IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

САЩ обмислят изтеглянето на хиляди войници от Южна Корея

Пентагонът разработва вариант за изтегляне на около 4500 войници

Снимка: БГНЕС/ EPA

Снимка: БГНЕС/ EPA

Администрацията на Тръмп обмисля изтеглянето на хиляди американски войници от Южна Корея, според служители на отбраната, запознати с дискусиите. Ход, който може да предизвика ново безпокойство сред съюзниците, обезпокоени от ангажимента на Белия дом към Азия, пише The Wall Street Journal.

Пентагонът разработва вариант за изтегляне на около 4500 войници и преместването им на други места в Индо-Тихоокеанския регион, включително на Гуам, съобщиха официални лица и човек, запознат с въпроса. Идеята се подготвя за разглеждане от президента Тръмп като част от неофициален преглед на политиката за отношенията със Северна Корея, съобщиха двама от официалните лица.

Предложението все още не е стигнало до бюрото на Тръмп и е една от няколкото идеи, обсъждани от висши служители, провеждащи прегледа, казаха двамата служители.

На въпрос относно обсъждането на намаляването на войските, говорител на Пентагона заяви, че няма политически съобщения. Говорителят на Съвета за национална сигурност Пит Нгуен не се спря на въпроса за изтеглянето на войските, но заяви, че Тръмп е ангажиран с „пълната денуклеаризация“ на Северна Корея. Министерството на отбраната на Южна Корея отказа коментар.

Още от първия си мандат Тръмп обмисля промяна на присъствието на САЩ в Южна Корея, където има около 28 500 войници.

Миналият месец висши командири, ръководещи американските сили в Азия, предупредиха да не се намалява броят им, заявявайки, че намаляването на войските би застрашило способността им да надделеят над Северна Корея и в други евентуални конфликти срещу Китай и Русия, които биха могли да възникнат в Североизточна Азия.

Генерал Ксавиер Брънсън , командир на американските сили в Корея, посъветва да не се предприема съкращаване на численността им в показания пред Конгреса, заявявайки, че „намаляването на силите става проблематично“.

Тази оценка беше повторена на същото изслушване на Комисията по въоръжените сили на Сената на 10 април от адмирал Самюел Папаро , върховният командир в региона, който заяви за вземането на сили от Южна Корея: „По своята същност това би намалило способността ни да победим в конфликт.“

Американски представители казват, че решение за броя на войските няма да бъде взето, докато не се изясни повече за посоката на войната в Украйна и дали администрацията ще продължи да подкрепя Киев във военна посока.

Сериозното обмисляне на изтеглянето на южнокорейските войски вероятно би предизвикало тревога в Индо-Тихоокеанския регион. Южна Корея, заедно с Япония и Филипините, разчитат на тясна координация с американските въоръжени сили, за да се защитят и да проектират сила във все по-оспорван регион.

Американското военно присъствие там отдавна се разглежда като възпиращ фактор срещу подновяване на войната на Корейския полуостров, както и срещу агресивен Китай, който претендира за част от Южнокитайско море и заплашва да поеме контрол над Тайван.

Изтеглянето на войските от Корейския полуостров, но запазването им в региона, може да намали опасенията на Пентагона относно евентуално изтегляне на войските. Гуам се очертава като ключов център на Пентагона за войските, защото е достатъчно близо до потенциални горещи точки, но е по-трудно да бъде достигнат от китайските сили.

По време на първото си официално пътуване до Азия по-рано тази година, министърът на отбраната Пийт Хегсет заяви, че иска САЩ и съюзниците им да възстановят възпиращата система и обеща „безпрецедентна“ промяна в региона.

И все пак поддържането на достатъчно голямо присъствие на американски сили в Южна Корея остава централен проблем за Пентагона и за Сеул.

Елбридж Колби , заместник-министърът на отбраната по политическите въпроси, отдавна се застъпва за това Южна Корея да поеме по-голяма част от тежестта на самозащитата си с конвенционални сили, за да може САЩ да се противопоставят по-добре на Китай, дори когато САЩ поддържат ангажимента си да защитават Сеул от Пхенян, ако е необходимо и с ядрени оръжия.

„Не съм за изтеглянето на войските от Южна Корея, както многократно съм заявявал“, каза Колби в публикация в X миналата година, преди да бъде номиниран за поста си в Пентагона. „Аз съм за преструктурирането на американските сили в Република Корея, така че те да се съсредоточат върху Китай, докато Република Корея поема голямата тежест на конвенционалната отбрана срещу КНДР.“

РОК се отнася до Република Корея, официалното наименование на Южна Корея, докато КНДР е съкращение от Корейската народнодемократична република, както се нарича Северна Корея.

Южнокорейските военни заявиха в изявление, че не са водили никакви разговори със САЩ относно потенциално намаляване на войските. Двете страни ще запазят съвместната си отбранителна позиция, за да възпрат севернокорейско нашествие или провокация, добавиха оттам.

В отговор на струпването на военни сили от страна на Китай, Пентагонът премести повече военна техника в региона през последните години, увеличи многостранните учения със съюзниците и разположи нови мобилни части, предназначени за преминаване от остров на остров.

Миналата година Пхенян се отказа от десетилетната си политика на мирно обединение, обявявайки Сеул за свой основен враг. Северна Корея редовно извършва изстрелвания на оръжия. В четвъртък страната изстреля крилати ракети.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата