Болниците ще бъдат категоризирани със звезди, като хотелите. Те ще ги получават, след като преминат задължителна акредитация. Това предвиждат подготвени изменения в Закона за лечебните заведения, съобщиха от МЗ, цитирани от "Монитор".
По-висока категория ще взимат онези от тях, които имат повече лекари професори и доценти, медицинският персонал минава периодично на опреснителни курсове, специализира или участва в семинари и научни конференции.
Болниците ще трябва да имат и нова образна диагностика, като ехографи, скенери и рентгени последно поколение, а не вехтории, закупени втора ръка, както и спешно приемно отделение.
НЗОК ще отказва да подписва договори с болниците, които са получили по-ниска оценка. В какъв точно диапазон ще се движат оценките, ще бъде решено допълнително.
Акредитацията на лечебните заведения в момента не е задължителна. От нея не зависят приходите им, а тя служи предимно за престиж пред чуждестранни партньори, обясниха от Асоциацията на работодателите в здравеопазването.
НЗОК ще сключва договори не с всяка болница, която пожелае да получава пари от нея по клинични пътеки, а по строго установени критерии.
Основният от тях е броят на леглата да не е повече от нуждите на населението в определения регион. При определянето колко точно следва да бъдат те ще се взема предвид броят на жителите и дали сред тях преобладават стари хора и хронично болни.
Броят ще се определя от т.нар. национална здравна карта, която става задължителна. Тя ще регламентира и на какво разстояние може да се открива ново лечебно задължение, което да работи с касата.
Целта е да се спестят средства на НЗОК, вместо да се прахосват за едни и същи дейности. Сега само в София има близо сто болници, които се занимават с кардиология, коментира за „Монитор” водещият кардиохирург и директор на болница „Света Екатерина” проф. Генчо Начев.
Досега това бе отлагано, за да не се накърнят нечии интереси в здравеопазването, каза още проф. Начев. По думите му ако още тогава е била въведена картата, парите на НЗОК щели да са достатъчни и болниците нямало да вкарват пациентите в листи на чакащите.
Лабораториите пък, ако искат да работят с касата, ще трябва да правят всички видове изследвания, а не да избират само най-скъпо платените.
По пет легла за болни ще трябва да имат бившите поликлиники, сега диагностични центрове. На тях ще бъдат хоспитализирани пациенти, върху които се изпробват нови лекарства.

МВФ прогнозира по-слаб икономически растеж в еврозоната заради кризата в Близкия изток
Мондиал 2026 - най-скъпото световно първенство по футбол в историята
Понижението на лихвите от страна на ЕЦБ не успя да сломи оптимизма на борсите в Европа
SOFIX записа спад след две поредни сесии на растеж
Световната банка: Две трети от икономиките по света са засегнати от войната с Иран
Земеделският министър: Над 118 млн. евро за фермерите са загубени за 2025 г.
БФЖ: Новите правила за прозрачност може да не спасят жените от по-ниски доходи
Шотев, ПП: КЗК и КЗП вече имат правомощия да разкостят всеки бизнес
Здравко Марков: Промените в закона целят по-прозрачни цени и защита на потребителите
Край на трудните времена за 3 зодии на 12 юни 2026
Лошата подготовка на българина за оказване на първа помощ струва човешки животи
Малтийка изрита родна тенисистка от Чешка Липа
Ямал зарадва Испания
Ботев Пд стартира подготовка, канарчетата се уредиха с каре нови попълнения
Генчев разкри целта пред Ботев Пд и шокира с информация за „нов“ играч
Локо Сф развъртя метлата! Ясна е първата раздяла с клуба
ЦСКА 1948 би шута на национал
Дневен хороскоп за 12 юни, петък
Какво означава, ако видите сойка? Скритата сила и синьото перце
„Тъмната вещица“ от Нора Робъртс
3 напитки, които стимулират метаболизма веднага след ставане
Сицилиански сладки Rame di Napoli
6 билки и подправки, които са много богати на витамин C
Над 250 участници се включиха в Националния форум на социалните услуги край Варна
Олимпик (Варна) са доволни от деветото място в Североизточната Трета лига
10 държави вплитат билки и традиции за Еньовден в Музея по история на медицината
Търсят младежи за лятното Училище за архитектура и градска среда във Варна
Какво време ни очаква в петък?
Радев: Турция е наш ключов партньор в сигурността, енергетиката и транспортната свързаност
Нова генна терапия за аутизъм показва обещаващи резултати
Лунен метеорит разкрива историята на три древни сблъсъка
Могат ли милион сателита с AI да предизвикат хаос в орбита? Мъск не мисли така
Вулкан в Антарктида изхвърля злато всеки ден
Фосили на 5 млн. години: Откриха най-голямото китово гробище в Индийския океан
НАСА представи лунни модули за ключовата мисия „Артемида III“