Всички сте изедници! Така майка на дете с увреждания посрещна поредните депутати, които се опитаха да говорят с тях на днешния им голям протест.
Няколкостотин родители на деца с увреждания се събраха пред Народното събрание, за да поискат за пореден път увеличаение на помощите за отглеждане на деца с увреждания, които в момента са 240 лв. А също - и за финансиране и на децата с увреждания, навършили пълнолетие.
Протестиращите носеха черни балони и огромен плакат с надпис: "Не уврежданията убиват децата ни, а държавата".
Родителите посрещнаха с враждебни реплики и социалната министърка Зорница Русинова, и депутати от ГЕРБ, и депутати от БСП. Те отказаха и да пратят свои представители в парламента, за да представят исканията си вътре.
Въпреки че соцлидерката Корнелия Нинова обяви, че червените напускат пленарната зала, за да бъдат на протеста на родителите, тя не излезе при тях. Протестиращите посрещнаха враждебно нейните пратеници.
"Ние сме плод на вашия труд", извика по техен адрес мъж от протеста.
Опитът на социалистите да кажат каквото и да е на родителите, удариха на камък. Хората не поискаха да ги чуят и те се оттеглиха.
Преди тях социалният министър Зорница Русинова също направи опит да им разкаже какви планове има правителството за тях, прекъсвана от враждебни реплики и коментари.
"Почерпете се, детето ми стана на 26 години и е живо", насочи се майка с бисквити към министърката. Друга пък й обясни, че в министерството й нямат никаква представа каква е разликата между дете със Синдром на Даун и аутист.
Афектирана майка метна бяла престилка към Русинова и обясни, че не иска да гледа детето си с касапска престилка. В момента държавата дава помощ за родителите под формата на специални престилки.
В същото време министърката обясни какви ще са промените в подпомагането на децата с увреждания и техните родители.
"Всеки един родител или човек, който се грижи за дете с увреждане ще има възможност да прецени дали трябва да се наеме асистент. Има възможност те сами да преценят как ще разпределят средствата", каза тя.
Русинова съобщи, че до две години ще бъдат изградени Дневни центрове за деца с увреждания.
"Разбирам ви", каза министърката на реплика от майка. "Нищо не разбирате! Вие знаете ли какво е да гледаш дете със 109 лв. и 56 стотинки!?", отвърна й жената разтреперана и с насълзени очи.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Asics отделя 77-годишна емблематична марка в ново дружество
България е трета в ЕС по размер на работната седмица
АЕЦ "Козлодуй" подготвя теста с горивото на Westinghouse и за шести блок
Правителството вади „Мини Марица-изток“ и „ТЕЦ Марица изток 2“ от БЕХ
Унгария се опитва да разблокира европейски средства със законопроект за борба с корупцията
Postbank с първо място за AI решение, което трансформира банковите операции
Депутатите одобриха тегленето на нов държавен дълг
В "Денят ON AIR" днес от 19:15 часа: Бюджет 2026, битката за овладяването на цените и военната помощ за Украйна
МОН отчете рекордни резултати на матурите, невиждани от 18 години насам
Обедна емисия
Германия отчете рекордни нива на политически мотивираните престъпления
Ердоган: Израелските атаки в Сирия и Ливан застрашават Турция
Витиня и Жоао Невеш остават в ПСЖ
Американска легенда: Стадионите на Мондиал 2026 ще бъдат празни
Ювентус договори Дибу Мартинес
Ман Юнайтед се отказа от Тонали, Арсенал - не
В Италия категорични: Гласнер поема Милан
Бруно Фернандеш и Рой Кийн се помириха
Най-доброто упражнение за гърба това лято не е във фитнеса
Летен хороскоп за всяка зодия
Маги Джанаварова и нейната „Лудост“
„Романтично – Една нощ в латино“ събира Орлин Горанов и Еделина Кънева на сцената на Зала 1 на НДК
Италиански десерт със сини сливи и ром Prugne al Rum
2 плода, които подобряват сърдечното здраве при преддиабет
Даниел Митов: Асен Василев произведе поредната лъжа
Апелативният съд във Варна потвърди 17-годишна присъда за жестоко убийство
Собствениците на имоти в „Баба Алино“ - с петиция за спиране на събарянето на незаконните сгради
"Възраждане" за уволнението на Коев: Именно от негово интервю разбрахме за "тайния" град
Камион премаза възрастна жена на пешеходна пътека във Варненско
Адвокат за Баба Алино: Вещното право и строителното право са различни неща
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос
Тези места гъмжат от хищници със зъби: Регионите, където акулите атакуват най-често
НАСА обяви екипажа на „Артемида III“: Четирима астронавти, сред които и първият европеец
Учени предлагат необичайна защита от слънчевите бури
На 9 юни 1985 г. спускаемият апарат „Вега-1“ се отделя за историческа мисия