След края на февруари ситуацията с COVID-19 ще се нормализира, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. „При толкова заразни вируси нещата се развиват бързо. Така е и при някои от особено заразите щамове на грипа, с които сме се сблъсквали. В рамките на януари и февруари каквото се случи – ще се случи и ще започнем сравнително бързо нормализиране още в края на февруари”, посочи той.
„Очевидно е, че в момента катерим тази вълна, това не е особена изненада. Това, което започна във Великобритания и се пренесе в Западна Европа, дойде и при нас. Изненадата по-скоро е, че не се учим особено от грешките си и продължаваме да правим неща, които сме повтаряли и които очевидно пречат на ефективната борба”, каза главният държавен здравен инспектор пред Нова тв..
По думите му на база на досегашния ни опит никой не може на 100% да твърди, че няма да има нов щам на вируса след Омикрон. „Какво пречи да се получи такава промяна в антигенния състав, че да се срещнем с чисто нов щам, срещу който нито ваксините ще работят, нито бързите тестове ще го разпознават”, коментира Кунчев.
Но допълни: „Коронавирусът в рамките на две години използва целия си капацитет да ни занимава със себе си. Време е по нормалния еволюционен път той да свикне с нас и да стане не толкова патогенен, да се превърне в една обикновена респираторна инфекция, с каквито се срещаме през зимния сезон много и когато го караш горе долу 3-4 дни на крак, това няма да прави впечатление на никого и няма да налага строги мерки. За мен ключовата дума е ваксинация”.
Кунчев коментира и прогнозите на математиците за по 40-70 000 заразени на ден. „Вероятно малко са предозирани. Според мен и в момента заболеваемостта е достатъчно висока. Имаме активен епидемичен процес в големи градове – София, Благоевград, Бургас, Пловдив. Кой знае какви по-различни цифри от тези, които сега виждаме, няма да видим”, каза той.
И посочи, че според математиците реалната заболеваемост е около 2 и половина до три - три и половина пъти от тази, която официално се регистрира. „Така че ние и сега ги имаме тези 30-40 000 заразени на ден”, отбеляза доц. Ангел Кунчев.
Запитан дали може да се каже, че в ден с 11 000 заразени, реалният им брой е около 30 000, той отговори: „Да, вероятно е някъде там реалната бройка. Сравнявайки и в момента в Западна Европа заболеваемостта е около и над 2000 на 100 000. При нас в момента в най-засегнатите градове се движи от около 1200 до 14000 на 100 000. Няма изненада, Омикрон протича така – ще засегне много хора, няма да ги засегне много тежко, дай Боже, защото и в това не сме напълно сигурни. Засега при нас поне се потвърждава това, че е по-лек, защото дори на фона на тези много случаи заетостта на интензивните легла е на приемливо ниво, което няма да затрудни здравната система”.
Той коментира и новия план на държавата за справяне с пандемията и това дали незаетите интензивни легла трябва действително да са водещ фактор при овладяването на ситуацията.
„Нямаше да съм съгласен, ако това беше единственият фактор. Тежестта обаче е разпределена така, че да имат еднакво значение и заетостта на леглата и то не само интензивните, но и заболеваемостта. Това дава доста ясна представа. Следя и заболеваемостта по области и като виждам на базата на този многофакторен критерии – нещата почти съвпадат”, посочи Кунчев.
И обясни, че желанието да се даде ударение на тежките форми се дължи до голяма степен на характеристиката на Омикрон. „И на това, че очакваното по-леко протичане ще доведе до много бройки, но ако то не води до чак такава голяма нужда от хоспитализация и смъртност, няма да е такъв проблем за здравната система”, каза той.
„Още преди месец казах, че тази вълна няма да удари толкова лошо здравната система, колкото икономиката. Обикновено говорим за училища, но представете си едно огромно производство, в което отсъстват до 35% , то на практика се срива. Това по-скоро е проблемът. Иначе с тези темпове ще се справим”, категоричен бе главният държавен здравен инспектор.
„Когато Омикрон е толкова заразен, когато успява 30-40% да заобикаля част от нашия имунитет, независимо дали след прекарване или имунизация, единствено бустерната доза дава достатъчна гаранция че 3-4 месеца си предпазен, ние не можем да предотвратим епидемията. Единственото, което се стремим да направим, е да я избутаме във времето, така че да имаме готовност да реагираме – да имаме легла, лекарства, кислород, ваксини, както и леко да притъпим високия връх и той да бъде приемлив”, заяви още той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ОПЕК+ е постигнала приципна договореност за малко увеличение на квотите
От метеорити до смарт часовници - технологичните милиардери пренаписват правилата в лукса
Мирчев: Общ десен кандидат за президент между „Демократична България“ и ГЕРБ няма как да има
Китайският промишлен износ засилва натиска върху производителите в Източна Европа
Живот след Орбан: Корпоративният свят в Унгария се готви за голямо пренареждане в новата ера
Цената на едро на доматите у нас е нараснала с 16% тази седмица
Станка Желева: Радев разруши имиджа и функцията на президентската институция
Слънце в Ашлеша: Рождените дати, за които любовта ще бъде изпитание
От преподаването в Чикаго до галерията в Созопол: Лина Григорова сбъдна детската си мечта
Рали шампионът Динко Иванов се нуждае от 50 000 евро за лечение в Турция
Парламентът е във ваканция, но партиите продължават с нападките за Бюджет 2026 (ВИДЕО)
Обедна прогноза
Берое прати несменяем титуляр в Азербайджан
Звезда държи на тръни Левски
Италиански журналист изби рибата с коментар за Сенси
Манчестър Юнайтед обърна Атлетико, Карик хвали духа на отбора
Ясни са играчите на ЦСКА за бой по Дунав
Поредна атака срещу Инфантино: Той е неприемлив за президент на ФИФА
С какво родените през август са толкова забележителни?
Телешко със зеленчуци и пюре от грах
Лунна диета за август 2026
Минимален гардероб, максимален брой комбинации
Любовен хороскоп за 3 - 9 август
Трансформации за всяка зодия през август
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Откриха тялото на известен алпинист
Корнелия Нинова: Правителството се провали тотално
Кантарджиев: Борим се с Гърция и Кипър за първото място по употреба на антибиотици
Цените на горивата продължават да вървят нагоре
Какво ще бъде времето в понеделник?
Тръмп: С Израел спираме планираните удари срещу Иран