Трябва бързо да се състави правителство, което да поеме определена отговорност, каза пред БНР председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Той изброи кои са важните неща, с които трябва да се захване новото правителство.
Първо, продължаване преговорите в ЕС за новата програма 2014 – 2020 година, бюджета, разпределението на фондовете. Тъй като България разчита много на европейските средства, е важно да имаме легитимно правителство, което с опит и умения да проведе тези разговори и България да получи сериозна подкрепа от ЕС, посочи Данев.
Вторият съществен момент според него е тежкото състояние на приходната част на бюджета, закритите работни места, голямата безработица, в това число и огромната младежка безработица.
„Икономиката се нуждае от спасителни мерки. Изпълнението на бюджета е "на ръба". Създаването на добър образ на българската икономика, който да привлече както чуждестранни, така и български инвеститори. Да могат да се раздвижат заспалите средства в българската банкова система. Това са съществени проблеми, които зависят от доверието на бизнеса към бъдещото правителство и мерките, които ще вземе“, каза Данев.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров посочи, че синдикатите очакват стабилизация в страната.
Основният приоритет на новото правителство трябва да бъде борбата с бедността и изключването. Няма как да не се започне с безработицата и доходите. Те са безспорен приоритет, каза Димитров.
„Бюджетът трябва да се ревизира и може би да се актуализира, защото това, което ще се намери там, може би няма да стига. Трябва да се намери консенсус за разширяване и увеличаване на данъчните приходи. Допълнителни данъчни приходи особено от акцизните стоки – горива, цигари, алкохол“, смята президентът на КНСБ.
Според него трябва да се остави доход в населението и това може да стане най-бързо с въвеждане на необлагаем минимум още от средата на годината. Това означава 400 – 450 млн. лева да останат в българите. Трябва да се мисли и за увеличаване на минималната работна заплата с около 30 лева, т.е. да стане 340 лева от първи юли, посочи Димитров. Другата стъпка е подпомагане на социално онеправданите и застрашените от изключване. Нужна е целева програма за младежката безработица, каза Пламен Димитров.
Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев без излишно протакане трябва да се състави правителство.
Има много парещи проблеми, които трябва да се решават оперативно. Трябва да се започне с регулиране на монополите и възстановяването на пазара на конкурентната среда, с разграждане на изкуствено създадените монополи и олигополи, посочи Велев.
„Трябва дискусия за приоритетите "България 2020". Ние също смятаме, че има резерв за увеличаване на приходите, но по пътя на увеличаване на събираемостта. При увеличаване на събираемостта можем да мислим за подпомагане на най-ниско доходните слоеве от населението, но не чрез въвеждане на необлагаем минимум, а по линията на социалното подпомагане. Увеличаването на минималната заплата е грешна стъпка, която ще доведе до намаляване на заетостта и увеличаване на безработицата“, заключи Васил Велев.

Цената на златото може да отбележи най-лошата си седмица от 6 години насам
Русия работи по сателит с ядрено оръжие, който да унищожава други сателити
Червено море може да се окаже следващата критична точка за световната икономика
Кризата в Персийския залив отново помрачи търговията на Wall Street
Европейски авиокомпании: Високите цени на горивата ще оскъпят полетите
Кадър на деня за 19 март
Заради високите сметки за ток: Национална среща при омбудсмана
Циклонът "Нарел" удари Австралия: Наводнения и десетки хиляди без ток
Пеевски: Честит Рамазан Байрам - нека донесе здраве и мир във всеки дом
Без стачки в Гърция на бензиностанциите, но с увеличение на цените на горивата
Голяма новина за бъдещето на Локо Пловдив
Ботев Пловдив готви трансферен удар
Ще има ли срив в Левски заради Сангаре?
Христо Янев предприема голяма промяна в ЦСКА
Решаващ ден за лидер на Левски
Веласкес в шок от Левски
Мъжки кожени якета за всеки повод: Как да изглеждате стилно, а не небрежно
„Кралицата на отровите“ от Робърт Торогуд
Полезни зелени листни зеленчуци за пролетното меню
Таро карта за 20 март, петък
Дневен хороскоп за 20 март, петък
Билки, полезни за сърцето: как действат
Времето във Варна на 20 март 2026
Мюсюлманите днес празнуват Рамазан Байрам
От днес България е в предизборна кампания
Честваме паметта на преподобните отци, избити в манастира "Свети Сава"
Представят днес новопроизведен влак
Астрономическата пролет настъпва днес в 16:46 ч.
Сблъсък на две планети с размерите на Земята е наблюдаван на 11 хил. светлинни години от нас
Пролетното равноденствие: Кога точно настъпва?
Марсоходът „Пърсивиърънс“ откри скъпоценни камъни на Марс
Статичното електричество: Нови изследвания помагат за разгадаване на мистерията
Мистериозна огнена сфера в небето над САЩ предизвика паника
Откриха нови луни около Сатурн и Юпитер