Днес* се навършват 142 години от обесването на Апостола на свободата Васил Левски. Годишнината ще бъде почетена с различни прояви в цялата страна.
На този ден преди 142 г. е изпълнена смъртната присъда на Васил Левски. Мястото на обесването, което днес се намира в центъра на София, тогава е било в покрайнините на града.
В Националния музей "Васил Левски" в Карлово ще бъде показан филмът "1872-ра", посветен на Апостола. Продукцията е на студенти от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и телевизия "Алма Матер"
Възпоменателна общоградска церемония във Велико Търново ще започне от 16.30 часа пред паметника на Левски с представяне на победителите в конкурса за есе и за стихотворение на тема "Жив си, Апостоле!".
С прожекция на филм за Васил Левски в Карлово ще започне програмата, посветена на 142-та годишнина от гибелта на Апостола. Акцент в нея ще бъде възпоменателната церемония от 18.00 часа на площад "Васил Левски". След това програмата продължава със спектакъл на СОУ "В. Левски" - "Левски е в нас и ние го носим във времето".
Родственицата на Васил Левски Христина Богданова ще бъде гост на Гимназията за чужди езици "Екзарх Йосиф Първи" в гр.Ловеч и на Клуба на дейците на културата в Ловеч. Тя ще разговаря с ловчалии за родовата памет и ценностите.
В Пловдив в 11 ч. ще бъде отслужена панахида м храм "Св. Св. Петър и Павел". Пред паметника на централната алея на Бунарджика пловдичани ще се преклонят пред живота и делото на Апостола.
С тържествена заря-проверка и редица прояви в Смолян ще се отбележи 142 години от гибелта на Васил Левски.
В последните си мигове се изповядва пред архиерейския наместник на София-отец Тодор Митов. В изповедта си казва: „Каквото съм правил, в полза народу е“. В последните си минути Васил Левски помолил изповедника си да се помоли Богу за иеродякон Игнатий. При залавянето на Апостола на 22 септември 1872 г. Димитър Общи и Тетевенския частен революционен комитет организират Арабаконашкия обир.
Историците и до днес спорят около залавянето на Апостола и дали поп Кръстю е човекът, предал героя на османските власти.
Васил Левски е деолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК).
*Апостола е обесен на 6 февруари 1873 г. по стар стил. Тъй като България преминава от Юлиански към Грегориански календар или от стар към нов стил, към „старите дати“ преди 1 март 1900 г. се добавят 12 дни. Затова и рождението на Васил Левски (6 юли 1837 г.) на 18 юли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Физическият изкуствен интелект променя индустрията, но изисква нов модел на внедряване
Кои градове са двигателят при скока в цените на луксозните имоти?
МОСВ пусна за обществено обсъждане законопроект за депозитна система за опаковки от напитки
Атака на Русия с дронове в Херсон взе две жертви
Конфронтацията с Иран разклаща политическите устои на Тръмп в САЩ и по света
Новият електромобил на Xiaomi в Европа – проектиран в Германия, но произведен в Китай
Честванията в Панагюрище продължават: "Хвърковатата чета" превзе града (ВИДЕО)
Почина бившият пилот от Формула 1 Алекс Занарди
Обедна прогноза
Консултации на фона на разцепление: ПБ реди кабинет, докато ПП и ДБ се разделят
Сочни агнешки рулца със спанак и крема сирене за Гергьовден
Бедственото положение в Смолян остава в сила, свлачището обхвана около 5 дка (+ВИДЕО)
Левски – ЦСКА 1948
Тъжна вест: Почина легенда от Формула 1 и параолимпиец
Сираков с голям ход преди първия мачбол за титлата на Левски
ЦСКА с огромен успех
Мощен трус! Клуб от родната Първа лига остава без лиценз?
Шиникова прегази туркиня
Седмична нумерологична прогноза за 4 – 10 май
7 поверия за здраве на Гергьовден
Месечен хороскоп за май 2026
4 идеи за бърза вечеря с месо
Обемни макси рокли – хит за пролет-лято 2026 (+Снимки)
Любовен хороскоп за 4 – 10 май
Папа Лъв XIV назначи бивш бездомен мигрант за епископ на Западна Вирджиния
Арт инсталация във Варна разказва за страшната зима в Украйна
Нашествие на комари заплашва близо милион българи
Любовна драма: 16-годишно момиче заплаши да скочи от блок
Изпратихме Васко Боев
За Гергьовден: Ядем агнешко от Румъния, Северна Македония и Нова Зеландия
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена
Магнитните дъги на Слънцето: Как се раждат облаци с размерите на планета