Не сме заплашени от режим на тока заради намалението на цената, увериха от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. ДКЕВР провежда днес обществено обсъждане, след като в петък излезе последователно с две предложения с колко да се понижат цените. Най-голям спад се предлага за битовите абонати на ЕВН – средно със 7.28%, след това за ЧЕЗ – със 7.17% и Енерго Про – с 6.22 %.
Няма опасения за баланса на енергийната система, нито за затруднения на която и да е от компаниите, посочи експертът в ДКЕВР Лили Младенова. От комисията увериха, че ще работят да няма последващо увеличение на цените на електроенергията от 1 юли.
Председателят на регулатора в оставка Юлиана Иванова заяви, че решението за намаление на цените от 5 март е „най-компромисното“.
По думите й нищо не се променя в енергийния микс за регулирания пазар .Промяната се изразява в намаление на признатите технологични разходи на самите електроразпределителни дружества от 15 на 12%, но е включено и приетото намаление на цената на природния газ от 1 януари 2013 година.
Представители на ЧЕЗ и Енерго Про заявиха по време на обсъждането, че ще претърпят загуби от намаляването на технологичните им разходи.
В отговор на въпрос защо не е бил променен миксът за регулирания пазар и не е била увеличена енергията от АЕЦ "Козлодуй", Иванова отговори, че ДКЕВР е независим орган и макар че това е било посочено от министъра в оставка Делян Добрев, от регулатора не са дали такова прогноза.
Председателят на ДКЕВР в оставка коментира и информацията, че е възможно да има стачка на миньорите, ако
производството бъде намалено заради по-ниското потребление на енергия и затварянето на въглищни централи. Според нея миньорите нямат основание да стачкуват.
По данни на Електроенергийния системен оператор в момента работят над 750 мегавата фотоволтаични централи, а и язовирите са пълни, което налага и използването на енергия от ВЕЦ. Всичко това води до понижено до минимум натоварване на термичните централи.
Ситуацията наистина е притеснителна, въведените в експлоатация мощности от ВЕИ са твърде много, посочиха от ДКЕВР. В тази връзка регулаторът предложил на МИЕТ и Народното събрание промяна в Закона за енергетиката - спиране на плащанията към ВЕИ производители в рамките на една година, но тя не била приета.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отстъпи от рекорда, цените на петрола се възстановяват
Кадър на деня за 7 май
Тръмп даде на ЕС срок до 4 юли да ратифицира търговското споразумение със САЩ
Подценява ли българският бизнес значението на киберсигурността?
Продажбите на произведените в Китай електромобили Tesla растат с 36% през април
Данъчните приходи на Германия се очаква да спаднат с над 50 млрд. евро до 2030 г.
Хороскоп за 8 май: Почивка за Телците, интересни новини за Близнаците
Любов, късмет и нови срещи за 3 зодии до 18 май
Рецепта за лимонов студен чай
Рецепта от тефтера на баба: Картофено пюре
Хантавирусът: Симптоми, рискове и защо може да бъде опасен
Досегашният кабинет на Пеевски в Народното събрание става читалня
ЦСКА 1948 – ЦСКА
Локомотив Пловдив – Арда
Ясна е голямата цел на Ред Бул при раздяла с Макс
Спортът по телевизията днес, 8 май
Мачовете по телевизията днес, 8 май
Чайките дадоха нов договор на мениджъра си
Кюфтета по чирпански за 15 минути
5 психосоматични признака на псориазиса
Таро карта за 8 май, петък
Дневен хороскоп за 8 май, петък
3 зодии, които започват нова ера на 8 май 2026
Рецепта за гръцки палачинки
Въвеждат лимит за покупка на кола в брой
Условна присъда за младеж, откраднал и шофирал пиян кола във Варна
Спипаха 17-годишен да кара без книжка кола с табели на друг автомобил
"Пристанище Варна“ празнува 120 години със събития за гражданите
Арестуваха поредна порция пияни и дрогирани шофьори по пътищата във Варненско
Варна се включва в националното четене „Литература в сегашно време“ на 11 май
Човешкият мозък обработва реч дори в безсъзнание
Учени създадоха свръхточни топлинни карти на Марс за търсене на ресурси
Япония създава елитна група за търсене на извънземни
Нарастващият туризъм в Антарктида носи риск от зарази
В Шотландия откриха мистериозен изкуствен остров, по-древен е от Стоунхендж
Китай разработи революционна „желязна“ батерия с 16-годишен живот