От първи юни 2012 година се очаква да влезе пълната забрана на тютюнопушенето на закрити обществени места. Предложението ще бъде внесено от здравния министър Стефан Константинов още на предстоящото заседание на правителството в сряда.
"Министерството на здравеопазването води битка хората да бъдат по-здрави. Това обаче не означава само, че когато се разболеят, да ги лекуваме с по-скъпи лекарства и по-качествени методи, а да не допускаме да се стига до заболяване. Пушенето е доказан много известен фактор, че води до редица заболявания", аргументира се министърът пред БНТ.
Той е убеден, че този път ще има воля реформата да се прокара.
"Не съм видял на ниво министри голяма съпротива, дори и в икономическите ведомства", смята Константинов.
В момента действа частична забрана на тютюнопушенето, като в заведенията трябва да има обособени зони за пушачи и непушачи. От пълната забрана недоволстват представителите на ресторантьорския бизнес, които се надяват мярката да се отложи.
"Това е гаранция за по-добро здраве, за по-малко разходи и не стигане до болница на голяма част от българските граждани", убеден е обаче министърът.
Относно предложението му да се отнема имущество на тези, които не си плащат здравните осигуровки, а ползват здравни услуги, Константинов беше категоричен, че това не е фикс идея на правителството. Той обаче уточни, че става въпрос за хора с доходи.
"Става въпрос за хора, които имат доходи, не са си правили осигуровки, отиват в обществената болница, ползват обществен ресурс и не си плащат. На болницата никой не заплаща тази дейност и се питаме в задачата – кой плаща. Отговорът е ясен – плащаме ги всички ние, които си плащат редовно здравните осигуровки", мотивира се министърът.
По негови изчисления здравно неосигурените са 900 хил. души, с което опроверга информацията, че са 2 млн. души.
Той изчисли, че официалният брой на осигурените е 6.5 млн., а населението според преброяването е 7.4 млн. и нямало как неосигурените да са повече иначе трябвало България да има население от 8.5 млн. души.
Докладът на съдебните медици за смъртта на 35-годишната Надежда Узунова, която почина в "Шейново", след като бе размотавана от лекарите, вече бил готов.
Родилката е имала възпаление на белите дробове, била е с наднормено тегло и с астма, което довело според Константинов до "поредица неблагополучни инциденти".
Константинов съобщи, че материалите са в прокуратурата и призна, че при спешната ситуация медицинските действия не са били особено удачни. Той беше категоричен, че жената не е трябвало да бъде връщана от болницата, след като вече е имала контракции.
"Но не можем да си играем на съд, защото ако ви разкажа детайлно случая, хората ще разберат, че не е еднозначен отговорът", коментира обаче здравният министър.
Той беше категоричен, че проверките на агенция "Медицински одит" ще продължат и няма да има недосегаеми по цялата верига пациент-лекар.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
Tencent интегрира WeChat с AI агента на OpenClaw
Кой е по-богат – САЩ или еврозоната?
Рецепта за лазаня "Болонезе" с телешка кайма и моцарела
Поверия за здраве, късмет и пари на Благовещение
Джошуа със силни думи от Украйна след тренировките с Усик
Александър Иванов: Младите са пълна развалина - с паник атаки, закачени за хазарт
Циклон на 26-28 март: Дъжд, сняг и студено време у нас до дни
Рюте: НАТО проверява дали Иран може да удари европейски градове
Артета: Ще използваме загубата като мотивация
Героят О'Райли: Чувството е изумително!
Интер забрави как се бие! Само 1:1 с Фиорентина
Реал взе по драматичен начин дербито на Мадрид
Саръбоюков с исторически медал за България
Светльо Вуцов иска титлата с Левски, не му пука за „сухите мрежи“
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Крем за мазане с пармезан
3 важни поверия за Благовещение
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
В черните дупки се крият странни математически структури, твърдят учените
Фрапиращи случаи на негодна храна за ученици
Животът в големите градове може да намали риска от инсулт
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната