Пандемията от коронавирус изкара на повърхността стари проблеми в България, свързани с международната търговията. Това заяви проф. Даниела Бобева, бивш вицепремиер, преподавател във Висше училище по застраховане и финанси (ВУЗФ) в предаването „В развитие“ с водещ Делян Петришки.
"Изнасяме стоки с ниска добавена стойност, не налагаме български марки в чужбина. Освен това нямаме постоянно присъствие на определени стоки на определени пазари, а по-скоро се лутаме. Също така слабо търгуваме към пазари на трети страни, т.е. извън ЕС“, обясни тя част от причините пред Bloomberg TV Bulgaria.
Проф. Бобева допълни, че страната ни има нужда от цялостно преструктуриране на търговията. Според нея България има голям капацитет, който обаче остава неизползван към момента.
"В тази година на пандемия второто тримесечие имаше голям срив. Третото тримесечие показа някакво оживление, но то не може да компенсира предходното. За световната търговия се очаква спадът да е 9%, а за българската – между 11% и 13%, което ще ограничи възможностите търговията да бута напред икономическия растеж през следващите една или две години.“, добави още Бобева.
Според нея външната търговия на страната няма да успее да се възстанови през следващата година и ще й бъде необходимо повече време.
По думите на Бобева Европейският съюз е „големият губещ“ от сегашната ситуация заради спецификата на кризата, която е ударила най-сериозно сферата на услугите.
„Другият по-сериозен проблем е свързан със сериозни структурни проблеми на европейската икономика, които се отразяват и на износа. Европа изнася все по-малко индустриални стоки, все по-малко високо технологични стоки и изостава в сферата на дигитализацията“, коментира гостът.
"Китай например се индустриализира на ново ниво и търсенето там беше най-силно при медицинските и технологичните стоки. В този смисъл Европа е структурно уязвима, ако не промени своята индустриална политика и тази за дигитализацията. Това с пълна сила се отнася и за България, която е около средните равнища в тези неблагоприятни тенденции.“
Целия разговор - във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Raiffeisen купува румънското звено Garanti на BBVA за 591 млн. евро
Цените на петрола и на зърното на световните пазари вървят нагоре
Общо 91% от левовете са изтеглени от обращение към 27 март 2026 г.
От Ирландия до Бутово: История за любов към България и козунака (ВИДЕО)
22 години България в НАТО: Алиансът гарантира сигурността ни, заяви министър Запрянов
Наградите "Икар": Отличихме най-добрите актьори у нас
Стара Загора се готви за пожароопасния сезон с доброволци на първа линия
Обедна прогноза
ЦСКА надгради с новите и от лятото ще се види къде се намира
Стилияна Николова поведе в многобоя в София
Анархия в Тотнъм: Мощни фен групи не искат Де Дзерби за мениджър
Наказан! Не простиха балтията на "рендето" Валверде
Верстапен за болида си: Неуправляем!
Сабаленка хвали Коко Гоф
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Веган купа с киноа и нахут
МВнР: Турция пое ангажимент да разреши строежа на консулството в Одрин
Папа Лъв Четиринадесети осъди задълбочаването на пропастта между бедни и богати
Сняг на "Петрохан", камион блокира трафика
Доц. Атанас Атанасов: Населението на България е 6.4 млн. души
Двама ранени в катастрофи през последното денонощие
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите
Учени откриха магнитен двигател в недрата на Слънцето: Причинява опасни бури