Българите продължават да вярват в Европейския съюз, макар и с леко колебание в последните месеци.
Ако утре има референдум за оставането ни в ЕС, 61% ще гласуват "за", 20% " против", а 19% ще се колебаят.
Това показват данните от редовния независим сондаж на общественото мнение в рамките на Политическия и икономически индекс на "Галъп интернешънъл". Сондажът е проведен сред 796 души в цялата страна между 1 и 7 юли – дни след британското решение за напускане на Европейския съюз, съобщиха от социологическата агенция.
Излизането на Великобритания от ЕС може би дори е накарало българите да оценят Евросъюза.
Тествано е твърдението "Европейският съюз скоро ще се разпадне". 46% отговарят отрицателно, 27% - положително, а останалите се затрудняват да дадат отговор.
Картината изглежда дори по-положително в сравнение с измерената през декември 2015 г., когато отново е било тествано това твърдение. Тогава по около една трета са отговаряли с "да" и с "не".
Очевидно уплахата от Brexit кара респондентите да "се хванат" за по-сигурните и безопасни опции, а посланията за единство, които ръководителите на ЕС дадоха след референдума, по-скоро са сработили.
В същото време, ако през декември питането за разпад на ЕС звучеше по-абстрактно и предизвикваше аморфна картина на обществените нагласи, сега този проблем вече има реални измерения и предизвиква и по-ясна и отчетлива структура на мненията – макар и емоционално оцветена.
В навечерието на референдума само 11% смятаха, че резултатът от този референдум ще се отрази на техния живот, а 67% бяха на обратното мнение. Сега обаче 51% смятат, че напускането на Великобритания ще се отрази на живота на българите, а на обратното мнение са 30%.
Макар да не възможно да се търси пряка съпоставимост между двете вълни на изследване, явно е, че резултатът от британския референдум е предизвикал масов интерес, изненада и замисляне и това е променило нагласите чувствително, посочват социолозите.
Данните от сходен въпрос дали България трябва да остане част от ЕС в края на 2015 г. в рамките на мащабно изследване сред 14 европейски страни ни нареждат сред сред "най-еврофилските" народи в ЕС – 82% са дали отговор "да".
Сравненията в отговорите между края на 2015 г. и средата на 2016 г. показва известно разколебаване в подкрепата, но все пак българите остават решителни поддръжници на ЕС.
Хората с по-високо образование и доходи са и по-позитивно настроени към ЕС. Заедно с това сред привържениците на левицата по традиция е чувствителен евроскептицизмът, но дори и сред тях той не успява да надделее.

Безработицата у нас спадна до 5,15% през октомври
Цената на биткойна е в режим на свободно падане, след като потъна под 90 хил. долара
Богатите американци харчат за луксозни хотели както никога досега
Пазарният излишък и санкциите срещу Русия тласкат цената на петрола надолу*
Петко Гетов: Една от най-големите грешки на бизнеса е да използва AI на всяка цена
Украински аналог на Starlink се появи в далекобойните дронове
Експерт: Дизелът ще продължи да поскъпва, ако държавата не отмени забраната за износ
Как да разговаряме с тийнейджърите, така че да ни чуят и послушат
Бащата на Сияна: Битката ми за справедливост върви доста трудно
ИПБ: Политическата некомпетентност влошава войната по пътищата
Клебсиела пневмония тревожи болниците в България
5,15% безработица при 8479 свободни работни места на пазара на труда
Тежък удар за националите ни за мача с Грузия
Eто кой е с най-големи шансове да води Лудогорец в следващия мач
Овечкин заби 903-ия си гол в НХЛ
Лоша новина за Левски
Австралийска легенда във Формула 1 не вярва в заговор срещу Оскар
Нагелсман след 6:0: Не се огънахме под напрежението
3 мандали разкриват какво ви очаква през декември
7 аромата, които молците не понасят
10 навика, които спират повишението ви
Нумерологична прогноза за 18 ноември
Протеинова салата с копър и лук
Таро карта за 18 ноември, вторник
Михаел Ройш: Инвестираме 50 милиона евро в пистата на Летище Бургас
Обраха студиото на ансамбъл "Чинари"
Акция по игрални зали, заложни къщи и фирми за бързи кредити във Варна
Хороскоп за 19 ноември 2025
Виц на деня - 18 ноември
Мачовете по ТВ днес (18 ноември)
Vega C ще изведе в орбита южнокорейския KOMPSAT-7 на 28 ноември
Зимното слънцестоене: Кога ще бъде най-дългата нощ в годината
Мангровите гори се оказаха неочакван източник на метан
Луната се променя в реално време пред очите ни
Китай официално стартира програма за космически туризъм
Траекторията на междузвездната комета 3I/ATLAS е определена с рекордна точност