„Всеки ден пациенти с доказана или суспектна за COVID-19 инфекция биват диагностицирани с внезапна загуба на слуха поради засягане на слуховия нерв. COVID-19 практически може да засегне всеки орган поради тропизма на вируса към клетките на стените на малките съдове.“ Това посочва доц. д-р Тодор Попов, дм, в интервю – част от кампанията „Плюс мен“ на Министерството на здравеопазването за популяризиране на ползите от ваксинацията срещу COVID-19. Д-р Попов е доцент към катедра по УНГ болести и хирургия на глава и шия на МУ – София и част от екипа на Клиниката по ушно-носно-гърлени болести в УМБАЛ „Царица Йоанна“ – ИСУЛ.
По думите му засягането на слуховия нерв се проявява с внезапно намаление на слуха, a често пъти и с високочестотен шум. „Изключително важна е бързата реакция. При доказване на това състояние трябва да се започне болнично лечение с вливания. Колкото по-рано стартира терапията, толкова по-висок е шансът за спасяване на слуха. При липса на лечение обикновено намалението на слуха е необратимо, а по-късното търсене на решение става невъзможно“, предупреждава доц. Попов.
Той обяснява, че коронавирусната инфекция може да засегне слуха при пациенти на различна възраст. Проблемите се наблюдават дори при деца. По отношение на хората, които имат предхождащо, старо намаление на слуха добавянето на допълнително усложнение, вследствие на коронавирусната инфекция, би могло да доведе до наслагване и съответно до тежка инвалидизация, посочва още специалистът.
Ваксините срещу COVID-19 категорично са достижение на човешката цивилизация, подчертава доц. Попов. „Има два варианта – да се сблъскаш с коронавируса SARS-CoV-2 контролирано или да го срещнеш неконтролирано. Ваксината доказано помага този сблъсък да е контролиран и минимализира рисковете за здравето на ваксинираните“, посочва той.
„За съжаление, една част от обществото ни просто отказва да повярва в истинността, а причината е страх. Не бива да ни е страх. Не бива да бъдем парализирани от „оградите“ на нашето собствено съзнание“, категоричен е доц. Попов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
В очакване на Black Friday eMAG представя My Wallet в България
Надпреварата за активите на "Лукойл" се нажежава дни преди санкциите
Инвеститор в китайската верига Luckin има апетит към придобиването на Costa Cofee
Българите вземат най-ниската средна годишна заплата в ЕС
КФН задължи БФБ да прекрати търговията с акции на „Чайкафарма“ за месец
Глобалните продажби на електромобили растат през октомври с 23% до 1,9 млн. броя
България назначи посланик на това приказно място за лятна почивка (+СНИМКИ)
Радев със съболезнователно писмо до Ердоган заради катастрофата на турския самолет
Радев наложи вето на закон за нефтените компании, приет покрай "Лукойл"
Трамвай блъсна 11-годишно момиче в центъра на София
Мъри Стоилов здраво го закъса в Турция
Ужас: Бивша звезда на Челси колабира, отказва се от футбола
Италианският гладиатор Майкъл Сампери: Пригответе се за експлозивна битка на SENSHI 29!
Яко прецакване: Хулио Веласкес е бил предложен за треньор на ЦСКА
Скандал във Франция: Признаха си, че са подпирали ПСЖ
Бивш на Ливърпул ще продължи да рита в Дортмунд
Започват Коледните пости, време е за смирение
4 съвета за добра интимна хигиена и предотвратяване на инфекции
Есенни съвети за по-добро здраве: три ключови фактора
Ето как кафявата захар спасява от косопад
10 рецепти за начало на коледните пости
3 забрани за 14 ноември – денят на св. апостол Филип
Пуснаха билетите за варненското дерби при дублиращите отбори
Трамвай помете момиче в центъра на София
Д-р Сергей Иванов: Фалшиво сирене залива училища, градини и хотели
От днес: Благомир Коцев изпълнява длъжността кмет на Варна от ареста
Ясни са първите шампиони по баскетбол в Общинските ученически игри във Варна
Рекордьор: Съдят мъж, шофирал с 4,23 промила алкохол
Карстови пещери на Марс може да са съхранили следи от минал живот
Днес Земята е под влиянието на силна магнитна буря
Учените обясниха „невъзможното“ сливане на две черни дупки
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди