На този ден ни събира една от най-старите традиции на Свободна България, която става все по-жизнена, а корените й по-дълбоки. Това каза във Враца президентът Росен Плевнелиев в словото си по повод 137-ата годишнина от гибелта на Христо Ботев.
В словото си президентът каза още: „Днес се прекланяме пред подвига на безсмъртния Христо Ботев и всички юнаци, дали живота си за свободата на България. Вече близо век и половина огненото Ботево слово разгаря пламък в сърцата на поколения българи и ни напомня що е дълг, що е родина. Чистите и трагични образи на Ботевите четници мъченици се превърнаха в светъл идеал за поколения българи. Имената им останаха сред онези автентични ориентири, без които не бихме могли да бъдем това, което сме днес. Българският народ мъдро отреди на Христо Ботев челно място сред малцината достойни да бъдат равни на Апостола на българската свобода Васил Левски. Можем също като него с последователност, гордост и плам да обичаме нашето Отечество. Да живее България!”.
Във Враца тази вечер се проведе тържествената заря-проверка по повод 137 години от подвига на Христо Ботев и неговата чета и в памет на загиналите за свободата и независимостта на България. Въпреки проливния дъжд на церемонията присъстваха много хора и гости.
Тържествена церемония не се размина без гафове - редът беше объркан и зарята съвпадна с минутата за мълчание.
С тържествена заря-проверка и в Калофер отбелязаха 137-та годишнина от гибелта на поета-революционер Христо Ботев. Стотици калоферци и гости на града изпълниха площада пред мемориалния комплекс на поета часове преди да започне честването.
"Христо Ботев е име-символ, продукт на своята епоха, но днес неговата поезия, неговата проза е вдъхновение за милиони българи." С тези думи започна словото си председателят на Народното събрание Михаил Миков. По думите му тя е била вдъхновение и за онези, които са тръгнали в Руско-турската освободителна война да освобождават България, била е вдъхновение и за българите в Балканската, в Междусъюзническата, в Първата и Втората световна война. Защото, според Миков "Ботев е символ, Ботев е знаме, защото е рожба на българския народ и на неговия безкраен порив за справедливост и свобода, на неговото изконно желание България да бъде свободна."
Христо Ботев е в 19 век, Ботев е и в 21 век, когато България е достоен член на Европейския съюз, каза още председателят на парламента и допълни: "защото неговото дело, неговото творчество, превърнато в дело, няма забрава".

Лагард: Ангажиментът на България да наблюдава публичните финанси е изключително важен
Dow се срива с 600 пункта, след като сортът Брент премина нивото от 100 долара*
Седмичните молби за помощи при безработица в САЩ бележат рязък спад
Установени са проблеми по проекта за завод за барут между Rheinmetall и ВМЗ
Русия лишава свои граждани в чужбина от права с нов закон за „предателите“
Европейските корпоративни перспективи се подобряват в разгара на сезона на отчетите
Полицаи спасиха бедстващ щъркел от огнения капан в Асеновград (+ВИДЕО)
Върнаха 54 хил. евро на петима пострадали от телефонни измами
ОФИЦИАЛНО: Астън Вила привлече Гарначо
От Левски изригнаха заради една от звездите си
Вестник похвали Папазов за представянето срещу Хайденхайм
Болоня иска Божинов за заместник на Лукуми
Официално! Арсенал взе грък за 40 млн. евро
Интер вкара 16 гола в първата контрола (ВИДЕО)
Поверия и забрани за Света Анна на 25 юли
От класика до неонови цветове: 10 идеи за летен педикюр
Нумерологична прогноза за август 2026
Пилешко с чесън и сос с кисело мляко
Предаването Boec.bg по Bulgaria ON AIR тръгва от 1 август с нов водещ
Изберете пейзаж и вижте какво ви очаква през август 2026
Психология за родители: Първата година – основи на доверието и сигурността
490 000 българи с диабет срещат трудности в лечението
Нови възможности за обучение по клинична психология в УМБАЛ „Лозенец“
Болест на Хаф – рабдомиолиза след консумация на риба и ракообразни
Кои храни е препоръчително да се избягват по време на бременност?
Как по естествен начин да предпазим кожата си от вредите на слънцето?
Коцев: Готвим промяна на ПУП-а за „Чайка“, така че зелените площи да бъдат запазени
Над 2300 лекари практикуват във Варненско, джипитата са над 280
Обособиха местостоянки за туристически автобуси до Римските терми
3 години и 8 месеца затвор за мъж, разпространявал фентанил във Варна
Кои ще бъдат удостоени със званието „Почетен гражданин на Варна“?
Разчистиха всички "украси" - черешово топче, бъчви и каручка в централния подлез във Варна