Фирмата доставчик на заразения боб, предназначен за социално слаби хора, ще бъде глобена със 120 хиляди лева. Това обяви на извънреден брифинг директорът на фонд „Земеделие“ Румен Порожанов.
Съгласно подписания договор между фонда и фирмата изпълнител - „Фантастика 95“, санкцията за нарушение е 2 % от общата сума на договора, която е около 5,9 млн. лв.
Отделно от това Агенцията по храните ще претендира от своя страна за глоба от 10 000 лв. по Закона за храните.
Програмата "Благотворителност" на ЕС няма да бъде спряна и от 1 ноември раздаването на храна за социално слаби хора в България от втория транш ще продължи, отсече земеделският министър Мирослав Найденов.
"Заради 90 тона боб с гъгрици няма да компрометираме програмата, чийто годишен бюджет за страната е 42 млн. лв", коментира той.
Найденов съобщи, че резултатите от лабораторните изследвания на около 90 тона от доставения по програмата фасул сочат категорично, че той е заразен с паразити.
Негодните за консумация количества ще бъдат заменени за сметка на фирмата-доставчик. Има достатъчно наличности, които да осигурят безпрепятствено раздаване на втория пакет от храните, така че да не се спре реализирането на програмата, увери министърът.Найденов уточни, че цялото количество зрял фасул е 3020 тона и останалата част от него е годна за консумация.
Изпълнителният директор на Агенцията по храните д-р Йордан Войнов информира, че изследванията на боба са направени в лаборатория на Министерство на здравеопазването.
Фирмата доставчик може да приеме тези резултати или да възрази и да поиска арбитражна проверка в лаборатория на ЕС за своя сметка.
Найденов коментира, че вероятно фирмата не е виновна за заразения боб, защото не е производител, а само доставчик, но въпреки това тя ще търпи санкции съгласно подписания договор с Държавен фонд „Земеделие”.
Според Войнов заразяването на стоката не е станало в пакетиращото предприятие, а в страната производител Аржентина или при транспортирането.
Той обясни, че гръцките власти, откъдето е влязла пратката, са издали сертификат, който е на европейски контролен орган и удостоверява, че пратката е изрядна.
Лабораторният анализ обаче показва категоричното наличие на паразита в боба.

Гълъб Донев: Нов лимит на дълга трябва да е едно от първите решения на НС
Конференция „От научните изследвания към бизнеса“ свързва науката с бизнеса
Иран отново обстрелва Обединените арабски емирства
От автомобили към отбрана - Германия се превръща в оръжейния завод на Европа
Печалбата на UniCredit расте до рекордно високо ниво въпреки геополитическите трусове
Цената на петрола отчита лек спад на фона на безизходицата в Ормузкия проток*
ОАЕ напуска ОПЕК: Какво означава това за петролните пазари?
"Прогресивна България" при Йотова: Ще ограничим масовото обедняване и ще наложим нов лимит на държавния дълг
Конференция "От научните изследвания към бизнеса" свързва науката с бизнеса
Агнешкото месо стана лукс и остава мираж за още 20 хил. български семейства
Гюров като кандидат за президент и спешните решения пред властта - говорят политолози
Левски има нов треньор, сърбин е
"Кюстендилеца" изригна за ЦСКА: Винаги ще бъдем с теб, винаги един до друг!
Мачовете по телевизията днес, 5 май
Легенда на Ливърпул обяви Арсенал за сигурен шампион
Христо Стоичков избухна: Още от дете запали моето сърце...
Ще участва ли Иран на Мондиал 2026?
Зелена салата за Гергьовден – 5 различни рецепти
Стрес и прегаряне – как запазих психиката си след 40
5 задължителни ястия за Гергьовден
Пухкав италиански кекс с рикота
10 зашеметяващи визии на Мет Гала 2026
Бижутата за пролет-лято 2026: Обемни и с много блясък (+Снимки)
Представителния духов оркестър на Военноморските сили с тържествен концерт във Варна днес
Варна ще отбележи Деня на Европа - 9 май
Лекари се борят за живота на пострадала 80-годишна жена след нападение с нож във Варна
Ето къде няма да има вода във Варна
Над 12 000 именици във Варна ще празнуват Гергьовден
Защо скачат цените?
В Китай откриха останки от 28-метров динозавър на 147 млн. години
Астрофизик предложи нов метод за търсене на извънземен живот: Проучване на 300 хил. звезди
Какво се случва с тялото след смъртта: Известен учен с неочаквано обяснение
Археолози откриха редки монети с библейски пророчества: Символизират края на света
Учени създадоха „жива“ пластмаса, която се разгражда напълно при подаден сигнал
Китай планира мащабно разширяване на космическата си станция „Тянгун“