Над 2 300 са регистрираните сдружения на собствениците в страната, над 1 600 – сдруженията, които са сключили договори с общини за участие в националната програма за саниране. Повече от 1 500 са сключените договори за финансиране с Българската банка за развитие (ББР), съобщи по време на парламентарния контрол министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Министърът припомни, че наскоро приключи работата по първата обновена сграда по програмата – блок в Благоевград. По думите й участието в програмата зависи от желанието на гражданите и организацията на общините.
Правителството обяви в края на миналата година новата национална програма за саниране на големите жилищни сгради, строени по индустриален способ. Програмата влезе в действие в началото на тази година, като водеща роля в осъществяването й имат общините.
Програмата се доказа като по-ефективен инструмент от другата програма, финансирана с европейски пари, която действа от три години, а обновените сгради са само четири.
В отговор на друг депутатски въпрос министър Павлова отново посочи, че страната ни ще разчита основно на средствата по оперативната програма “Околна среда” 2014-2020 г. за укрепване на свлачищата, както и на пари от държавния бюджет.
Почти 2 хил. са новорегистрираните свлачища в страната, като 60% от тях са в урбанизирани територии, т.е. населени места, а повечето от тях са в Северна България, коментира Павлова.
Тя припомни, че регионалното министерство подготви специална програма за свлачищата с хоризонт 2020 г., в която са заложени различни мерки.
Същевременно местните администрации явно не се съобразяват със свлачищните райони, защото върху 699 проверени свлачища са установени над 5 300 строежа. От тях 5 077 са разрешени от кметовете, а за над 4 хил. строителните разрешения са незаконосъобразни и без извършени укрепителни действия.
В отговор на друг въпрос за изграждането на обхода на гр. Димово във Видинска област, който е част от пътя Видин-София и от транспортен коридор 4, Лиляна Павлова посочи, че поръчката е спряна не само заради липсата на финансиране, но и защото офертите на кандидатите са били по-високи спрямо обявената индикативна стойност от 10 млн. лева. Най-ниската оферта е била за 13 млн. лева.
Отделно в самата процедура е било заложено строителството да започне при приключени отчуждителни процедури. В момента обаче ОВОС на обекта се обжалва, като следващото заседание на съда е през ноември. Върховният административен съд пък ще се произнесе най-рано през декември, коментира регионалният министър. Едва след това ще започне подготовката на парцеларен план и ще се вземе решение за отчужденията, след което процедурата ще може да започне отначало.
Още икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Micron оглави ръста в рамките на S&P 500 и Nasdaq
Кадър на деня за 26 май
ЕС преминава от принципи към червени линии при Многогодишната финансова рамка
Даниела Грозева: Очакванията на купувачи и на продавачи на жилищни имоти се сближават
Повлече ли крак Великобритания за европейската политика в доверието към установените партии
КРИБ: Промените в осигуровките създават несигурност за инвеститорите
Хороскоп за 27 май: Финансови решения и промяна в плановете за зодиите
Рецепта за високопротеинови палачинки с гръцки йогурт и ягоди
Сателитен скок: Руските дронове минават под контрола на космическата мрежа "Расвет"
Обрат при имотите: За първи път от 12 г. предлагането е по-голямо от търсенето
Късна емисия
Лудогорец е свлачище, но обследвано и очаквано
Спортът по телевизията днес, 27 май
Мачовете по телевизията днес, 27 май
Нов трансфер на "Герена": Левски взима и национал на Тунис
ЦСКА 1948 готви голяма промяна
Бивш съдия изригна за безобразията срещу ЦСКА в Разград
Таро карта за 27 май, сряда
Дневен хороскоп за 27 май, сряда
Лесен канелен кекс с ябълки и орехи
„България Еър“ предлага през лятото четири полета дневно до Варна и обратно
Задължителни подавки за Черешова задушница
„Протокол Хаос“ от Жозе Родригеш душ Сантуш
47,3 г. е средната възраст у нас, в топ 3 сме в ЕС, в Ирландия - 39,6 г.
Путин е измислил нов начин за привличане на хора в армията
Симеон Дянков: За да имаш добро изпълнение на фискалната политика, трябва да имаш играчи
Психолог: Възрастовата граница при употреба на наркотици пада
Ръст на резервациите в Гърция въпреки високите цени
Тръмп премина годишен медицински преглед дни преди да навърши 80 години
SpaceX избра криптомилиардер за командир на първата си пилотирана мисия до Марс
Европа под обсадата на гореща вълна: Рекордни температури и първи жертви
Китайски учени създадоха туптящо сърце в епруветка: Може да замени пейсмейкърите
Астробиолози предлагат използването на AI в търсенето на извънземен живот
Гъби могат да превърнат лунната почва в плодородна земя
Как Хеопсовата пирамида устоява на земетресения в продължение на хилядолетия?