Има много голям проблем с използването на специалните разузнавателни средства (СРС) в България. В това бяха категорични пред Bulgaria ON AIR експертът по национална сигурност проф. Николай Радулов и бившият служител в НСО Николай Марков.
Преди дни от БСП поискаха шефът на Националното бюро за контрол на СРС-тата Бойко Рашков да бъде изслушан на закрито заседание на парламента по повод изказването му, че магистрати, политици и журналисти са били подслушвани с цел сплашване.
"В момента този проблем има политическа страна. Ако някой търси решение, то трябва да е на друго ниво. Този въпрос няма да бъде решен в НС. Проблемът започна с махането на г-н Гатев. Конфликтът стана политически от момента на неговото махане", обясни Николай Марков в "България сутрин".
Той подчерта, че всяко използване на СРС-та у нас е законно. По думите му, ако политиците се обвиняват в нерегламентирано използване на СРС, те директно си казват: "Ти си престъпник".
"Има много тежък проблем с използването на СРС-та и не е от вчера. Спомнете си, че главният прокурор бе жертва на такова нещо в момент, в който е под охрана на Националната служба за охрана", каза още Марков.
Проф. Николай Радулов посочи, че по стария закон заявителите за използване на СРС са били едновременно изпълнители и са отговаряли за правата на гражданите. Според него този порочен кръг е продължил да съществува и новият закон не е бил преработен.
"ДАНС работи по издаването на достъпа до класифицирана информация. Бюрото трябва да контролира работата на ДАНС по използването на СРС-та. Законът дава право всеки законно да бъде подслушван и наблюдаван тайно", коментира проф. Радулов.
Той алармира, че бюджетът за СРС-та само нараства и предложи да има статистика по отношение на резултатите, които трябва да се представят на съда.

ОПЕК+ постигна предварително споразумение за увеличение на квотите през юни
Американската авиокомпания Spirit прекратява дейност заради кризата с горивата
Кадър на деня за 2 май
Забравете ChatGPT и Claude – голямото вълнение в AI се случва другаде
Продажбата на активи подкрепя ръста в печалбата и приходите на ФНИБ
Саудитска Арабия се готви за неочакван приход от петрол заради Ормузкия проток
Едоардо Кампанела: Европа е по-уязвима от САЩ от войната в Иран
Нели Ангелова: Българският бизнес се отличава с феномена "малко магазинче"
Еуфория в синьо: "Левски" с титла №27
Кметът на Свищов: От медиите разбрах за случая с разлив на опасни препарати
Бойко Рашков: ПП-ДБ ще обсъждат обща кандидатура за президент
17 години по-късно: "Левски" е шампион на България
Тити Папазов ревна за Левски
Барби от Беларус
Треньорът на ЦСКА 1948: Левски заслужено детронира Лудогорец
Хулио Веласкес каза как успя да направи Левски шампион
"Мечката" изръмжа за титлата на Левски
Левски отново е на върха! Титлата се завърна у дома!
Дневен хороскоп за 3 май, неделя
Агнешки котлет с булгур за Гергьовден
Поверия за ангелската дата 5/5
Агнешко за Гергьовден с гъби и картофи
Празнични рецепти за Гергьовден
Седмична нумерологична прогноза за 4 – 10 май
Проучване: Гледането в смартфона води до по-висока скорост на пътя
“Възраждане“ внесе процедурни правила за избор на ВСС от Народното събрание
Коя е най-продаваната премиум кола в България?
Ново 20: Автомобили фарове прожектират филми
Никола Цолов спечели спринта в Маями
Ботев Враца победи Спартак Варна в мач за оцеляване в еfbet Лига
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?
Биолози откриха зачатъци на интелект у най-простите микроби
Разкриха мистерията на „малките червени точки“ в ранната Вселена