На ден близо 150 души напускат България, за да намерят реализация другаде. Близо 6 млрд. евро са влезли в българската икономика от 1997 г. насам от българи, живеещи в чужбина. Тези данни представи икономистът Красен Станчев пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Това е равно на парите, дошли от първия чуждестранен инвеститор за този период - Холандия, и е някъде около 7-8% от всички инвестиции от 1997 година досега, обясни той.
За 2014 г. като абсолютни суми влезлите пари са колкото разходът за здравеопазване или половината от пенсионните плащания, каза още Станчев.
Това, което може да задържи хората в страната, е да има повече чуждестранни инвестиции, т.е. България да стане по-глобална и по-интегрирана, смята икономистът.
По последни данни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие около 15% са заминалите с висше образование, но те имат добри условия и тук за работа. По думите му висшистите у нас съставят едва около 2-3% от всички безработни в страната.
По темата се включи и Марияна Хамънова, създател на проекта Back2BG.
Тя обясни, че пътуването и търсенето на кариерно развитие в други страни са нормални тенденции и че през последното десетилетие България значително е подобрила условията на пазара на труда. Тя отбеляза, че броят на българите, които са се върнали в България, значително е нараснал. По нейни наблюдения през последните 10 години страната предлага все по-добри условия за реализация. Тя не приема и твърдението за безкрайно ниските заплати в България, защото сравнени с разходите за живот у нас и стандарта ни нещата са съотносими.
По думите й има и други фактори, които могат да са мотив за завръщане, не само заплащането. "Например емоционалният фактор за връщането. След това се нареждат възможностите за работата. Хората искат да направят нещо ново, защото много ниши у нас са неразвити. Това в България се случва много по-лесно, отколкото в един развит и зрял пазар като Германия", поясни Хамънова.
Красен Станчев я подкрепи с примера, че на всички големи компании у нас, в които има чуждестранно участие, управители им са предимно българи. В сектор електрониката и софтуер - повечето хора са българи, учили на Запад, даде за пример той.
Според икономиста държавата не успява да задържи по-голям брой висококвалифицирани специалисти, тъй като липсват реални възможности за развитие в конкретния сектор, който са си избрали. Причината е, че "бизнесът не участва във формирането на обучителните програми, провеждането и проверката на резултатите".
"Затова има 5000 икономисти, които не могат да си намерат работа и 1000 софтуеристи, за които има 8000 работни места", допълни той.
Целият разговор чуйте във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.