Правителствен хеликоптер на Авиоотряд 28 е направил пълен видеозапис от въздуха на недвижимите имоти в южните квартали на София.
Записите са направени по искане на Националната агенция за приходите.
Луксозни имоти в Панчарево, Драгалевци, Симеоново, Бояна, Бистрица и Княжево са записани на лента, за да се изследва съответствието на имуществото и доходите на техните собственици, допълниха от приходната агенция.
Преди да поискат видеозаснемане от въздуха, инспекторите на НАП са направили оглед на скъпите имоти.
Подозренията на НАП са, че някои от къщите изобщо не са декларирани в общината и за тях не се плащат данъци върху недвижимите имоти, както и такса битови отпадъци.
Освен това фактът, че имотът не е обявен, води и до невъзможност да се установи по документи, че той съществува, за да се изследва имущественото състояние на неговия собственик.
Цялата налична информация от визуалните огледи и записите от въздуха ще бъдат предадени на Столичната община, за да проследят служителите на общинската администрация дали са спазени строителните изисквания и имотите са надлежно декларирани.
Едновременно с това започва проверка за действителните параметри на луксозните имоти, оценка на пазарната им стойност и проверка на официално обявените доходи на собствениците им.
В заснетите райони има стотици басейни, къщи със застроена площ от повече от 2000 квадратни метра, частни пътища, имоти с тенис кортове и мини голф игрища.
По данни на НАП голяма част от луксозните къщи са собственост на фирми и формално са обявени като офиси, въпреки че се използват само за жилищни нужди.
При стоежа им фирмите са ползвали данъчен кредит, който не се полага, ако имотът се използва за живеене.
На собствениците на скъпи имоти, които не могат да докажат достатъчен официален доход, ще бъдат възложени ревизии.
Необявеният доход ще бъде обложен заедно с дължимите лихви, случаите на данъчни престъпления ще бъдат незабавно предадени на прокуратурата, съобщават от НАП.
Наказателният кодекс предвижда лишаване от свобода до 8 години за укриване на данъци в особено големи размери и конфискация на част или цялото имущество, включително на луксозните имоти, ако вината на собствениците се докаже в съда.
"Нека да стане ясно, че за НАП не всеки собственик на луксозен имот е престъпник. Няма нищо лошо човек да разполага със скъпа къща. Единственото, което ни интересува, е тези хора да са декларирали реалните си доходи и да са платили данъците върху тях", каза по повод проверките изпълнителният директор на НАП Красимир Стефанов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ФАО: Конфликтът в Близкия изток вече оказва влияние върху глобалните цени на храните
Повечето азиатски индекси отбелязаха ръстове с надежда за отваряне на Ормузкия проток
Тръмп въвежда 100% мита върху вноса на някои лекарства
Капаните на Орбан, които ще попречат на следващия премиер да управлява Унгария
Николай Василев: Държавата не може да компенсира всяко поскъпване
Турската инфлация изненадва с по-рязко от очакваното забавяне
Разделното събиране у нас работи, но недоверието остава
Подготовка преди кръводаряване - съвети за хранене, почивка и хидратация
Съвети за Великден: Как да разпознаем прясното месо и качествените яйца?
Митничари хванаха над 2 тона виагра в български ТИР, пътуващ за Нидерландия
Доц. Дойчев: България не може да участва в освобождаването на Ормузкия проток
Левски пусна билетите за Вечното дерби с ЦСКА
Шампионско ли е Вечното дерби ЦСКА – Левски?
Мачовете по телевизията днес, 3 април
Ад очаква Левски
Нов голям трансфер на "Герена": Французи следят ас на Левски
Левски готви ударна селекция през лятото
Лазарски питки със сусам
Панели за баня – новият хит в интериора
Поверия за ангелската дата 4/4
3 домашни десерта за Цветница
Поверие за късмет на Цветница
48-годишен мъж от Варненско бе осъден за палеж на чужд имот
Малките лазарки от ДГ №34 „Лястовичка“ нарекоха за здраве и берекет Община Варна
Здравните медиатори вече ще могат да работят и в болниците
Управителят на БНБ очаква повишение на инфлацията заради войната
Варненски училища са на финала в конкурса „Добрите практики на фокус“
Загуба за варненска баскетболистка в първия финал на Еврокъп
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век
Телескопът „Джемини-юг“ потвърди връзката между състава на екзопланетите и техните звезди
SpaceX направи първата крачка към борсата с конфиденциална заявка за IPO
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.