Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) очаква мерки от новото правителство, така че токът да не поскъпва отново.
Председателят на регулатора Светла Тодорова посочи, че увеличението на цената на тока от 1 октомври е било максималното и сега ще очакват други мерки. По думите й има редица действия, които могат да бъдат предприети от други институции, за да се види дали може да бъде постигнато облекчение на цените по други канали.
"Не смятам, че Комисията месец и няколко дни след последната промяна на цените може да декларира отново увеличение или каквито и да са действия. Нека видим какво ще прави парламентът, нека видим какво ще прави правителството, дали ще имат инициативи в областите, в които сме индентифицирали проблеми, или не“, изтъкна тя.
Тодорова уточни, че ДКЕВР очаква съдействие от другите институции не в смисъл да казват колко да бъдат цените, дали да се увеличават или да се намаляват, тоест да диктуват на Комисията какво да прави, а да свършат своята работа.
Тя допълни, че е възможно да бъдат предприети законодателни промени, свързани с ВЕИ източниците. В момента ние можем да спазваме само съществуващото законодателство, според което трябва да бъде изкупувано цялото произведено количество зелена енергия, посочи тя.
Друга възможност е да бъдат създадени условия за преговори между НЕК и централите ТЕЦ Марица Изток 1 и ТЕЦ Марица Изток 3. Предишният състав на ДКЕВР бе записал в свое решение цени за тези централи, които са неизпълними, тъй като има действащи договори и те трябва да се спазват, коментира Тодорова.
Председателят на регулатора беше категорична, че няма да има повишение на цената на тока, произвеждан от топлофикационните дружества, защото има тенденция за намаляване на цената на природния газ. Ако това се запази в края на тримесечието, топлофикациите ще имат допълнителни приходи. В момента дружествата се оплакват от липса на средства за закупуване на суровини.
Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) работи активно за изготвяне на указания към топлофикационните дружества как да реагират по отношение на исканията за отказ от сградна инсталация, стана ясно още от думите на Тодорова. Недоразумението идва от транспонирането на европейска директива, според която гражданите не плащат услуга, която не са поискали.
Тази директива е напълно транспонирана в Закона за енергетиката и частично - в Закона за защита на потребителите и не е ясно топлофикационните дружества по кой закон да действат.
Тодорова беше категорична, че европейското правило е по-правилно транспонирано в Закона за енергетиката, но тепърва предстои среща с Комисията за защита на потребителите и омбудсмана Константин Пенчев. На нея ще бъде уточнено как да се реагира.
Членът на ДКЕВР Евгения Харитонова уточни, че има решение на Конституционния съд, според което сградната инсталация са общи, а не лични части и гражданите имат задължение да плащат за нея.
ДКЕВР вече води кореспонденция с Европейската комисия по жалбите с дългосрочните договори с топлофикациите и за държавната помощ за ВЕИ-сектора. Брюксел е изпратил въпросник за т.нар. американски централи с допълнителни въпроси, на които трябва да отговорят НЕК, ДКЕВР, Министерството на икономиката и енергетиката, както и финансовото министерство.
Уточняващи въпроси има и за сектора на възобновяемите източници, допълни още Тодорова.
Още новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Къде централните банки по света съхраняват златото си?
Ватикана ще строи агроволтаична електроцентрала за 100 млн. евро край Рим
Румъния предприема още мерки за повишаване нивото на Дунав заради АЕЦ "Черна вода"
Азербайджан е изнесъл 4,5 пъти повече количества петрол за България до края на юли
Сезонните зеленчуци поевтиняват силно през седмицата, маслото и захарта поскъпват
Органът за защита на личните данни в Нидерландия наложи рекордна глоба на Uber
Старозагорската митрополия: Не е забраняван молебен за Украйна на Шипка
Рекорден трафик на "Капитан Андреево", преминаването отнема между 3 и 5 часа
Руснаците трескаво теглят стотици милиарди рубли от банките
Обедна емисия
Хъл Сити шокира Манчестър Юнайтед с 2:0 при завръщането си във Висшата лига
Ливърпул поиска Ендрик от Реал Мадрид, цената му е 40 млн. евро
Куриоз на Манчестър Юнайтед: Магуайър хвана Мбемо и помогна на Хъл Сити да вкара + СНИМКА
Родри пропуска старта на Барселона в Ла Лига, дебютът му се отлага
Дженоа привлече 16-годишния талант на Левски Алек Здравков
Седмична нумерологична прогноза за 24 – 30 август
Билки според месеца ни на раждане – за здраве и срещу негативна енергия
Любовен хороскоп за 24 – 30 август 2026
Нумерологична прогноза за 22 август
Родените на тези дати имат потенциал да станат известни
Пуешко със зеленчуци на тиган
Български учени проучват растителна комбинация за метаболитно здраве
Ротавирус при децата – какво трябва да знаят родителите на бебета и малки деца
Безплатни прегледи при детски кардиолог в бургаската детска болница от 24 август
Безопасно ли е плуването за бременни?
Нова животоспасяваща апаратура за най-малките пациенти получи МБАЛ Добрич
Витамин C в грижата за кожата - защо заслужава място в ежедневната рутина?
Пожар на "Тракия" затруднява движението към София
Задържаха автомобил с мигранти в Бургас
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Загинал и над 10 ранени при срутване на мина в Турция
Директори искат учебната година да започне по-рано