на глобалната верига за доставки. Преди фокусът беше върху производството „точно навреме“ и ниските запаси. Сега компаниите се насочват към изграждането на множество вериги за доставки и множество запаси, което е много по-неефективно. Това ще означава, че изкуственият интелект и други технологии, включително квантовите изчисления, блокчейн и метавселена, ще бъдат асимилирани и внедрени по-бързо в търсене на ефективност.
Вероятно ще има повече производство в САЩ - една от целите на Тръмп - но по ирония на съдбата то може да не генерира повече работни места. То ще бъде до голяма степен автоматизирано, защото изкуственият интелект ще издълбае дъното на производствената пирамида, което ще направи необходимостта от аутсорсинг към по-евтини офшорни локации ненужна. Казаха ми, че вече започваме да виждаме това в Индия сред компаниите за аутсорсинг на бизнес процеси.
Една от най-големите дилеми, пред които е изправена всяка държава, ще бъде какво да прави с Китай . Администрацията на Тръмп започна пълномащабна търговска война с втората по големина икономика в света, включително мита от 145% (въпреки че видяхме неотдавнашно намаление и политически маневри за установяване на преговори , които сега за една нощ в Женева доведоха до временно намаление и за двете страни).
Близки до президента казват, че той ще се опита да принуди страните, които търсят свои собствени по-благосклонни тарифи със САЩ, да се оттеглят от Китай. Мисля, че повечето страни ще се колебаят да направят избор. Сър Киър Стармър обобщава това: както казваше Леброн Джонсън, той трябва да дъвче дъвка и да плюе едновременно. Може да сме преговаряли успешно със САЩ, но какво ще правим по отношение на Китай?
Китай ще се съсредоточи върху 60-те милиарда долара от световната икономика, оценявана на 106 милиарда долара, която не е в САЩ и Китай. Това е, което Хе Лифенг, един от четиримата китайски вицепремиери и водещ преговарящ със САЩ в Швейцария през уикенда, ни каза, че ще се случи, ако САЩ наложат тежки мита, когато бях в Пекин миналата година. Президентът Си току-що беше във Виетнам и Малайзия, както и в Москва за Деня на победата - и това не е съвпадение.
Китай също ще стимулира собствената си икономика, за да увеличи потреблението. Преди 200 години тя беше най-мощната икономика в света и може да стане отново най-мощната. В много отношения това може да се разглежда като моментът, в който САЩ се изправиха срещу възхода на Китай, нещо, което винаги щеше да се случи в даден момент, но Тръмп може би го е ускорил. Тръмп наистина изглежда вярва, че за да постигне промяна, трябва да шокира системата. Каквото и да се случи, Американският индекс на доверие, ако изобщо има такъв, е спаднал рязко и ще са необходими поколения и много президенти, за да се върне към предишните си нива.
Тръмп се сблъсква и с дефицита на правителството на САЩ, което е правилното нещо, защото е неустойчиво и е трябвало да се случи в даден момент. За съжаление, начинът, по който го прави, е силно разрушителен и дори може да се окаже контрапродуктивен. Същото може да се каже и за начина, по който той се занимава с държавните разходи с Министерството на ефективността на правителството - това е просто хаос, като всеки отдел е подведен под отговорност. Той очевидно разбира от физически недвижими имоти, но наистина ли разбира сложни организации?
Пазарите показаха, че имат силата да го спрат, а смущенията на пазара на облигации вече го накараха да промени курса си . Мисля, че най-вероятният сценарий е междинните избори в САЩ през 2026 г. да бъдат неуспех и републиканците може да загубят контрол над Камарата на представителите, като в този случай ще има патова ситуация, която ще се върне към съдебна война през следващите две години, като Тръмп все повече ще прибягва до изпълнителни заповеди и ще се осланя на тях.
Като цяло не виждам нищо положително в нищо от това. Това е и ще бъде много трудно. Това е смущение от същия мащаб като Covid, може би по-голямо, тъй като е дългосрочно, и вероятно по-голямо от финансовата криза от 2008 г., защото няма да се върнем към „нормалното“, което имахме преди. Това е изместване на тектоничните плочи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.