С посланието "Пазете мира, разпространявайте мира" папа Франциск посрещна във Ватикана българската парламентарна делегация, която е в Рим по повод 24 май.
Главата на римокатолическата църква прие на аудиенция в Апостолическия дворец и подари на председателя на Народното събрание Цвета Караянчева метална статуетка с гълъб, който държи маслинова клонка. В основата на статуетката пише "Пазете мира, разпространявайте мира", съобщават от пресцентъра на Народното събрание.
От своя страна Караянчева подари на Светия отец реплика на парламентарния звънец, с който е открито Учредителното събрание и фототипни издания на Търновската и Сребърната конституции.
"Разказах му, че България през тази година чества 140 години от Учредителното събрание и приемането на Търновската конституция. Той беше много впечатлен от това и дари няколко книги за библиотеката на Народното събрание, както и речта "Мир на земята", която произнесе по време на посещението си в България, лично подписана от него за всички българи с послание за мир, благоденствие и разбирателство между хората", посочи след аудиенцията председателят на Народното събрание.Папата: България с вековни традиции, а Македония – млад народ
По време на срещата Цвета Караянчева е изразила благодарност към папа Франциск за визитата му в страната, по време на която той отправи важни послания като обединение, обич и разбирателство между народите. Разказах му за мирното съжителство между различните етноси в България и благодарих за възможността днес да изразя своето уважение и благодарност, че той посети България и отправи тези послания именно от нашата страна, която е с богата култура, невероятна природа и фолклор, отбеляза след аудиенцията председателят на Народното събрание.
По време на срещата папа Франциск благодари за гостоприемството и за сърдечното и топло отношение на българския народ, показано по време на посещението му в България. По думите му българите почитат традицията, която гледа към бъдещето.
"Бях развълнуван много от тези 249 деца, които получиха първо причастие в Раковски", посочи папа Франциск и добави, че е бил впечатлен от личността на Българския патриарх Неофит, който е човек на вярата и смирението.
"Мирът да бъде с вас"! Започна неделната Света литургия на папа Франциск
Папа Франциск ме развълнува с познанията, които има за светите братя Кирил и Методий и за България, както и с отношението си към патриарх Неофит, коментира пред журналисти Цвета Караянчева. Тя уточни, че е разказала на главата на Римокатолическата църква за неделното училище в Кърджали, където живеят християни и мюсюлмани, взаимно се уважават и заедно празнуват празниците си.
"Важно е да работим за децата и младите хора, да ги възпитаваме да почитат доброто и да могат да правят добро", подчерта Цвета Караянчева.
След аудиенцията тя разговаря с Държавния секретар на Ватикана Пиетро Паролин и му подари копие на златната маска на одриския цар Терес, намерена в близост до Шипка.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева отправи поздрави към всички българи по повод 24 май - Денят на славянската писменост и българската просвета и култура. Заедно с българските парламентаристи тя поднесе цветя на паметника на патриарха на българската литература Иван Вазов в италианската столица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI бумът създава пренебрегвана възможност при златото и среброто
Липсата на яснота около Ормузкия проток заличи оптимизма на Wall Street
Кадър на деня за 11 август
В акции или ETF е по-добре се инвестира?
Бившият председател на Toyota, който дава на света Prius, почина на 93 години
Чикагската борса за метали ще предложи непрекъсната търговия с най-малките фючърси върху сребро
Жертвите на земетресението в Колумбия вече надхвърлят 240
Днес е важен църковен празник - обичаите и забраните на 12 август
Времето днес, 12 август: Горещо време с температури до 41 градуса
Хороскоп за 12 август 2026 г.: Какво очаква зодиите в работата и любовта
Как да ускорим възстановяването след тренировка
Атаките на ЦСКА вече миришат на гол
Все пак се ожениха! Роналдо направи Джорджина своя съпруга + СНИМКА
От Разград до Мюнхен: Байерн пожела Игор Тиаго!
От Левски: Време е химнът на Шампионската лига да огласи София!
Панатинайкос елиминира ЦСКА 1948 и си повярва за нещо голямо
Алвеша: Горди сме! Малко не достигна на ЦСКА 1948
Италиански орехов сладкиш с 3 съставки
Как да поискате повишение на заплатата - 7 трика, които работят
Нумерологична прогноза за 12 август
Таро карта за 12 август, сряда - Двойка чаши
Дневен хороскоп за 12 август, сряда
Трапезата за Голяма Богородица
Антиоксидантен парадокс и реалната полза от антиоксидантите
Как децата говорят за стреса показва потенциален риск за психичното здраве
Планетарната диета влияе благоприятно върху мозъчното здраве и задържа младостта
Псилоцибинът води до ремисия при 40% от пациентите с резистентна депресия
Чаша 100% плодов сок или смути гони депресията
Времето днес: Горещо, с температури до 32°
Варна отново вдига платната: 26-ата регата „Кор Кароли" превръща Черно море в състезателна арена
Кои шофьорски грешки ни правят спонсори на автомобилните сервизи
МЗХ ще снима земеделските парцели от самолет
Оставиха в ареста рецидивиста, пребил зверски възрастна жена в дома й, за да й открадне телефона
Тревожно: С 1700 е намалял броят на пожарникарите в България само за година