Регионалният министър Лиляна Павлова откри обновената централна градска част на Русе.
Виждам Русе преобразен и разцъфнал. Освен духа, който притежава, градът вече върна своя блясък на перлата на Дунава, каза Павлова.
Благоустроеният с 5,4 млн. лева по европроект стар градски център на Русе е в участъка между площадите "Свобода" и "Батенберг".
Със спечелената сума са изградени два сухи фонтана с художествено осветление на площадите "Хан Кубрат" и "Елиас Канети", статуя на уличен музикант, както и система за озвучаване. Извършена е пълна рехабилитация на водното съоръжение, намиращо се пред сградата на Русенския музей, предаде БТА.
Изградена е нова настилка по централната пешеходна улица "Александровска", а градинките на пл. "Батенберг" са изцяло обновени с нова растителност, която се поддържа с автоматична поливна система. Монтирана е и система за видеонаблюдение, като 25 камери следят за евентуални вандалски прояви.
"Искам да поздравя кмета и неговия екип за усилията, които положиха. Само с подкрепата, която предоставихме - по програмата за регионално развитие, Русе осъществява проекти за 67 млн. лева, което е огромна инвестиция", каза Павлова.
Кметът Пламен Стоилов обясни, че осъществяването на проекта е било възможно заради пълната подкрепа на правителството и на министерството.
"Проектът беше труден. Спомнете си преди четири години какво представляваше това място, но днес имаме един прекрасен площад, една красива централна градска улица и най-хубавото е, че оценката на хората е изключително висока", каза Стоилов.
По отношение на няколко стари сгради по централната улица "Александровска", които се рушат и загрозяват облика, тъй като собствениците им не ги поддържат, Павлова коментира, че общината и държавата имат право да издават предписания, за ремонтиране на фасадата, която да бъде безопасна и да има добър облик.
Ако това не се направи, местната управа има право, като кметът на Русе е предприел тази инициатива, да укрепи сградата и да я обезопаси, след което сметката да се предяви на собствениците, които да я платят.
Павлова каза още, че това може да стане и в рамките на новата оперативна програма 2014-2020 година - "в частта, която касае енергийната ефективност и подобряване на сградите - и за публичните, и за частните сгради, включително и за сгради-паметници на културата".
"Това обаче трябва да стане и със съгласието и желанието на собствениците. Така имаме възможност да реновираме тези здания и с европейско финансиране", обясни министърът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Туристите от Румъния, Великобритания и Израел ще компенсират спадовете това лято
"Манчестър Юнайтед" купува земя за нов стадион със 100 000 места
Мадяр инициира отстраняването на унгарския президент чрез поправка в Конституцията
Кристин Лагард не вижда нужда от по-решителен отговор на войната в Иран от ЕЦБ
Майкъл Блумбърг: Диверсификацията може да се справи с глобалната енергийна криза
Европа балансира между дългова дисциплина и зелен преход след COVID
Самотни ли сме във Вселената? 3 хипотези за липсата на извънземен живот
Зодиите, които притежават вродени мениджърски умения
Съдът вписа партия "Прогресивна България" с лидер Румен Радев
Проф. Константинов: Смяната в "Информационно обслужване" е нормална
Киселова: Радев да спази предизборното обещание и да разгради модела Борисов-Пеевски
ФИФА обяви Меси за №1 в историята на Мондиалите след рекордните 18 гола
Ново шоу на Меси! Лео влезе в историята, а Аржентина надви и Австрия
Станимир Стоилов отказал оферта от Фенербахче и останал верен на проекта в Гьозтепе
Голяма промяна в кариерата на Десподов
Заплатата на Стефано Сенси в ЦСКА стана ясна – ще прибира по 66 000 евро на месец
Лео Меси с още едно легендарно постижение на световни първенства
Пиесата „Любов в насрещното“ на Здрава Каменова се превръща в роман
Поверията за здраве на Еньовден
Дневен хороскоп за 23 юни, вторник
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Полицията има заподозрян за стрелбата по блокове и автомобили във Варна
19 отбора участваха в Ученическия турнир по плажен волейбол
Варна почете хората и организациите в подкрепа на бежанците
Станислав Дюлгеров изненадващо се появи във Фратрия (Варна)
Варна отбелязва Международния ден на моряка с богата програма
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Астрономи потвърдиха съществуването на трета галактика без тъмна материя
Китай превърна изстрелването на ракети в туристическа атракция
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения