"ТАД Груп" са избирали фирми, чиито данни да копират, а информацията, свалена от сървърите на НАП, е била предоставена на онлайн издание седмици преди кибератаката да стане обществено достояние. Това става ясно от доказателствата по разследването за кибертероризъм и разпитите на служители на компанията, обяви наблюдаващият прокурор Евгения Станкова.
Тя обясни, че делото и мярката за неотклонение на собственика на фирмата Иван Тодоров трябва да се гледат при закрити врати, защото става дума за "данни, които касаят националната сигурност". Станкова допълни, че се цели да "не бъдат разгласявани данни, които да всяват допълнително социално напрежение и паника в обществото".
"Собственикът на "ТАД Груп" по никакъв начин не съдейства на разследването – не е предоставил паролите на иззетите компютърни конфигурации на фирмата", подчерта Станкова. По думите ѝ служители на фирмата са дали показания, според които "целенасочено са избирани фирми, чиито данни да бъдат копирани".По отношение на удара срещу НАП, "около 2 седмици преди ареста на първия обвиняем, данните са били предоставени на сайта "Биволъ”, посочват от държавното обвинение. Имало и данни за скрит чат в криптираното приложение "Телеграм" между собственика на онлайн изданието и един от обвиняемите, като там се казвало, че данните от сървъра на данъчните са били предоставени.
"Целта на цялата тази дейност е да бъде създадена някаква социална нестабилност. Това е срещу действащата в момента политическа система, форма на управление и т.н.”, категорична беше прокурор Станкова. Тя отбеляза, че разпитаните служители на НАП са споделили, че са изключително притеснени, а заради стотиците жалби на разтревожени граждани работата на цялата приходна агенция е силно затруднена.
"Има данни, че информацията е била предоставена и на други средства за масово осведомяване - Би Би Си, "Ройтерс" - те са излезли и извън пределите на нашата република – това създава голяма възможност да се засегне националната сигурност на държавата", категорична беше тя.
Прокурорът разкри и любопитен детайл, станал ясен по време на разследването. Имало е опит да се хакне сървър на "Поливни системи" с цел влизащите през парадния вход на Народното събрание да бъдат опръскани. Това също било елемент от създадената нестабилност.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кризата с петрола насочва повече европейци към употребяваните електромобили
Как Русия дръпна щепсела на свързаността
Най-големият производител на електромобили в света навлиза и в България
HOLIDAY PARK Враца отвори врати
Нагел от ЕЦБ: Повишение на лихвите през април вече е вариант
Как AI ни приближава до ерата на „дигиталния лекар“ и персонализираната медицина
Пеевски: Европа потвърди незаконния избор на Гюров, отговорността е на Йотова
Доналд Туск обяви пакет от мерки срещу скъпите горива в Полша
Гюров: Обобщават се предложенията на бизнеса за мерки срещу кризата в Близкия изток
МОК забрани на транссексуални жени участие в Олимпийските игри
Отпускат 5000 евро премия за Лора Христова от родния ѝ Троян
Ливърпул уволнява Арне Слот, Шаби Алонсо става мениджър
Бомба от Турция: Мъри Стоилов прави трансфер за 10 млн. евро
Свърши се: Край на трансджендър атлетите на Олимпийските игри!
Легенда прогнозира до къде ще стигне Германия на Световното
ЦСКА ще атакува титлата от Австрия
Любимец на "Сектор Г" каза тежката си дума за бъдещето на ЦСКА
Дневен хороскоп за 27 март, петък
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Нумерологична прогноза за април 2026
Здравословно отслабване без диети – какво наистина работи
Тест: 3 магични кутии разкриват какво ви очаква в близко бъдеще
10 тайни за стила, които модните експерти крият
Арестуваха четирима с дрога във Варна и Аксаково
Втора поредна победа на ОУ „Ангел Кънчев“ в спортния празник „Бързи и сръчни – Пролет 2026“
Кметът на Варна представи пред министъра на образованието проекта за нова база на МГ „Д-р Петър Берон“
Увеличават заплатите на шофьорите на автобуси във Варна
Вижте как ще изглежда бюлетината за вота на 19 април (ВИДЕО)
През 1883 г. Луната неочаквано става синя, а Слънцето – „великолепно зелено“: Какво е обяснението?
Материали-чудо могат да направят обектите „невидими“
Учени създадоха първия атлас на мозъка: Как се променя той с възрастта
Загадъчен сигнал доказва съществуването на първични черни дупки?
Междузвездният обект 3I/ATLAS може да съдържа остатъци от извънземно гориво
„Джеймс Уеб“ и „Хъбъл“ заснеха смяната на сезоните на Сатурн