Заради многото случаи на новозаразени с коронавирус от днес в София влизат нови противоепидемични мерки. РЗИ в столицата издаде заповед, с която връща маските на закрито от 4 август.
Това се посочва в заповед на д-р Данчо Пенчев, директор на Столичната регионална здравна инспекция. Също от днес се ограничават и свижданията в болниците, припомня БТА.
Носенето на предпазни маски е задължително и в лечебни заведения, аптеки, оптики, специализирани институции за предоставяне на социални услуги и такива за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни, административни учреждения и други места, в които се обслужват или имат достъп гражданите, транспортните средства за обществен превоз, железопътни гари, автогари, летище София, метростанции.
По отношение на големите търговски обекти, тип мол, вчера от здравното министерство уточниха, че гражданите следва да носят предпазни маски за лице при посещение на отделните търговски обекти в рамките на мола, но не и в общите части.
Изключение за носене на маска се допуска за деца до 6-годишна възраст, както и за персонала и клиентите в заведенията за хранене и развлечения, спортуващите на закрито, участниците в конгресно-конферентни мероприятия, брифинги, пресконференции и семинари - по време на изказване, и при спазване на физическа дистанция от метър и половина от останалите участници. Без защитна маска ще може да се обслужват клиенти, ако има механични прегради от стъкло или друг прозрачен материал, позволяващ влажно почистване и дезинфекция.
Всички лица, които не са от едно семейство/домакинство, когато се намират на открити обществени места, на които има струпване на хора, ще трябва да спазват физическа дистанция от метър и половина.
Предоставя се възможност на работодателите за организиране на работния процес от дистанция или осигуряване на физическа дистанция от метър и половина в работните помещения. При невъзможност да се осигури дистанция, работещите ще трябва да носят защитни маски.
Свижданията в лечебните заведения ще се допускат само за пациенти с престой над пет дни - по преценка на лекуващия лекар относно здравословното състояние на пациента и риска от заразяване с COVID-19, се посочва още в заповедта. В специализираните институции за предоставяне на социални услуги и институции за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни ще се допускат посещения на външни лица по изключение и по преценка на директора на институцията при спазване на въведените мерки за спазване на дистанция и носене на защитна маска за лице.
Мерките ще са в сила до 19 август.

Deutsche Bank: Войната в Иран може да създаде петроюана
Русия може да е тествала нови дронове в рекордна атака за денонощието по Украйна
Wall Street не повярва на уверенията за прогрес в преговорите между САЩ и Иран
ВЕИ и френските ядрени централи засега удържат поскъпването на тока в Европа
Глобалното качество на въздуха се влошава през 2025 г., основно заради горските пожари
Рецепта от тефтера на баба: Постен сладкиш
5 зодии ще трансформират живота си през април 2026 – очакват ги големи промени
Избори 2026: 260 евро за член на СИК в секция в чужбина, 335 за председател
МВР разкри схема за купуване на гласове, намерени са тефтери и 24 500 евро
Дечев: Сърбия ни отговори, че не е задържала Пепи Еврото
Всички резултати и класирания в НХЛ
Коко Гоф е на полуфинал в Маями
Младок измъчи Синер в Маями
Огромно сърце! Стилиян Петров прави благотворителен мач за Любо Пенев и Хубчев
Удар по ЦСКА! Керкез отмъква без пари ключов играч на „червените“
Янев с ключов ход в ЦСКА
Кой празнува на Благовещение
Нумерологична прогноза за 25 март
Таро карта за 25 март, сряда
Дневен хороскоп за 25 март, сряда
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Дебатите преди изборите започнаха: Какво казаха партиите за доходите на българите?
Изграждат с европейски средства център за зареждане на електромобили край Аксаково
Над 17 000 българи празнуват имен ден на Благовещение
Командироват полицаи от Румъния, Полша и Германия във Варна за летния сезон
Кои зодии ще се радват на финансов успех?
Виц на деня - 25 март
НАСА превзема Космоса: Агенцията с нови инициативи в посока Луната и Марс
Създадоха самопочистваща се тъкан, която не се нуждае от прах за пране
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита