„Най-голямото изкушение на този кабинет ще бъде отлагане на тежките решения чрез ново задлъжняване“, смята политологът Първан Симеонов.
„Ако се стигне до такава ситуация, когато вместо кабинетът да ампутира болните места, всъщност подкупва населението например с програмата за саниране и новите магистрали, това няма да бъде дългосрочно добре за страната. Боя се, че в момента Борисов е в жертвена позиция. Той няма комфорта на предната ситуация, в която управляваше с много по-удобно мнозинство и с повече народна любов. Сега е заложник на ситуацията, защото ще трябва да управлява, ако това управление трябва да е оздравително, ще трябва да е тежко и непопулярно“, добави Симеонов пред БНР.
Според него случващото се днес дава една краткосрочна перспектива за стабилност. Политологът коментира, че кабинетът може да се окаже с кратък живот и заради това, че е сглобен от много противоречиви политически интереси.По думите му по-неоптимистичният прочит на днешната ситуация показва, че поведението на политиците е по-скоро боязън, даже откровен страх.
Страх от наказателния вот на българите, страх от тежките икономически решения, които предстоят, страх от фрагментираната подкрепа в парламента, страх от това подкрепата да не се окаже основно от ДПС. Ако щете дори съставянето на това правителство се дължи на страх – на страха от нови избори, коментира той.
По думите на Симеонов, ако има надежда, тя пак е в страха. „Страхът от липсата на продължение, защото представете си, че и ако този управленски формат завърши като предходния – май не остават много опции“, допълни той. Според политолога кабинетът ще се задържи известно време без особена яростна опозиция, защото дори тя знае, че това би било игра с огъня.
„И БСП, и ДПС ще бъдат опозиция, но ми се струва, че ще запазят благосклонния тон. Това една ли се отнася за „Атака“, която ще играе опонент на цялото политическо статукво“, прогнозира Симеонов.
Всички кандидати за министри имат много ясна партийна дефиниция, коментира политологът Димитър Димитров състава на кабинета на Бойко Борисов.
Дори така, както е обявен съставът, след всеки от номинираните министри стои и партийната му принадлежност. Ясно се вижда, че ГЕРБ ще разчита на кадрите от предходното си правителство, но има и нови имена, например Румяна Бъчварова, допълни Димитров.
По думите му прави впечатление, че ще има усложнена структура при вицепремиерите.
„Доколкото разбирам, г-н Дончев пряко ще наблюдава еврофондовете, а г-жа Кунева ще разговаря с Брюксел. Иначе няма изненади. Присъствието на Ивайло Калфин в кабинета гарантира една устойчива подкрепа на ПГ на АБВ, което е важно“, подчерта политологът.
Според Димитров форматът в някаква степен беше очевиден и той включва всички, които не са участвали по един или друг начин в предишното мнозинство. Въпреки че БДЦ направиха усилия да се включат в мнозинството, включително и през ЕНП, но в края на краищата са надделели аргументите, че проектът като цяло е произведен от предишното мнозинство и на него ще се разчита само като на тематична подкрепа, смята той.
По думите му опозицията в този парламент няма да бъде хомогенна и ще й е необходимо известно време, за да се консолидира като опозиция.
Предложената коалиционна програма на бъдещето правителство по-скоро дава заявка за запазване на стабилността в страната, отколкото за радикални реформи, в която и да е област. Това коментира пред радио „Фокус” социологът Марчела Абрашева.
"Най-ясна е заявката на бъдещото правителство за промяна в съдебната система, която е много важна, но не касае ежедневието на обществото. Важно е дали ще се правят радикални реформи, или просто ще се финансират и запълват проблемите с нови средства", коментира Абрашева.
Тя прогнозира, че по определи теми политическите формации, които са в опозиция, могат да подкрепят управляващите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.