КЗП извършва по 30 000 проверки на година, като 3000 завършват с констатация за нарушение. През 2015 г. сме получили 18 000 жалби, заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria председателят на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов.
Той обясни какъв тип жалби приемат най-често в комисията и посъветва потребителите как да избегнат некоректно отношение от фирмите за бързи кредити.
По думите му комисията е проверила 44 компании, които предлагат на пазара бързи кредити и "нито от тях не е напълно чиста". В договорите на всяка една са открити неравноправни клаузи. Те могат да бъдат групирани по няколко основни типа, обощи Маргаритов.
Първият тип клаузи са така направени, че кредитът да е предсрочно изискуем поради взаимоотношения на длъжника към трети лица, към които той не е изряден. Другият тип са тези клаузи, когато кредитът е предсрочно изискуем и има основания за това, исквнето е да се платят лихвите за целия период - тоест изисква се нещо, което не е дължмо. Другото нарушение е опитът на тези търговци да налагат допълнителни такси за усвояването и управлението на кредита. "Не могат да ви искат суми за това, че са се обадили по телефона да ви напомнят за вноската", даде за пример председателята на КЗП.
Дадохме препоръки на дружествата да отстранят тези клаузи, а тези 6, които не пожелаха - срещу тях заведохме колективни искове.
Ако съдът се произнесе в полза на комисията, тогава потребителите на свой ред могат да заведат дела срещу тези фирми и да търсят обезщетение за целия период на договора си.
Броят на нарушенията намалява с 10% на годишна база, а тези в онлайн търговията с цели 30% само за тримесечието, коментира Маргаритов, като отбеляза, че това е особено впечатляващо, като се има предвид колко нов отрасъл е тази търговия.
Маргаритов каза, че най-чести жалби се отнасят за секторите телекомуникации, аудиовизуална електроника и битова техника, като подчерта, че предвид големината и структурата им "това не е учудващо".
Той препоръча на потребителите да изискват всичката информация за своя кредит преди да го изтеглят. На първо място трябва да се интересуват колко ще им струва общо.
Целият разговор чуйте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

С. Кацарова: Здравните осигуровки трябва да дават възможност за балнеолечение
УЗФ и СБУ организират 6-та национална конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Производствените цени в САЩ бележат скок през февруари
Китай се готви да използва огромните си запаси от петрол заради кризата с Иран
Samsung Electronics обмисля да премине към дългосрочни договори в подкрепа на доставките
Banking Today 2026: Евро, финтех и финансиране на бизнеса
Семейството на загиналия 15-годишен край Околчица: Няма следи от сексуално посегателство
Йотова: Окуражаващи са стъпките на правителството срещу купуването на гласове
НАЗ бие тревога: Опасен слънчоглед от Аржентина може да стигне до трапезата ни
Полка точки през 2026 г. - стилът на принцеса Даяна се завръща
Реал Мадрид трепери за Тибо Куртоа
Едоардо Бове с първи гол за Уотфорд (ВИДЕО)
Де Роон влиза в историята срещу Байерн
Левски жегна ЦСКА
Лаутаро: Имам още 3 г. договор с Интер, после искам да се върна в Расинг
Падна още една треньорска глава в Серия А
Таро карти за април за всяка зодия
Ново начало за 3 зодии на 20 март – пролетното равноденствие
„От семенцето до чинията“ от Мишел Дормъди
5 минималистични хит тенденции в маникюра за 2026
5 ежедневни навика за по-добър живот
Duran Duran с концерт в София на 1 юли 2026 година
УЗФ и СБУ организират 6-та национална научно-приложна конференция за повишаване на квалификацията на учителите
Шапът приближава България, БАБХ прави кризисен щаб
Шефът на ВиК: Варна може да остане без вода
Агресия: Нападнаха шофьор на градския транспорт
Започва обработката против кърлежи на обществени терени във Варна
Европейската комисия с идея за нов единен набор от корпоративни правила
НАСА планира ежемесечни кацания на Луната през 2027 г.
Възможен ли е извънземен живот на луни, реещи се в мрака на Космоса?
61 години от първата разходка на човек в открития космос
Учени разгадаха мистерията на нестабилната магнитосфера на Луната
Откриха градивни елементи на ДНК и РНК в проби от астероида Рюгу
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на Луната