Загубата на тропически и бореални гори в световен мащаб достигна рекордни стойности през миналата година, тъй като безпрецедентните температури подхраниха пожарите, освобождавайки повече от четири пъти по-високи емисии от всички самолетни пътувания през 2023 г.
Това сочи последната годишна оценка на Global Forest Watch, платформа, управлявана от Института за световни ресурси с нестопанска цел, която се основава на данни от Университета в Мериленд.
„Това е глобална “червена аларма", казва в изявление Елизабет Голдман, съдиректор на Global Forest Watch. „Това ниво на загуба на гори не може да се сравни с никое друго, което сме виждали през последните 20 години.“
Тропическите естествени гори, дефинирани като такива, които са били подложени на малко или никакво човешко въздействие, съхраняват милиарди тонове въглерод. Те също така помагат за регулирането на времето, рециклират водата и предлагат дом на милиони видове растения и животни. На конференцията на ООН за климата през 2021 г., COP26, повече от 140 държави поеха ангажимент да спрат загубата на всички видове гори до края на десетилетието.
Последните данни обаче показват, че много от държавите, подписали ангажимента за обезлесяване, не изпълняват ужасяващо ангажимента си. Загубата на първични тропически гори достигна 6,7 милиона хектара през миналата година. Това е почти два пъти повече от загубата през 2023 г. и се равнява приблизително на 18 футболни игрища, които изчезват всяка минута.
По данни на Института за световни ресурси петнадесет от 20-те държави с най-голяма площ естествени гори, които подписаха ангажимента за горите през 2021 г., сега губят дървета по-бързо, отколкото по това време.
Всичко това се случва след най-горещата година в историята, като затоплянето на Земята за първи път надхвърли 1,5°C спрямо прединдустриалните нива на годишна база. Организацията на обединените нации предупреди, че температурите ще продължат да се повишават, ако не бъдат предприети драстични действия за ограничаване на емисиите на парникови газове. През миналата година пожарите в световен мащаб са довели до отделянето на 4,1 милиарда метрични тона емисии на парникови газове, което е допринесло за затоплянето на планетата.
Извън тропиците, пожарите в Канада и Русия също са допринесли за загубата на дървесна растителност през миналата година, равна на площта на Италия, съобщава WRI. Загубата на дървесна растителна площ се отнася до премахването на короната на дърветата, която представлява клоните и листата в горната част на дървото.
„Намираме се в нова фаза, в която не само изсичането на горите за целите на селското стопанство е основният двигател“, казва Род Тейлър, директор на отдела за гори и опазване на природата в WRI. „Сега имаме този нов усилващ ефект, който е истинската обратна връзка с изменението на климата, при която пожарите са просто много по-интензивни и много по-свирепи, отколкото някога са били.“
Според WRI на Бразилия, която е домакин на тазгодишната среща на върха за климата COP30, се падат 42% от всички загуби на естествени тропически гори през миналата година. Това е повече от всяка друга държава. Като основни причини за унищожаването на горите в страната WRI посочва пожарите, подхранвани от най-тежката суша в историята, както и промишленото отглеждане на соя и добитък.
„Без устойчиви инвестиции в превенция на пожарите в общността, по-строго правоприлагане на държавно ниво и фокус върху устойчивото използване на земята, трудно постигнатите успехи рискуват да бъдат унищожени“, казва Мариана Оливейра, директор на програмата за гори и земеползване в WRI Бразилия.
Намаляване на обезлесяването и набиране на средства за тази цел са сред основните приоритети на COP30, която е насрочена за ноември в амазонския град Белем. На срещата на върха Бразилия възнамерява да стартира фонд на стойност 125 млрд. долара, който ще предоставя финансиране на държавите за опазване на горите им.
Боливия, Колумбия, Демократична република Конго и Република Конго са други държави, които изпитват драматична загуба на гори, според WRI. За разлика от тях, Индонезия и Малайзия са намалили темповете на загуба на гори, главно благодарение на програми за възстановяване на земи и усилия за контрол на пожарите.
В световен мащаб пожарите изпреварват селското стопанство като основна причина за загубата на гори, причинявайки почти половината от щетите, в сравнение със средно около 20% през предходните години, според WRI. Други причини за това са незаконният добив и производството на кока в Колумбия, както и конфликтите и бедността в Демократична република Конго.
Подобни материали четете на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.